15. července 2017 11:59, aktualizováno  16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češka zraněná při útoku v Hurgadě byla převezena do Káhiry

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
V turistickém areálu Zahabia podlehly zraněním z útoky dvě německé turistky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V turistickém areálu Zahabia podlehly zraněním z útoky dvě německé turistky. | foto: ČTK

HURGHADA Češka, zraněná při pátečním útoku v egyptském letovisku Hurgada, byla vrtulníkem přepravena do káhirské nemocnice. V sobotu to řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Jak dlouho v nemocnici česká pacientka pobude a jaká vyšetření prodělá, zatím mluvčí nevěděla.

Žena podle mluvčí utrpěla při útoku zranění na noze a na zádech. Její přítel s dítětem za ní jedou autem a doprovází je český diplomat. „Rodina bude bydlet u nás na ambasádě do doby, dokud nebude určeno, kdy bude žena schopná absolvovat návrat do České republiky,“ dodala mluvčí.

Egyptské úřady mezitím identifikovaly muže, který v pátek v letovisku Hurgada ubodal dvě ženy k smrti a čtyři další zranil. Egyptské sdělovací prostředky uvádějí, že muž útočil pouze na ženy. Mrtvé jsou podle těchto zdrojů dvě Němky, mezi zraněnými jsou kromě Češky dvě Arménky a také Ruska, jak upřesnil ruský chargé d’affaires Arťom Poljakov.

Útočník byl lidmi zadržen přímo na místě.
Během útoku byla zraněna i Češka, která byla později převezena do nemocnice v...

„Naše krajanka se ukázala velmi statečnou, kladla aktivní odpor útočníkovi, který ji napadl nožem,“ řekl agentuře TASS ruský diplomat s tím, že tato odvaha nejspíše zachránila ženě život, protože útočník pak přenesl svůj zájem jinam. Ruska ale při odrážení útoku utrpěla nejvíce ran na rukou, útočníkův nůž také zasáhl její tvář. Zraněná je v současnosti hospitalizována v káhirské vojenské nemocnici. „Její stav je uspokojivý, sama chodí, ale stále je psychicky otřesena, utrpěla šok,“ dodal. V Káhiře má absolvovat kompletní vyšetření. Další léčení - patrně bude nutný zákrok plastických chirurgů - může trvat týdny.

Německé ministerstvo zahraničí útok odsoudilo a v sobotu potvrdilo, že mrtvé jsou německé národnosti.

„Máme nyní smutnou jistotu, že při útoku v Hurgadě byly zabity dvě německé turistky. Podle toho, co víme, chtěl útočník zasáhnout zahraniční turisty,“ citovala agentury DPA mluvčí ministerstva zahraničí. Podle ní jsou na místě zaměstnanci německého velvyslanectví v Káhiře, kteří budou v kontaktu s egyptskými úřady.

Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Egyptské ministerstvo vnitra o motivu jeho činu zatím neposkytlo detaily.

Podle egyptských sdělovacích prostředků guvernér provincie Rudé moře, kam spadá Hurgada, přerušil svou dovolenou v Káhiře a vrátil se domů, aby mohl být při vyšetřování.

Plážový resort Zahabia beach. I tady budou nyní zpřísněna bezpečnostní opatření.

Plážový resort Zahabia beach. I tady budou nyní zpřísněna bezpečnostní opatření.

V egyptské Hurgadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření. Policejní hlídky jsou kolem hotelů i na silnicích.

Útoky přispívají k propadu turismu

Egyptská média připomínají, že páteční útok se podobal atentátu z loňského ledna. Také tehdy byli v Hurgadě pobodáni turisté a k akci se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Dva z útočníků byli v prosinci odsouzeni k trestům smrti.

Tento útok přispěl k dalšímu propadu příjmů z turistiky v Egyptě. Egyptský cestovní ruch se potýká s problémy od revolučního roku 2011 a značně ho poškodily útoky z následujících let. V roce 2015 se odnož IS ze Sinajského poloostrova přihlásila k atentátu na ruské letadlo, které spadlo s turisty na Sinaji s více než 220 lidmi na palubě.

Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo 5,3 milionu, z toho asi 120.000 z Česka.

ČTK
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz