Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko posílá manažerku na Ukrajinu. Budou ji mučit, varují zastánci

Česko

  7:00
PRAHA - Před vydáním ruské manažerky Taťjany Paraskevičové stíhané za zpronevěru 5 miliard dolarů na Ukrajinu varuje další renomovaný hráč. K českému ministerstvu zahraničí se přidal i Ukrajinský helsinský svaz pro lidská práva, který upozorňuje, že ukrajinskou prokuraturou přislíbené záruky jsou nesplnitelné. Pražský vrchní soud i přes to rozhodl Paraskevičovou vydat.

Případ Taťjany Paraskevičové foto: Koláž: Šimon

Devětačtyřicetiletou ženu loni na jaře zadržela česká policie během léčebného pobytu a skončila ve vazbě. Ukrajinská Generální prokuratura, která ji stíhá za zločinné spiknutí při tunelování kazašské banky BTA, usiluje od té doby o její vydání. Paraskevičová však argumentuje, že jde o politicky motivovaný proces, za nímž stojí právě Kazachstán.  A zapravdu jí dává i české ministerstvo zahraničí a několik dalších organizací.

Vrchní soud v Praze nicméně uvěřil nabízeným zárukám ukrajinské prokuratury, která Paraskevičové přislíbila právo na spravedlivý soudní proces, důstojné zacházení či přístup k adekvátní lékařské péči. Koncem letošního února proto nařídil, aby byla vydána.

Záruky? Nesplnitelné

Jenže Ukrajinský helsinský svaz varuje, že takové záruky jsou za současné situace v zemi nesplnitelné. "Neodpovídají platné legislativě Ukrajiny, reálným podmínkám i aktuálnímu stavu soudního systému země," napsal v posudku, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Nejenže prokuratura podle výboru nemůže zabránit nezákonnému jednání policie či státních orgánů a poskytovat záruky ohledně průběhu soudního řízení, sama dokonce právo na nezávislé a objektivní soudní řízení opakovaně porušuje. "Ve zprávě organizací zabývajících se ochranou lidských práv se například uvádí, že jsou rozšířené případy využití disciplinárního řízení jako formy tlaku na soudce, a to ze strany prokuratury," stojí v dokumentu. Ukrajinské soudy jsou navíc podle svazu zcela závislé na státních orgánech. "O úctě k justici nemá smysl hovořit," tvrdí.

TUNELÁŘKA, NEBO OBĚŤ?

  • Paraskevičová přijela do Česka loni na jaře kvůli léčbě srdeční choroby. Krátce na to ji ale zadržela policie a skončila ve vazbě
  • Krajský soud v Plzni zkraje letošního roku konstatoval, že vydání Paraskevičové není přípustné a nařídil ji z vazby propustit
  • Vrchní soud v Praze nakonec koncem února 2013 zaujal opačné stanovisko a nařídil ženu vydat
  • Paraskevičová podala ústavní stížnost a souběžně návrh ministrovi zahraničí na nevydání, v případě neúspěchu se může obrátit až na evropský soud

VÍCE O PŘÍPADU ČTĚTE ZDE

Ukrajinští ochránci lidských práv navíc stejně jako Paraskevičová naznačují, že má její případ politické pozadí. "Je obecně známo, že bývalé vedení banky BTA podporovalo politickou opozici v Kazachstánu, nelze proto vyloučit, že bude na soudy na Ukrajině vyvíjen nátlak ze strany státních orgánů, a že sami soudci nebudou schopni jednat objektivně a nezávisle," varují a uvádějí nedávný případ, kdy Ukrajina i přes ochranu mandátu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vydala ruského občana M. I. Nalgieva.

Desítky případů mučení

Iluzorní je podle svazu i slib poskytnutí obhájce Paraskevičové a garance, že nebude vystavena hrubému zacházení. "Jsou zaznamenány desítky případů, kdy byli lidé donuceni svědčit proti sobě samým za pomoci mučení, a to téměř v přítomnosti obhájců jmenovaných státem," uvádějí ochránci práv s tím, že bití stíhaných je na Ukrajině běžné. "Podle údajů ministerstva vnitra bylo za rok 2011 v prostorách služeben a vyšetřovacích celách dočasného zadržení evidováno 27 případů úmrtí občanů, z nichž ve 14 případech se jednalo o sebevraždu," píše výbor.

A konečně, pokud ukrajinská prokuratura svůj slib poruší, nic se jí nestane. "Odpovědnost za porušení záruk a také mechanismus kontroly jejich dodržování nejsou upraveny žádným normativním aktem, nikdo tedy za něj nemůže být potrestán a prokuratura se jím nevystavuje negativním následkům," upozorňují ukrajinští ochránci práv. 

Oběť politické hry?

Ruska se podle svých slov stala obětí hry v nejvyšších patrech kazašské politiky. Její blízký spolupracovník a další obviněný v případu Muchtar Abljazov je totiž se svoji stranou Demokratická volba jedním z hlavních opozičních vůdců v Kazachstánu a úhlavní politický nepřítel kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Právě on se údajně chce přes Paraskevičovou dostat k citlivým informacím o svém politickém sokovi, který mezitím dostal azyl ve Velké Británii. 

Krajský soudu v Plzni začátkem roku 2013 konstatoval, že vydání Paraskevičové není přípustné a nařídil ji z vazby propustit. Opíral se mimo jiné o informace ministerstva zahraničí, Českého helsinského výboru nebo USA upozorňujících na dlouhodobé a systematické porušování lidských práv trestně stíhaných osob ze strany ukrajinských orgánů. Jenže státní zástupce se odvolal a Vrchní soud v Praze naopak ukrajinské garance přijal a nařídil ženu vydat. Ta podala ústavní stížnost a souběžně návrh ministrovi zahraničí na nevydání a je odhodlána obrátit na evropský soud. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!