Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Česko by mělo být schopno situaci zvládnout samo, tvrdí Hamáček. V zahraničí o pomoc kvůli covidu již nežádá

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vystoupil 1. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání krizového štábu, který projednával další opatření v boji proti šíření nového typu koronaviru. foto: ČTK

PRAHA - Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc v souvislosti s covidem-19. Na pondělní tiskové konferenci ČSSD to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Aktuálně to vypadá, že by Česko mělo být schopno situaci zvládnout samo, dodal.
  13:32aktualizováno  15:13

Česko 5. března požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s koronavirem do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem bylo, že řada nemocnic nebyla podle ministerstva zdravotnictví schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Česko následně využilo pomoc Polska, kam byla převezena pacientka z Pardubického kraje.

Sasko nabízí Česku devět lůžek pro pacienty s těžkým covidem. V krizi je to pro nás samozřejmostí, uvedl Kretschmer

„Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc. Ministerstvo zahraničních věcí stáhlo žádosti, které jsme měli zejména ve vztahu k Německu, Polsku a dalším,“ řekl Hamáček. Poděkoval zemím, které nabídly pomoc. „Aktuálně to vypadá, že bychom měli být schopni situaci zvládnout vlastními prostředky,“ uvedl vicepremiér.

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Alena Schillerová (za ANO) a Jan Hamáček (ČSSD)

Německo podle Hamáčka „drželo“ místa v nemocnicích pro české pacienty do pátku. Ministerstvo zdravotnictví následně sdělilo, že vzhledem k aktuálnímu vývoji není nutné rezervaci prodlužovat.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka o lepšící se situaci v Česku informoval představitele Saska, Bavorska a spolkové vlády. Sdělil jim, že Česko vzhledem k pozitivnímu vývoji dospělo k závěru, že lůžka na jednotkách intenzivní péče již nejsou potřebná. Poděkoval jim také za to, že nabídka pomoci z Německa přišla v době nejvyšší nouze. „Tuto solidaritu rádi oplatíme, pokud by německá strana vyslovila zájem a až situace u nás bude opět pod kontrolou,“ sdělil Kafka Berlínu.

O transportu do zahraničí rozhodoval ošetřující lékař. Pokud odeslal ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vložil do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistila dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získala souhlas pacienta s převozem. Vysílající nemocnice zajišťovala transport, respektive poskytovatele zdravotnických služeb, který má vybavení a oprávnění pro převoz. Přepravu uhradilo ministerstvo, následně požádá Evropskou unii o refundaci.

Kafka řekl, že převoz pacientů do Německa nebyl administrativně náročný akt. „To ostatně konstatoval i německý velvyslanec (v Česku Christoph) Israng, když odkázal na to, že německé pomoci využila řada zemí,“ prohlásil český velvyslanec. „Přesto česká strana a české nemocnice dokázaly díky obětavému nasazení vyjít s vlastními kapacitami,“ dodal.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat