15. srpna 2017 21:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lámaná angličtina? Hodonínský zastupitel zavolal strážníky na amerického vojáka a ředitelku nadace

Roman Sedlačík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Sedlačík. | foto: MAFRA

HODONÍN Předminulý týden vzbudil rozruch hodonínský zastupitel Roman Sedlačík, když zavolal městské strážníky s tím, aby legitimovali „podezřelý“ černošský pár, který se pohyboval po městě. Ukázalo se, že se jednalo o amerického vojáka a ředitelku nadace. Informovalo o tom město Hodonín na svých stránkách.

Roman Sedlačík je člen národně konzervativního hnutí Řád národa, které neblaze proslulo rasistickými výroky svých členů, včetně popírání holokaustu. Když Sedlačík spatřil ve městě, kde vykonává funkci zastupitele, cizince černé barvy pleti, tak se jich optal odkud jsou. Dle jeho slov mu muž odpověděl „lámanou angličtinou“, že přicestoval z Německa. Následně na ně zavolal městskou policii a celou situaci prezentoval na svém facebookovém profilu s výzvou, aby se lidé jeho činem inspirovali.

Policisté inkriminovanou dvojici nenašla. Tento čin však vzbudil značný mediální ohlas. Sedlačík následně facebookový příspěvěk smazal. Chování zastupitele Sedlačíka vedení města odsoudilo.

Později se ukázalo, že černoch, který v Hodoníně mluvil „lámanou angličtinou“ byl ve skutečnosti americký voják, který přijel na osobní pozvání na návštěvu města Hodonína z Německa a hovořící kromě angličtiny ještě francouzsky a německy. Doprovázela ho jeho manželka, který pracuje jako ředitelka nadace, která podporuje dětské domovy, školky a školní zařízení v Ugandě. Oba jsou američtí občané a do Hodonína přicestovali s dvěma dcerami s tím, že chtějí poznat nějaké klidnější české město.

„Byli ubytováni v městském hotelu Krystal a sobotní odpoledne se rozhodli strávit nakupováním ve městě, kde potkali našeho zastupitele pana Sedlačíka. Jsou to křesťané a reakce našeho zastupitele byla zcela neadekvátní,“ sdělil starosta Hodonína Milan Lúčka (nestraník, dříve ANO) na městských stránkách. K němu se připojili dva místostarostové, kteří také projevili hluboký nesouhlas s chováním zastupitele Sedlačíka.

vk, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz