Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Česko tiše zřídilo úřad pro styk s Čínou. Stát o něm oficiálně říká jen minimum

Česko

  6:19
PRAHA - V době, kdy Brusel zvažuje přísnější regulaci čínských investic směřujících do EU a volá po větší transparentnosti, se Česko vydává poněkud jiným směrem. Do práce se v tichosti pustilo nově založené Čínsko-české centrum pro spolupráci, které má přinejmenším ministerské krytí.

Ilustrační foto. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jde o instituci, jež je první svého druhu v regionu střední a východní Evropy. Co má mít na starost, je však obestřeno tajemstvím. K oficiálním informacím se lze dobrat jen obtížně.

Záměr se začal rýsovat v květnu. Při návštěvě Číny podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček memorandum, v němž se hovoří o založení centra spolupráce. Čína o tom – na rozdíl od českých politiků – informovala v polovině července. Agentura Sin-chua tehdy citovala i předsedu české sněmovny Jana Hamáčka, který založení centra avizoval.

Unikátní instituce

Expert na otázky vztahů s Čínou, sinolog Martin Hála, k tomu na webu Sinopsis.cz poznamenal: „Už z kusých informací je zřejmé, že se skutečně jedná o unikátní instituci, první svého druhu. Jistou analogii bychom snad mohli najít pouze v Srbsku, kde byl v červnu zřízen nový vládní úřad pro koordinaci vztahů s Ruskem a Čínou.“

Největší banka světa, čínská ICBC, je na černé listině USA. Zeman ji táhne do nákupu Vítkovic

První jednání centra proběhlo podle zjištění LN 17. července v míčovně Pražského hradu. Vedle zástupců firem, které spolupracují s čínskými partnery, figuroval na seznamu hostů ministr průmyslu Jiří Havlíček, hradní kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý či prezident Smíšené česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík. 

Od jednání uběhly dva měsíce, ale doposud nebyla zveřejněna jediná oficiální zpráva o tom, jaká je náplň práce a účel centra a kdo jsou jeho členové či zaměstnanci. I na dotazy LN aktéři odpovídají spíše jen obecně.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem v oficiálním stanovisku uvedlo, že česká strana vydala „souhlas k realizaci každodenních běžných aktivit centra“. Souhlas směřuje mimo jiné k českému velvyslanectví v Číně či agenturám CzechTrade a CzechInvest. 

Autoři: