29. července 2019 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čech, který měl v Rakousku během potápění nehodu, je v pořádku. Nebylo to vážné, tvrdí instruktor

Atterské jezero v Rakousku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atterské jezero v Rakousku | foto: CC BY 3.0 AT: Austronaut; Wikimedia

PRAHA Nehoda třiapadesátiletého českého potápěče na rakouském jezeře nebyla podle školy Kapr Divers, která potápěčský kurz pořádala, zdaleka tak vážná, jak informovala rakouská média. Muž měl pětihodinový pobyt v barokomoře podstoupit jen z preventivních důvodů. Nyní se podle majitele školy Petra Slezáka cítí zcela zdráv.

O nehodě způsobené příliš rychlým nouzovým vynořením českého potápěče v jezeře Attersee u obce Weyregg zhruba čtyřicet kilometrů východně od Salcburku informoval v neděli rakouský server heute.at. Ten podal zprávu o závažné potápěčské nehodě, kterou převzala ČTK s tím, že muž byl při převozu vrtulníkem ve vážném stavu. V nemocnici v německém Traunsteinu následně podstoupil pětihodinovou proceduru v barokomoře, která se využívá při podezření na nemoc z dekomprese. Ta vzniká unáhleným vynořením z hloubky, aniž by došlo k patřičnému vyrovnání tlaku.

Podle Petra Slezáka, majitele potápěčské školy Kapr Divers, která kurz pořádala, byl ale průběh celé události mírnější. „Na bezpečnostní zastávce v 5 metrech signalizoval jeden z potápěčů po 2 minutách problém a signál k vynoření,“ píše Slezák v podrobné zprávě, kterou k celé události zpracoval.

Po vynoření si prý stěžoval na bolest hrudníku a obtíže při dýchání. Přítomný instruktor měl zavolat pomoc a zároveň pomohl potápěči ke břehu. Ten až do příjezdu záchranné služby prý s okolím komunikoval. Rakouští policisté na místě zajistili potápěčovo vybavení kvůli možné závadě. Slezák serveru Lidovky.cz řekl, že policisté po kontrole závadu na přístrojích vyloučili.

Ještě před vyzvednutím vrtulníkem se prý muž začal cítit lépe a během následné procedury v barokomoře nevykazoval známky barotraumatu či dekompresní nemoci. Z preventivních důvodů mu údajně ošetřující lékař navrhl absolvovat proceduru ještě jednou. Dle Slezáka, který měl muže v nemocnici navštívit, je muž zcela zdráv a má dobrou náladu.

Třiapadesátiletý potápěč má prý navíc zkušenosti z minulosti, je například držitelem potápěčské kvalifikace CMAS, která umožňuje ponory do hloubky 20 metrů. Od potápění měl mít ale pár let pauzu, momentálně pracoval na získání pokročilejší kvalifikace PADI AOWD, díky které může absolvovat i složitější ponory.

Podle Petra Slezáka postupovali instruktoři jeho školy zcela profesionálně a duchapřítomně, stejně tak vyloučil možnou závadu na vybavení. Na vinně mohla podle něj být skrytá fyzická indispozice účastníka kurzu, o které nemusel vědět ani on sám.

Lidovky.cz