8. ledna 2017 19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko má za sebou mrazivý víkend plný sněhu a lyžování. Zima ale i zabila šest lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Sněhové závěje (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhové závěje (Ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Do České republiky přišel o víkendu silný mráz. Nechladnější byla noc na sobotu, kdy teploty na některých místech klesly i pod minus 30 stupňů Celsia. Chladné počasí si v Česku od pátku zřejmě vyžádalo životy šesti lidí. Podle předpovědi mrazy nepoleví ani v následujících dnech.

Vůbec nejnižší teplotu meteorologové o víkendu naměřili na šumavské Rokytské slati, kde bylo v sobotu ráno minus 34,6 stupně. Nedělní

ráno bylo v důsledku velké oblačnosti o poznání méně mrazivé než sobotní. Teploty se pohybovaly nejčastěji v rozmezí od minus šesti do minus 11 stupňů, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Chladněji, mezi 12 až 18 stupni pod nulou, bylo v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Nejnižší teplotu v neděli zaregistrovala stanice Hošťálková ve Zlínském kraji, kde teploměr klesl na minus 24,7 stupně.

Mrznout podle meteorologů ještě bude. Teploty na Moravě, ve Slezsku a místy i ve východních Čechách v noci na pondělí klesnou pod minus 12 stupňů, na severovýchodě místy i pod minus 18 stupňů Celsia. Velmi mrazivá bude především na východě také noc na úterý. A v noci na středu silné mrazy potrápí většinu republiky s výjimkou západních Čech, uvedli meteorologové.

Velmi chladné počasí posledních dnů je rizikem především pro lidi bez domova. Posádky pražské záchranné služby vyjížděly od pátku do nedělního odpoledne k 11 případům podchlazených lidí. Následky podchlazení se pravděpodobně staly osudné čtyřem z nich, řekl mluvčí pražské záchranné služby Dominik Horn. Poslední úmrtí bezdomovce řešili záchranáři v metropoli v neděli dopoledne v Kyjích.

Kromě Prahy si mráz od pátku vyžádal po jednom lidském životu i v Brně a Karviné. Při současné vlně mrazů tak v celé zemi umrzlo zřejmě šest lidí.

Komu mráz naopak nevadil, byli lyžaři. Tisíce jich o víkendu vyrazilo do horských středisek. Díky bohaté nadílce přírodního sněhu si na své přišli příznivci sjezdové lyžování i běžkaři. Provozovatelé skiareálů často hodnotili víkendové podmínky jako ideální.

Někteří vlekaři ve Zlínském si ale stěžovali, že jim silný mráz část klientů odradil. Příliš chladné počasí se na nižší než očekávané návštěvnosti negativně promítlo i podle vedoucího střediska Bílé v Beskydech Jaroslava Vrzguly.

Podle náčelníka jesenické horské služby Michala Klimeše záchranáři o víkendu ošetřili asi 25 úrazů, žádný z nich nebyl vážný. Podobná situace byla i v Beskydech. „Zaznamenali jsme jen obvyklé lyžařské úrazy, kterých nebylo příliš mnoho,“ řekl dispečer Horské služby Beskydy.

Zřejmě nejhorší zranění tak o víkendu utrpěl běžkař, na kterého se v sobotu v Krušných horách zřítila zasněžená střecha horského přístřešku. Muž skončil se středně těžkým zraněním v nemocnici.

Mrazy v neděli už čtvrtým dnem svíraly Evropu, Rusko a Turecko. Špatně sjízdné vozovky a nízké teploty měly podle dostupných informací na svědomí mrtvé a desítky zraněných. V Polsku zahynulo v důsledku zimy od listopadu už více než 55 lidí, uvedla agentura DPA.

ČTK
  • 1Diskuse
V. Komárek Tu bylo -22!!! 21:22 8.1.2017