Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko stvrdilo brexitovou dohodu mezi EU a Británií. Nyní je na tahu Londýn

‚Sbohem EU‘. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ‚Sbohem EU‘. | foto: Reuters

Praha Česko v úterý formálně odeslalo souhlas s dohodou mezi Evropskou unií a Británií, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy. Uvedl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Později sdělil, že s úmluvou už vyjádřily souhlas všechny členské státy EU. Britský parlament bude dohodu schvalovat ve středu.

Členské státy musely dohodu, kterou v pondělí jednomyslně podpořili velvyslanci zemí EU, formálně stvrdit písemnou cestou. Na unijní straně tak už nic nebrání jejímu vstupu v platnost. Na Vánoce uzavřená úmluva může být platná od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu, který ji bude schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti.

Všech 27 zemí EU už stvrdilo dohodu s Británií, která začne platit 1. ledna, uvedla DPA. Ve středu ji podepíše von der Leyenová, Michel a Johnson.

„Zítra v 09:30 předsedkyně EK a šéf Evropské rady podepíšou dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Británií. Důležitý okamžik,“ napsala na Twitteru mluvčí EK Dana Spinantová.

Dokument bude hned poté letecky dopraven do sídla britského premiéra v Downing Street a bezprostředně po Johnsonově podpisu začne v 10:30 debata v Dolní sněmovně parlamentu. Poté dohoda poputuje do Sněmovny lordů, kde by se mělo hlasovat pozdě večer.

Bezproblémové obchodování přes Lamanšský průliv, které nebude zatíženo cly, zajišťuje dokument o více než 1200 stránkách. Dohoda také upravuje vzájemné vztahy například v rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Británie opustila evropský blok po 47 letech na konci ledna. Obě strany se od té doby složitě dohadovaly na podobě budoucích vztahů a ještě v polovině prosince hovořili vrcholní politici o tom, že jako pravděpodobnější vidí krach jednání než uzavření dohody. Nakonec se však vyjednávačům podařilo dospět ke smlouvě, která odvrátila hrozbu plošného zavedení cel.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...