Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřady podle Zemana: Rychetský zůstane, do ČNB Švejnar i odborář

Česko

  19:30
PRAHA - Miloš Zeman dostal šanci změnit Česko. Ať už přímo, tak i nepřímo bude mít z Hradu vliv na klíčové úřady i instituce. Své lidi může poslat na Ústavní soud či České národní banky. Ohlásil už i jména svých favoritů, které by rád viděl na Nejvyšším kontrolním či statistickým úřadě.

Miloš Zeman foto: ČTK

Miloš Zeman se oficiálně stane prezidentem České republiky 8. března 2013, kdy vyprší mandát Václavu Klausovi. Po převzetí funkce na něj čeká několik povinností.

Nejvyšší kontrolní úřad - Libor Michálek

Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu...

Post šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu je už rok neobsazen. Na devět let by ho měl jmenovat prezident České republiky na návrh poslanců. Parlament však nedokázal prezidentu Klausovi navrhnout žádné jméno.

Miloš Zeman proto už přispěchal se svým favoritem. Zatím uvažuje o senátorovi a někdejším šéfovi Státního fondu životního prostředí Liboru Michálkovi. Ten upozornil na údajnou korupci, což vedlo v prosinci 2010 k demisi tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

"Nemluvil jsem s ním o tom, on sám o tom neví, ale napadl mě třeba takový pan Michálek, který prokázal na ministerstvu životního prostředí určitou míru statečnosti a nezkorumpovatelnosti," řekl České televizi budoucí prezident.

Miloš Zeman nevyloučil spolupráci ani s Protikorupčním fondem Karla Janečka, kde jsou podle něj lidé prokazatelně odolní vůči korupci. 

Ústavní soud České republiky - Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

V pondělí vypršel mandát dalšímu ústavnímu soudci. Celkem jsou tedy neobsazena tři místa, které bude muset Miloš Zeman rychle zaplnit. Do konce roku totiž úřad přijde o dalších sedm soudců. Zeman u avizoval, že svůj návrh předloží do jednoho či dvou měsíců poté, co se ujme výkonu prezidentské funkce. Narozdíl o Václava Klause by mu mohl jít levicový Senát na ruku. Klaus neprosadil na Ústavní soud ani žalobce Zdeňka Koudelku (podle informací LN jednoho z architektů novoroční amnestie), ani předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka.

ČTĚTE TAKÉ:

Zeman chce jména konzultovat se zástupci nejen vedení horní parlamentní komory, ale také jejích stranických klubů. Nicméně počítá s tím, že znovu jmenuje Pavla Rychetského, kterému tento rok končí mandát. Ten by nabídku přijal, ale pouze na období Zemanova prezidentství. S Rychetským chce konzultovat také jména dalších možných kandidátů do Ústavního soudu.

"Budu konzultovat s Pavlem Rychetským, kterého si velice vážím," prohlásil Zeman. Za méně pravděpodobné označil možné kandidáty Zdeňka Koudelku a soudce Jana Sváčka, které neúspěšně navrhoval už Václav Klaus.

Český statistický úřad - Jan Fischer

Jan Fischer při volbách

Ze Zemanových úst už zazněl i další personální návrh, a to, že by se do čela Českého statistického úřadu mohl vrátit Jan Fischer. Působil zde jako předseda mezi lety 2003 a 2009.

"Kdyby projevil zájem vrátit se do statistického úřadu, kde odvedl velmi dobrou práci, tak bych proti tomu nic neměl a v každém případě bych to nepokládal za klientelismus. Dobrých statistiků tu máme zatraceně málo."

Bankovní rada České národní banky - Jan Švejnar

Ekonom Jan Švejnar

Do Bankovní rady chce Miloš Zeman vyslat zejména Jana Švejnara. "Myslím si, že profesor Švejnar je politické dítě a vynikající ekonom. To znamená, že by byla škoda, kdyby v bankovní radě nebyl. Ale nutit ho nebudu," řekl Miloš Zeman deníku Právo.

Kromě Švejnara by se v Bankovní radě Zemanovi líbil například exministr financí Jiří Rusnok, který ho podporoval během prezidentské kampaně, nebo odborářský ekonom Martin Fasmann.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat