1. března 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi vábí papeže lidickou madonou. Další pokus, jak nalákat Svatého otce do Prahy

Keramická plastika s motivem mariánského obrazu od Zdirada Čecha byla odhalena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keramická plastika s motivem mariánského obrazu od Zdirada Čecha byla odhalena... | foto: ČTK

PRAHA Česká republika se s trochou nadsázky začíná řadit k­předním vývozcům umění do Vatikánu. Unikátním úspěchem bylo podzimní umístění sochy Anežky České přímo do baziliky svatého Petra. Pískovcová skulptura domácí umělkyně Aleny Šubrtové je od té doby v místech, kam nová díla obvykle vůbec nepřibývají. Příjemným bonusem bylo, že pro ni polohu nedaleko hrobu svatého Petra vybral sám papež František. Tehdy Česko zabodovalo poprvé.

Nyní je jasné, že se hlava katolické církve už za pár měsíců seznámí s dalším uměleckým dílem původem z tuzemska. Na přelomu května a června přivezou Češi na audienci ke Svatému otci obraz Panna Maria Lidická. Bolestné znázornění matky, v jejíž náruči chybí dítě, je připomínkou vyhlazení středočeské vsi Lidice v­ období heydrichiády.

A důvod výpravy do Vatikánu? Kromě uctění památky obětí 75 ­let staré tragédie má lidická symbolika zapůsobit na papeže jako vábnička. Češi se vytrvale snaží duchovního narozeného v­ Argentině přesvědčit k návštěvě tuzemska. Málokterá událost českých dějin přitom v Latinské Americe rezonuje tak jako vypálení Lidic. Název obce se tam stal natolik známým, že ho rodiče dávají svým dcerám jako křestní jméno.

Šance nejnovější taktiky na úspěch je o poznání vyšší, než tomu bylo v případě předchozích pokusů přivést Svatého otce do Česka. Tehdy dostal pozvánky na cyrilometodějskou pouť na Velehradě. Pro současnou hlavu církve však slovanští věrozvěsti leží na samém okraji zorného pole.

„Tématem Lidic máme určitě větší možnost současného papeže zaujmout,“ říká dobře informovaný zdroj LN.

Češi sázejí na to, že František na rozdíl od předchůdce Benedikta XVI. nemá diář zaplněný oficialitami na rok dopředu. Naopak je mnohem spontánnější. Pokud se k němu lidické poselství dostane v pravou chvíli, je možné, že se narychlo rozhodne přijet na shromáždění k 75 letům vypálení Lidic, chystané na 10. června.

Úspěch by kromě vysokých představitelů katolické církve v ­čele s kardinálem Dominikem Dukou určitě přivítal i prezident Miloš Zeman, který právě na pietní vzpomínku papeže nedávno pozval.

Finanční úřad pro Ústecký kraj
Odborný rada v Oddělení daňového procesu

Finanční úřad pro Ústecký kraj
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 48 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz