15. července 2017 16:50, aktualizováno  20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Hurgady se zatím urychleně návratili dva Češi, na místě zvýšená bezpečnost

Během útoku byla zraněna i Češka, která byla později převezena do nemocnice v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během útoku byla zraněna i Češka, která byla později převezena do nemocnice v... | foto: ČTK

HURGADA/PRAHA Cestovní kancelář, s níž cestovala Češka zraněná při pátečním útoku v egyptské Hurgadě, nabídla svým klientům v oblasti dřívější návrat do ČR. Dva lidé toho využili. V sobotu to řekl mluvčí cestovní kanceláře Pantour Josef Koukolíček. V egyptské Hurgadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření. Policejní hlídky jsou kolem hotelů i na silnicích.

Pantour má podle něj v Hurgadě 180 klientů, z toho zhruba 20 jich bydlelo ve stejném hotelu jako Češka, kterou spolu s dalšími ženami pobodal útočník na tamní pláži. Kancelář nabídla svým klientům v Egyptě, že se na její náklady mohou dříve vrátit domů. Zatím toho využili dva lidé a několik jich to zvažuje, řekl Koukolíček. Podle něj by měli odletět v nejbližších dnech, nejdříve v neděli v poledne.

Klientům, kteří mají u Pantour zaplacenou dovolenou v Egyptě, ale ještě na ni neodcestovali, kancelář nabídla bezplatně změnit destinaci v rámci své nabídky. Lidé kvůli tomu volají a několik jich toho využilo, řekl mluvčí. Dodal, že kancelář je v kontaktu s rodinou zraněné ženy a s českou ambasádou a nabídla jim pomoc všech svých delegátů a kontaktů v Káhiře.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež sdělil, že nyní je v Egyptě více než 3000 českých turistů, z toho v Hurgadě zhruba 700.

Zástupce ředitele egyptských turistických kanceláří Múdí Šáir očekává, že útok ovlivní zájem turistů. Hotely jsou nyní, kdy vrcholí sezona, podle něj obsazené na 90 procent. Očekává, že dopad se začne projevovat v neděli.

Motiv oficiálně neznámý, panuje zvýšená bezpečnost

DPA s odvoláním na káhirské bezpečnostní kruhy napsala, že útočník jednal podle pokynů IS a dostal úkol zaútočit na cizince. Avšak prokuratura, která vyslýchá útočníka v Káhiře, dnes podle agentury AP uvedla, že jeho motivy zůstávají nejasné.

Ani není jasné, zda šlo o útok vyšinutého jedince, zločin či teroristický čin. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. List Egypt Independent napsal, že policie zřídila v Hurgadě dodatečná kontrolní stanoviště a prohlíží automobily všech, kdo do letoviska přijíždějí nebo z něj odjíždějí. Hlídky jsou také kolem hotelů.

S turistkami si povídal, pak vytáhl nůž

Podle tohoto zdroje zaútočil sedmadvacetileté Abdar Rahmán Badaví ze severní provincie Kafr aš-Šajch. Má čistý trestní rejstřík, studoval a ve svém domově měl dobrou pověst. Jiné egyptské zdroje ho předtím identifikovaly jako osmadvacetiletého Abdar Rahmána Šamse Dína.

Prozatím se ví, že do Hurgady přijel v pátek a až tam si koupil nůž, jímž pak útočil. Koupil si také vstupenku na pláž u jednoho z hotelů, tam pobodal tři ženy a pak přešel na jinou pláž a zaútočil na další tři ženy.

Agentura AP s odvoláním na nejmenované policisty vylíčila, že útočník - absolvent egyptské univerzity - nejprve s Němkami poseděl a hovořil s nimi plynnou němčinou, než je napadl kuchyňským nožem. Z místa činu prchl, pronásledován strážníky, a ve vedlejším hotelu napadl další čtyři ženy, než jej pronásledovatelé zneškodnili.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz