14. července 2014 21:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při patrole je zabil sebevražedný atentátník

Armáda se postarala i o dopravu pozůstalých a péči psychologa a lékaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda se postarala i o dopravu pozůstalých a péči psychologa a lékaře. | foto: MAFRA - DAN MATERNA

BAGRÁM/PRAHA Nejčernější obavy se naplnily. Když loni v listopadu začala strategickou americkou základnu Bagrám hlídat česká armáda, bylo jasné, že jde o jeden z nejnebezpečnějších úkolů, který současný Afghánistán přináší.

Rána přišla včera v 5.15 našeho času. Členové druhé české strážní roty vyrazili na místo, odkud v minulých dnech přiletěly na Bagrám povstalecké rakety. A zatímco část jednotky ohledávala místo odpalu, další vojáci před svými obrněnými vozidly MRAP debatovali s místními předáky. Všemu přihlížel dav dětí a žen. 

Bezproblémovou diskusi utíná ostrý výbuch. Zvedající se prach postupně odkrývá hrůzný obraz. Na zemi zůstává ležet několik mrtvých Afghánců a čtyři čeští vojáci z Žatce a Chrudimi: Jan Šenkýř, Libor Ligač, Ivo Klusák a David Beneš. Pátý - Jaroslav Lieskovan - byl vážně zraněný. Informace se různí, nejspíš zemřelo šestnáct lidí včetně dětí. Český generální štáb nicméně mluví o jedenácti. 

Později vychází najevo, že jejich smrt má na svědomí sebevražedný atentátník. Podle dostupných zpráv se do davu vetřel v uniformě afghánské policie s několika kilogramy výbušniny připevněnými ve vestě. 

„Nakonec takový indikátor, jako přítomnost dětí a žen v tom davu, byl i pro naše vojáky signálem, že situace je v podstatě bezpečná. To, že se tam vmísil člověk, který měl podle všeho uniformu afghánské národní policie, a odpálil se, je skutečně věc, která se nedá předjímat a nedá se jí ani zabránit,“ hodnotil tichým hlasem tragickou událost Petr Pavel, náčelník generálního štábu. 
Vážně zraněného devětatřicetiletého rotmistra Lieskovana záchranáři rychle transportovali na základnu, kde se dostal do péče amerických chirurgů. Po několika operacích byl odvezen do Česka, kde ovšem 14. července zraněním podlehl.

Taliban slaví mučedníka, rodinám pomáhají kaplani

K útoku se už přihlásili teroristé z Talibanu. Do agentury Reuters poslali textovou zprávu. Tento „mučednický“ útok prý završil jejich letošní jarní ofenzivu. Přestože české vojsko utržilo nejbolestivější ztrátu v moderní historii, jeho úkoly v Bagrámu se nemění. Základnu s letištěm důležitým pro stahování jednotek musí chránit dál. „Jak se snižuje počet spojeneckých základen v Afghánistánu, začínají se na Bagrám útoky soustřeďovat. Podle mě bude situace ještě horší a horší,“ předvídá Libor Tesař, velitel předchozí strážní roty, která základnu hlídala od loňského listopadu do letošního dubna. 

Přitom do velmi kritické situace se tam čeští vojáci dostali už před několika týdny. V polovině června napadli povstalci v noci vracející se patrolu. Tehdy si útok vyžádal jen lehká zranění

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!