Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dvourychlostní Česko nebude, školy i obchody se od pondělí otevřou ve všech krajích. Vláda podpoří PCR testy

Tisková konference po jednání vlády foto: ČTK

PRAHA - Vláda ve čtvrtek oznámila, že školy ve Zlínském, Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí 10. května přidají ke zbývajícím krajům v rotační výuce na druhých stupních základních škol a plné výuce v mateřských školách. Otevřou se i muzea, galerie a památky ve zbylých krajích, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti.
  13:15aktualizováno  14:07

Od pondělí 10. května se obnoví také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). 

Školám bude ministerstvo školství do konce června kompenzovat výdaje na přesnější PCR testy 200 korunami na test. Na podporu PCR testování dostal úřad sto milionů korun, testy bude proplácet zpětně. 

Krok podle Plagy směřuje k většímu používání přesnější metody testování. Předpokládá, že cenu testů ovlivní i možnost laboratorní analýzy více vzorků dohromady. O nahrazení nyní používaných antigenních testů ve školách usilují některé kraje. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že o využití PCR testů vláda uvažuje i při plánování pravidel pro konání letních táborů.

Školy, které mají málo testů, se mají podle Plagy obracet na krajské pobočky Národního pedagogického institutu. Výsledky nového tendru budou v pondělí.

Vláda na návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) schválila, že kompenzační bonus až tisíc korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie se bude vyplácet i za květen.

Kompenzační bonus vyplácí finanční správa na základě zákona, který zvýšil příspěvek z 500 na tisíc korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 Kč denně. Bonus již není navázaný na nouzový stav a podpora je zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.

Podpůrný program COVID 2021 vláda prodloužila do 9. května, COVID Nepokryté náklady do 31. května.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už v pondělí informoval o tom, že vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice či provoz solárií.

Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury. Seznam služeb, kterých se další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí týká, zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Do lázní budou moci podle Havlíčka odjíždět nově všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Prokážou se testem či očkováním, řekl.

Kabinet také v pondělí potvrdil, že povinné testování jednou týdně bude ve firmách či na úřadech pokračovat zatím do konce června. Podstupovat ho budou muset nadále i živnostníci.

Ministr zdravotnictví Arenberger dále uvedl, že od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Od pondělí 10. května se otevřou muzea, galerie a památky i ve zbylých krajích České republiky, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. Nebudou se ale nadále moci konat skupinové prohlídky, což se týká především památkových objektů. První rozvolňování v kultuře by podle Arenbergera mohlo nastat od 24. května. Pro vnitřní akce se počítá s polovinou kapacity sedících diváků.

Autor:

Mohlo by vás zajímat