Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko by mělo být schopno situaci zvládnout samo, tvrdí Hamáček. V zahraničí o pomoc kvůli covidu již nežádá

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vystoupil 1. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání krizového štábu, který projednával další opatření v boji proti šíření nového typu koronaviru. foto: ČTK

PRAHA - Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc v souvislosti s covidem-19. Na pondělní tiskové konferenci ČSSD to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Aktuálně to vypadá, že by Česko mělo být schopno situaci zvládnout samo, dodal.
  13:32aktualizováno  15:13

Česko 5. března požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s koronavirem do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem bylo, že řada nemocnic nebyla podle ministerstva zdravotnictví schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Česko následně využilo pomoc Polska, kam byla převezena pacientka z Pardubického kraje.

Sasko nabízí Česku devět lůžek pro pacienty s těžkým covidem. V krizi je to pro nás samozřejmostí, uvedl Kretschmer

„Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc. Ministerstvo zahraničních věcí stáhlo žádosti, které jsme měli zejména ve vztahu k Německu, Polsku a dalším,“ řekl Hamáček. Poděkoval zemím, které nabídly pomoc. „Aktuálně to vypadá, že bychom měli být schopni situaci zvládnout vlastními prostředky,“ uvedl vicepremiér.

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Alena Schillerová (za ANO) a Jan Hamáček (ČSSD)

Německo podle Hamáčka „drželo“ místa v nemocnicích pro české pacienty do pátku. Ministerstvo zdravotnictví následně sdělilo, že vzhledem k aktuálnímu vývoji není nutné rezervaci prodlužovat.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka o lepšící se situaci v Česku informoval představitele Saska, Bavorska a spolkové vlády. Sdělil jim, že Česko vzhledem k pozitivnímu vývoji dospělo k závěru, že lůžka na jednotkách intenzivní péče již nejsou potřebná. Poděkoval jim také za to, že nabídka pomoci z Německa přišla v době nejvyšší nouze. „Tuto solidaritu rádi oplatíme, pokud by německá strana vyslovila zájem a až situace u nás bude opět pod kontrolou,“ sdělil Kafka Berlínu.

O transportu do zahraničí rozhodoval ošetřující lékař. Pokud odeslal ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vložil do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistila dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získala souhlas pacienta s převozem. Vysílající nemocnice zajišťovala transport, respektive poskytovatele zdravotnických služeb, který má vybavení a oprávnění pro převoz. Přepravu uhradilo ministerstvo, následně požádá Evropskou unii o refundaci.

Kafka řekl, že převoz pacientů do Německa nebyl administrativně náročný akt. „To ostatně konstatoval i německý velvyslanec (v Česku Christoph) Israng, když odkázal na to, že německé pomoci využila řada zemí,“ prohlásil český velvyslanec. „Přesto česká strana a české nemocnice dokázaly díky obětavému nasazení vyjít s vlastními kapacitami,“ dodal.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...