Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko objednalo stříkačky hlavně ze Slovenska. Dodávku z Číny vysoutěžila EU, hájil Babiš nákup jehel

Premiér Andrej Babiš v Lánech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš v Lánech | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česko si objednalo stříkačky a jehly na očkování proti koronaviru prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) hlavně ze slovenské Chirany. Dodávku z Číny vysoutěžila Evropská unie, řekl ve čtvrtek ČTK premiér Andrej Babiš po jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Podle ministerstva zdravotnictví je jehel a stříkaček v ČR nyní dostatek, na jaře čeká také dodávku z Bulharska.

Radiožurnál a iROZHLAS.cz ve čtvrtek informovaly o tom, že stříkačky s pevnou jehlou objednané v Číně nejsou pro vakcinaci vhodné. Ministerstvo na Twitteru uvedlo, že 1,8 milionu stříkaček z Číny je určených k ředění.

Česká republika si podle premiéra objednala prostřednictvím SSHR šest milionů stříkaček a šest milionů jehel a k tomu si objednala 800 000 stříkaček a jehel k naředění vakcíny fyziologickým roztokem. „Neobjednávali jsme to z Číny. Je tam hlavně dodávka z Chirany ze Slovenska, ta je šest milionů stříkaček,“ dodal Babiš.

Babiš zdůraznil, že u čínských stříkaček jde o dodávku, kterou zajišťovala Evropská unie, která nakoupila jehly a stříkačky pro všechny členské státy. „Vysoutěžila to Evropská unie, ne Česká republika,“ řekl. Česko se o dodávky přihlásilo v listopadu a objednalo podle premiéra 12 milionů jehel, 12 milionů stříkaček a 1,8 milionu stříkaček k ředění.

Ministerstvo zdravotnictví odpoledne na Twitteru uvedlo, že z Číny dorazí 1,8 milionu jehel a stříkaček pro ředění vakcíny. V dubnu a květnu přijde z Bulharska 12 milionů jehel a stejný počet stříkaček pro samotné očkování. Dodávku objednala EU. Česko má podle ministerstva jehel i stříkaček dostatek, několik milionů jich je i v rezervách SSHR.

Předseda SSHR Pavel Švagr na Twitteru uvedl, že má podle specifikací ministerstva objednaných šest milionů stříkaček od slovenské Chirany, dále šest milionů jehel z Německa a Polska od společností B. Braun Medical a Perfect Distribution. Vedle toho společnost Perfect Distribution dodává 800.000 stříkaček a 800 000 jehel pro ředění očkovací látky a firma Baxter Czech už dodala 16 000 kusů ředicího roztoku o objemu 100 mililitrů. „Vše má sloužit jako rezerva během očkování proti covidu-19,“ uvedla SSHR.

Ministerstvo zdravotnictví podle rozhlasu objednalo ve společném evropském tendru 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou za 1,7 milionu korun a zaplatilo navíc třímilionový příplatek za expresní leteckou dopravu. Ministr Blatný Radiožurnálu a iROZHLAS.cz potvrdil, že stříkačky nejsou vhodné pro vakcínu firem Pfizer/BioNTech, ale pro látky jiných výrobců ano. V Česku zatím převažuje vakcína Pfizer/BioNTech. Rozhlas také zjistil, že v případě stříkaček s pevnou jehlou je aplikace bolestivější, hrozí i riziko zánětu a složité je odhadnout správné množství natahované látky.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...