Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko má nového premiéra. Zeman jmenoval Sobotku po 83 dnech od voleb

Bohuslav Sobotka s prezidentem Zemanem v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka s prezidentem Zemanem v roce 2014. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Prezident Miloš Zeman v pátek odpoledne jmenoval předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku novým premiérem. Stalo se tak 83 dní po podzimních sněmovních volbách, což je nejdelší doba v historii České republiky, která od hlasování občanů do jmenování ministerského předsedy uplynula.

"Přeji vám, aby se vám podařilo vytvořit profesionální tým založený jak na odborných znalostech, tak na životních zkušenostech, který se stane silnou a úspěšnou vládou České republiky," řekl novému premiérovi Zeman.

Česko má nového premiéra. Zeman jmenoval Sobotku po 83 dnech od voleb

Sobotka prezidentovi poděkoval a řekl, že je připraven brzy předložit návrh na jmenování nového kabinetu. "Jsem přesvědčen, že by vláda měla začít pracovat ve prospěch občanů co nejdříve, proto jsem připraven v krátké době předložit návrh na jmenování jednotlivých ministrů a jsem přesvědčen o tom, že vláda má šanci získat důvěru při hlasování v Poslanecké sněmovně," řekl nový premiér.

Trojkoaliční kabinet by měl mít ve sněmovně podporu 111 hlasů. "Mezi naše hlavní priority bude patřit nastartování hospodářského růstu, podpora vzniku nových pracovních příležitostí, zlepšování životní úrovně občanů, zlepšení fungování státu... a zejména obnovení důvěry občanů v politiku jako takovou," uvedl Sobotka po svém jmenování na Pražském hradě.

 • Vedení ČSSD také od rána vybíralo kandidátku na ministryni práce a sociálních věcí. Shodlo se na tom, že do čela resortu postaví Michaelu Marksovou Tominovou (VÍCE ZDE).
 • Zeman v pátek večer povečeří se členy končící úřednické vlády premiéra Jiřího Rusnoka. Přijme je na prezidentském zámku ve středočeských Lánech (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Vládu s politickým mandátem by Česko mohlo mít na konci ledna. Země má nyní dva předsedy vlády. Úřednický kabinet v demisi vede nestraník Jiří Rusnok. Sobotka stane v čele koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL (O koaliční smlouvě ČTĚTE ZDE.).

Česko čeká na novou vládu

Prezident se chce s jednotlivými nominanty sejít v příštím týdnu a diskutovat s nimi o jejich prioritách. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se většina schůzek uskuteční ve středu a ve čtvrtek. Zeman bude kandidáty zvát na Hrad, nebudou se tak hlásit sami, což byla dosavadní praxe přijímání návštěv v prezidentově sídle.

I Sobotka se chce po svém jmenování sejít s kandidáty na obsazení ministerských křesel. Zejména pak s těmi, s nimiž ještě nejednal. Probrat s nimi hodlá priority kabinetu a přípravu programového prohlášení. Sobotka řekl, že by rád, aby většina zásadních legislativních priorit byla schválena do konce letošního roku.

Zeman má k některým kandidátům výhrady. Tvrdí, že nemusí jmenovat všechny ministry, které mu předseda nové vlády navrhne. Podle Sobotky by prezident naopak neměl do sestavování kabinetu zasahovat. Pokud Zeman odmítne některá jména do vlády dosadit, uvažuje Sobotka o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu.

I přes výtky, které Zeman k některým kandidátům na ministry minulý týden uvedl, podle Sobotky prezident neřekl, že by některého z kandidátů nechtěl jmenovat. Novému premiérovi prý potvrdil, že počítá se jmenováním nového kabinetu do konce ledna.

Sobotka je jedenáctým premiérem samostatné ČR

Václav Klaus (narozen 19. června 1941)

 • Jako šéf ODS předsedal dvěma vládám v letech 1992 až 1997. První vláda samostatné ČR (2. července 1992 - 4. července 1996; demise 2. července 1996) byla jmenována ještě v době federace a tvořili ji ministři za ODS, KDU-ČSL, ODA a KDS. Koalice měla 105 poslanců. Druhou Klausovu vládu (4. července 1996 - 2. ledna 1998; demise 30. listopadu 1997) pak tvořila koalice ODS, KDU-ČSL, ODA, která však měla jen 99 poslanců. Z povolebních jednání si opoziční ČSSD odnesla křeslo předsedy Sněmovny pro Miloše Zemana výměnou za podporu vlády. V premiérském křesle zůstal více než pět let, až politická krize a odhalené podvody v hospodaření ODS jej donutily v prosinci 1997 odstoupit.

Josef Tošovský (narozen 28. září 1950)

 • Tošovského úřednická vláda (17. prosince 1997 - 22. července 1998; demise 17. července 1998) vznikla po demisi Klausovy vlády a měla za úkol dovést ČR k předčasným volbám. Tehdejší guvernér České národní banky Josef Tošovský sestavil vládu z nestraníků, zástupců KDU-ČSL, ODA a ODS (ti posléze přešli k Unii svobody).

Miloš Zeman (narozen 28. září 1944)

 • Tehdejší šéf ČSSD předsedal menšinové jednobarevné vládě ČSSD (17. července 1998 - 15. července 2002; demise 12. července 2002), jejíž vznik umožnila tzv. opoziční smlouva mezi sociálními a občanskými demokraty.

Vladimír Špidla (narozen 22. dubna 1951)

 • Vytvořil koaliční vládu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU (12. července 2002 - 4. srpna 2004; demise 1. července 2004), která měla ve Sněmovně nejtěsnější většinu 101 poslance. Po celou dobu v premiérském křesle se Špidla potýkal s vnitrostranickou opozicí a po výrazném neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2004 rezignoval na vládní i stranickou funkci.

Stanislav Gross (narozen 30. října 1969)

 • Stál v čele druhé vlády koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU (26. července 2004 - 25. dubna 2005; demise 25. dubna 2005), která vznikla po demisi Špidlova kabinetu. Grossovi i jeho kabinetu zlomila začátkem roku 2005 vaz aféra okolo majetkových poměrů jeho rodiny.

Jiří Paroubek (narozen 21. srpna 1952)

 • Stejně jako jeho dva předchůdci stál v čele vlády koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU (25. dubna 2005 - 4. září 2006; demise 16. srpna 2006), která vznikla po demisi Grossovy vlády. Paroubek sice dotáhl ve volbách v roce 2006 ČSSD k nejlepšímu volebního výsledku, strana však přesto skončila těsně druhá za ODS a po osmi letech se stala opoziční stranou.

Mirek Topolánek (narozen 15. května 1956)

 • Jako šéf ODS předsedal dvěma vládám v letech 2006 až 2009. Poprvé (16. srpna 2006 - 9. ledna 2007; demise 11. října 2006) se jednalo o menšinový kabinet složený z ministrů ODS a nestraníků, který ale nezískal důvěru Sněmovny. Druhá Topolánkova vláda (8. listopadu 2006 - 8. května 2009; demise 26. března 2009) byla koaliční vládou ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Na počátku měla pouze 100 poslanců a důvěru získala díky dvěma poslancům zvoleným za ČSSD. Topolánek podal demisi poté, co Sněmovna 24. března 2009 vládě vyslovila 101 hlasy nedůvěru. K opozici se tehdy připojili i čtyři poslanci z koaličního tábora. Topolánek se stal prvním českým premiérem, kterému parlament vyslovil nedůvěru.

Jan Fischer (narozen 2. ledna 1951)

 • Tehdejší šéf Českého statistického úřadu stanul v čele úřednické vlády (9. dubna 2009 - 13. července 2010; demise 25. června 2010), jejímž úkolem byla správa země do předčasných parlamentních voleb plánovaných na podzim 2009. Ty se ale nekonaly a Fischerův kabinet tak úřadoval až do léta 2010. Ministry do něj navrhly ODS, ČSSD a Strana zelených.

Petr Nečas (narozen 19. listopadu 1964)

 • Vláda pod vedením předsedy ODS Nečase (28. června 2010 - 10. července 2013; demise 17. června 2013) vznikla po volbách, v nichž sice zvítězila ČSSD s 56 mandáty, ale nedokázala dát dohromady potřebnou většinu. Koalici složily ODS, TOP 09 a Věci veřejné s celkovými 118 poslanci. Vláda přestála pět hlasování o nedůvěře, naposledy loni v lednu. Nečasovi se ale stalo osudným zatčení jeho spolupracovnice a současné manželky Jany Nagyové.

Jiří Rusnok (narozen 16. října 1960)

 • Třetí úřednický kabinet (premiér jmenován 25. června 2013; vláda 10. července) vznikl z popudu prezidenta Miloše Zemana. Nezískal ale 7. srpna důvěru Sněmovny a následně podal demisi. Od té doby ale stále vládne, Zeman totiž žádného dalšího premiéra nejmenoval.

Bohuslav Sobotka (narozen 23. října 1971)

 • Po předčasných volbách loni v říjnu se zrodila koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců, která má ve Sněmovně 111 poslanců. Předseda sociálních demokratů Sobotka čekal na jmenování premiérem dva a půl měsíce, prezident Miloš Zeman tak učinil dnes. Nový kabinet vznikne nejdříve koncem tohoto měsíce.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...