Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česko

Umím si v armádě představit malý sbor myslivců, říká generál. Jak bude vypadat systém sledování možných branců?

Zoltán Bubeník | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Válku sice nikdo nechce, současně ale nemůžeme mít nasazené růžové brýle, prohlásila nedávno ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko by se podle ní mělo na případný válečný konflikt připravit. Podobný názor vyřkl i náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Branná povinnost v současnosti

  • Branná povinnost se dnes týká všech fyzických osob od 18 do 60 let bez rozdílu pohlaví. Tedy i žen.
  • Armáda je může buď povolat do boje, nebo (když kvůli svědomí či vyznání odmítnou) jim udělit alespoň určitou pracovní povinnost. Třeba výpomoc v nemocnici nebo v nějaké strategické továrně – podle konkrétních potřeb státu. Za tuto výpomoc by měl člověk dostat odměnu ve výši svého dosavadního platu.
  • Branná povinnost se netýká poslanců a senátorů, členů vlády, ústavních soudců, prezidenta, členů Nejvyššího kontrolního úřadu a bankovní rady České národní banky, diplomatů a lidí požívajících imunitu. Také hejtmanů, primátora Prahy, ředitelů krajských úřadů a pražského magistrátu. K odvodu se nepovolávají těhotné ženy, stejně jako i ženy či osamělí muži pečující o dítě do 15 let věku.

Současně připomenul, že třicet tisíc profesionálních vojáků, které má Česko k dispozici, zemi nespasí – stačilo by to sotva na pár desítek kilometrů fronty. Vojáci navíc podle něj stárnou a nové se přilákat nedaří.

Do obrany státu by se tak muselo v případě většího konfliktu zapojit i obyvatelstvo. Armáda už proto přemýšlí, jak si akceschopnost lidí zmapovat. Připravuje speciální informační systém, v rámci něhož chce počet potenciálních branců i jejich zdravotní stav sledovat. „Mělo by jít o jakýsi prvotní filtr, který by ukázal, koho vůbec v případě ohrožení oslovit,“ popisuje generál Zoltán Bubeník, někdejší šéf Sekce vojenského zdravotnictví ministerstva obrany.

Lidovky.cz: Jak velký problém představuje fakt, že Česko má jen třicetitisícovou armádu?
Velký. Ale tento problém nemá jen Česko, podobně jsou na tom i další evropské státy. Žádný z nich by nebyl schopný dlouhodobé obrany, pokud by na to byl sám. Současně je ale třeba připomenout, že taková situace by pravděpodobně nikdy nenastala. Principem obrany v Severoatlantické alianci je přece společná obrana – státy se mohou spolehnout na pomoc všech svých spojenců.

Lidovky.cz: Přesto se ministerstvo obrany připravuje na to, že bude muset v případě nutnosti zapojit do obrany státu i širší obyvatelstvo. Chce si pro tento případ zmapovat, jak na tom česká populace je – tedy kdo by mohl teoreticky přiložit ruku k dílu…

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele. Litujeme, ale tento nasdílený článek překročil maximální počet zhlédnutí.

Získejte také iDNES Premium a pokračujteve čtení

Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se