Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

České tajné služby chtěly naverbovat překupníka zbraní Fajáda. Ten si z nich udělal dobrý den

Česko

  11:54
PRAHA - Podle serveru Novinky.cz se deník Právo dostal k informacím vztahujícím se ke kauza překupníka zbraní Fajáda, který by v Česku zadržen v dubnu 2014. Podle informací Práva se Fajáda snažily naverbovat české tajné služby, konkrétně české Vojenské zpravodajství, Libanonec však podle informací deníku spolupráci odmítl a navíc z českého vězení organizoval únos Čechů, kteří byla za Fajáda nakonec vyměněni.

Alí Fajád u soudu v Praze, který rozhodoval o jeho vydání do USA. Americká policie ho viní z podpory terorismu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Deník Právo se má údajně k dispozici výroční zprávu Národní centrály proti organizovanému zločinu za rok 2017. V ní se má nacházet tvrzení detektivů, že libanonský obchodník se zbraněmi Fajád z českého vězení zorganizoval únos pětice Čechů z července 2015. Ti byli nakonec za Fajáda vyměněni a Libanonec byl vydán zpět do vlasti. České Vojenské zpravodajství se navíc podle zprávy snažilo Fajáda naverbovat do svých služeb, ten měl však spolupráci odmítnout.

GIBS stíhá tři dozorce. Půjčovali ve vězení telefon Fajádovi

Fajád byl zadržen v dubnu 2014 v Praze spolu s dvěma společníky, obchodníky s drogami Faouzim Jaberem a Chalídem Marabím. Do české vazby se Libanonci dostali díky akci americké protidrogové agentury DEA, která libanonské obchodníky nalákala.  České po zadržení proto rozhodly, že trojice zločinců bude vydána do Spojených států, čemuž se Fajád snažil všemožně zabránit.

Advokát Alího Fajáda a jeden z Čechů zadržovaných v Libanonu Jan Švarc

Měl proto přes svého českého právníka Jana Švarce zkontaktovat českou civilní rozvědku (ÚZSI) a Vojenské zpravodajství. Jak píše server Novinky.cz, českým tajným službám měl nabízet „exkluzivní kontakt na zpravodajské služby v Libanonu“.

Skočili vojenští zpravodajci Fajádovi na špek?

Zatímco ÚZSI nejevilo o Fajádovu nabídku velký zájem, Vojenské zpravodajství vidělo situaci jinak. Fajáda měl proto v červnu 2015 ve vazbě navštívit pracovník českého vojenského zpravodajství Radek Horáček. Ten měl Fajádovi neurčitě nabídnout, že se za něj přimluví u amerických tajných služeb. Výměnou za to Horáček chtěl po Libanonci vědět, zda může „zprostředkovat kontakty v Libanonu, ptal se, jestli Fajád zná prezidenta Sýrie Bašára Asada nebo někoho z jeho rodiny. Dále uvedl, že z něj chtějí udělat svého agenta“. Fajád měl vše odmítnout.

Pelikán: Při výměně Čechů za Fajáda zvítězil zájem o životy, nad zájmy spojenců

Vojenské zpravodajství ale dál pokračovalo v plánech na Fajádovo využití a spolu se Švarcem plánovalo cestu do Libanonu, kde chtělo využít Fajádovy kontakty. Ten měl však mezitím vlastní plány. Přímo z české vazby uskutečnil se svým bratrem Saebem přes 400 nelegálních hovorů z telefonu, který mu měli půjčovat tři dozorci. Ty inspekce později potrestala. Ze zprávy vyplývá, že Fajád se svým bratrem mluvil kódovanou řečí a že jejich komunikace byla nejintenzivnější v období okolo únosu pěti Čechů. 

Předání Fajádova spolupracovníka.

„Z kontextu těchto hovorů s použitím šifrovaných výrazů je možné dovozovat plánování únosu skupiny kolem Jana Švarce,“ stojí ve zprávě. Že Fajád o únosu dopředu věděl potvrzuje i výpověď Fajádova spoluvězně z Libanonu.

Fajád poslal Čechy přímo do pasti

V červnu 2015 vyrazila do Libanonu skupina pěti Čechů v níž byl i český vojenský zpravodajec Martin Psík a Fajádův právník Švarc. Dále s nimi jeli překladatel Adam Homsi a reportéři Pavel Kofroň a Miroslav Dobeš. Podle zprávy měl Fajád dokonce skrze telefonáty se svým bratrem domluvit itinerář celé skupiny pro jejich pobyt v Libanonu. Nebyl pro něj proto problém únos pětice Čechů nachystat.

Výměnu pěti Čechů zadržených v Libanonu za Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána

Češi byli skutečně při jedné z cest, kdy jejich auto řídil bratr Fajáda Saeb, byli zadrženi ozbrojenci. Už po třech dnech padlo Psíkovo krytí jako zaměstnance Švarcovy kanceláře, protože do Libanonu vycestoval na stejný pas, na jaký jezdil do zahraničí už v minulosti jako oficiální pracovník tajných služeb. 

Zbytek příběhu už je dobře známý. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán výměnou za propuštění pěti Čechů propustil Fajáda a jednoho z jeho společníků z vazby. Podle zprávy však zůstává několik míst příběhu nevyjasněných, stále například není zřejmé, zda se na plánu podílel i Fajádův právník Švarc. 

Unesení po návratu požadovali po státu odškodnění 40 milionů, obvodní soud pro Prahu 1 však jejich žádost zamítl.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...