7. srpna 2017 20:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Co tu děláte, jste muslimové?’ Zastupitel z Hodonína zavolal strážníky na kolemjdoucí cizince

Městská policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Hodonínský zastupitel a bývalý místostarosta Roman Sedlačík (Řád národa) během víkendu zavolal strážníky na cizince tmavé pleti. Požadoval, aby policie prověřila jejich totožnost. Následně Sedlačík na Facebooku vyzval ostatní, aby ho napodobili.

„Šel jsem samozřejmě za nimi a ptal jsem se urostlého černocha, co tu dělají, odkud jsou a jestli jsou muslimové. Jeho manželka se zděsila, nechápu proč, ale zároveň nechápu lidi, kteří si jich nevšímají a pomalu si zvykají,“ vysvětlil Sedlačík na Facebooku. Na událost upozornil server iDnes.cz.

Zastupitel v Hodoníně si cizinců všiml, když projížděl městem. Údajně jednal ze strachu o rodinu. Muž mu prý řekl, že přijel z Německa a původem je z Nigérie. „To mně připadalo divné,“ komentoval Sedlačík.

„Žádám všechny občany. Nebuďte přip***aní, využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ vyzval na sociálních sítích.

Sedlačíkův požadavek k legitimizaci byl ale podle šéfa městských strážníků neodůvodněný a nelze jej opřít o zákon. „Pan Sedlačík volal i mně. Hlídku jsme na místo vyslali, ale dotyčné osoby strážníci nenašli. Nicméně ověřovat totožnost můžeme třeba u lidí, kteří porušují vyhlášku. Mezi takové důvody nepatří fakt, že se někdo prochází po městě,“ komentoval ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček.

Současný hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL) situaci komentoval tak, že jednání zavání lehkým rasismem. „Důvodem k volání policie přece není, když potkám někoho, kdo se tváří a mluví jinak. Není na místě v každém návštěvníkovi Hodonína vidět potenciálního nepřítele,“ říká Ambrozek.

Sedlačík za konzervativně nacionalistické hnutí Řád národa současně kandiduje do sněmovny.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz