• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
‚Sbohem EU‘.

‚Sbohem EU‘. | foto: Reuters

Česko stvrdilo brexitovou dohodu mezi EU a Británií. Nyní je na tahu Londýn

Česko
  •   15:12aktualizováno  17:46
Praha - Česko v úterý formálně odeslalo souhlas s dohodou mezi Evropskou unií a Británií, která upravuje mimo jiné i budoucí obchodní vztahy. Uvedl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Později sdělil, že s úmluvou už vyjádřily souhlas všechny členské státy EU. Britský parlament bude dohodu schvalovat ve středu.

Firmy kvůli brexitu zakládají na území EU nové pobočky, definitivní odchod je pro ně komplikací

Členské státy musely dohodu, kterou v pondělí jednomyslně podpořili velvyslanci zemí EU, formálně stvrdit písemnou cestou. Na unijní straně tak už nic nebrání jejímu vstupu v platnost. Na Vánoce uzavřená úmluva může být platná od 1. ledna i bez souhlasu Evropského parlamentu, který ji bude schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti.

Všech 27 zemí EU už stvrdilo dohodu s Británií, která začne platit 1. ledna, uvedla DPA. Ve středu ji podepíše von der Leyenová, Michel a Johnson.

„Zítra v 09:30 předsedkyně EK a šéf Evropské rady podepíšou dohodu o obchodu a spolupráci mezi EU a Británií. Důležitý okamžik,“ napsala na Twitteru mluvčí EK Dana Spinantová.

Dokument bude hned poté letecky dopraven do sídla britského premiéra v Downing Street a bezprostředně po Johnsonově podpisu začne v 10:30 debata v Dolní sněmovně parlamentu. Poté dohoda poputuje do Sněmovny lordů, kde by se mělo hlasovat pozdě večer.

Bezproblémové obchodování přes Lamanšský průliv, které nebude zatíženo cly, zajišťuje dokument o více než 1200 stránkách. Dohoda také upravuje vzájemné vztahy například v rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci.

Brexitová dohoda? V Londýně a Bruselu budou předstírat, že vyhráli. Popravdě, všichni jsme prohráli, hlásí média

Británie opustila evropský blok po 47 letech na konci ledna. Obě strany se od té doby složitě dohadovaly na podobě budoucích vztahů a ještě v polovině prosince hovořili vrcholní politici o tom, že jako pravděpodobnější vidí krach jednání než uzavření dohody. Nakonec se však vyjednávačům podařilo dospět ke smlouvě, která odvrátila hrozbu plošného zavedení cel.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás