20. května 2009 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi nás okradli, říkají v klipu Moravané

Klip Moravanů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klip Moravanů | foto: Reprofoto

BRNO S kontroverzním předvolebním klipem vyrukovala politická strana Moravane.cz. V animovaném klipu se ostře (rádoby vtipně) pouští do Čechů. Videoklip Moravanů odvysílala Česká televize v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Svérázně oslovila voliče za Demokratickou stranu zelených i Olga Zubová.


"Ti idioti v hlavním městě mají zkreslené představy o životě na Moravě," uvádí se například v klipu Moravanů. V jiné části se hovoří o tom, že se "české podvody už tolerovat nedají." V závěru jednoho z klipů pak Moravané požadují samostatnou Moravu.

V závěru druhého spotu také vystupuje několik postaviček se šálami fotbalového klubu Baníku Ostrava. Tento klub ale není z Moravy, ale ze Slezska.


Na svérázně pojatém klipu Demokratické strany zelených zase za doprovodu písně upravuje Olgu Zubovou vizážista. Kandidátka si poté dělá legraci a voličům slibuje, že pokud budou volit stranu číslo 11, do konce života nebudou muset pracovat a budou se mít dobře.


Strana svobodných občanů Petra Macha láká na animovaný klip o ovcích (státy), které do klecí lape eurounijní kombajn. Narazí až u českého berana, který se vzepře a všechny osvobodí.


Za stranu Libertas zase slibuje poslanec Vlastimil Tlustý. ODS podle něj zradila voliče, svůj program i prezidenta Klause. I jeho strana má boj proti Lisabonské smlouvě na čelném místě svého programu.Samotné volby do Evropského parlamentu by podle květnového průzkumu agentury STEM vyhrála ČSSD před ODS. V žebříčku
stranických preferencí mají sociální demokraté 24,2 a demokraté občanští 20,9 procenta hlasů.

Voleb do europarlamentu se chtějí zúčastnit více než dvě pětiny lidí, uvádí průzkum STEM. Do Evropského parlamentu by se dostali také komunisté a lidovci. Zelení a Nezávislí se ocitají pod hranicí volitelnosti, neboť statistická chyba se u menších stran v průzkumech pohybuje kolem 1,5 procenta.

Voliči budou mít při volbách EP, které se uskuteční 5. a 6. června, na výběr ze 32 kandidujících seskupení.

Lidovky.cz