30. března 2018 11:19, aktualizováno  20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko vydalo hackera Nikulina do USA, odletěl v noci. Zeman chtěl převoz do Ruska

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Odletěl v noci na pátek. Na Twitteru to uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti. Ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO) umožnilo učinit tento krok rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou. Odůvodnění zveřejní v úterý, řekla mluvčí soudu. O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana označil postup při vydání za netradiční. Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová informaci potvrdila na Twitteru. Ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO) umožnilo učinit tento krok rozhodnutí Ústavního soudu, který odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou.

Podle Nikulinova advokáta je rozhodnutí Pelikána o vydání na hraně zákonnosti. Mohl ještě podat opravné prostředky. Ministrův postup chce prověřit. 

Ruské velvyslanectví v Praze v pátek vyslovilo politování nad tím, že se Česko rozhodlo vydat Nikulina do USA. Dodalo, že o tomto kroku nebylo informováno.

30.března 2018 v 12:21, příspěvek archivován: 30.března 2018 v 12:59

MSp potvrzuje vydání ruského občana J. Nikulina do USA, k realizaci došlo v noci.

V pátek krátce po půlnoci odletěl z Prahy do Washingtonu letoun ministerstva spravedlnosti USA, který se podle leteckých webů používá k transportu vězňů. Letadlo typu Gulfstream podle webu flightaware.com přistálo v Praze v sobotu 24. března, dnes v 0:06 odletělo do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ. Jako první na vydání Nikulina upozornil server Respekt.cz.

V polovině března Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání do USA i Ruska. Odklad měl trvat, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti. „Stížnost jsme odmítli v úterý jako zjevně neopodstatněnou, ve čtvrtek odpoledne jsme to rozesílali účastníkům. Odůvodnění zveřejníme v úterý po Velikonocích,“ uvedla mluvčí ÚS.

30.března 2018 v 11:59, příspěvek archivován: 30.března 2018 v 13:31

ÚS odmítl ústavní stížnost Jevgenije Nikulina jako zjevně neopodstatněnou.

V březnu také pražský městský soud potvrdil, že Rus nemá nárok na humanitární azyl v ČR. „Bezprostřední a jedinou pohnutkou k podání žádosti (o azyl) byla snaha nebýt vydán. Jiný cíl jednání žalobce (Nikulina) dle názoru soudu vysledovat nelze,“ zdůvodnila tehdy rozhodnutí soudkyně Dana Černá.

Advokát se prý o vydání dozvěděl z médií

Advokát Martin Sadílek, který zastupuje údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, považuje rozhodnutí Pelikána za nestandardní, podle něj je „na hraně zákonnosti“. Upozornil na to, že i proti tomuto ministrovu rozhodnutí je podle něj možné podat stížnost. Nikulin také podal kasační stížnost proti rozhodnutí, kterým soud zamítl jeho nárok na udělení azylu v ČR. Postup ministra chce prověřit.

O vydání svého klienta se prý dozvěděl z médií. „O rozhodnutí Ústavního soudu jsem se dozvěděl dnes, dnes jsem otevřel datovou schránku a zjistil jsem, že mi včera odpoledne bylo doručeno rozhodnutí,“ řekl ČTK.

Rozhodnutí Pelikána o vydání Nikulina ale podle Sadílka brání řízení o tom, zda má Rus nárok na humanitární azyl v ČR. V březnu pražský městský soud potvrdil, že Rus na azyl nárok nemá, Nikulin ale proti rozhodnutí podal podle Sadílka kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). „Minulé úterý bylo panu Nikulinovi doručeno rozhodnutí městského soudu o zamítnutí žádosti o azyl a on téhož dne podal k NSS kasační stížnost. A ta by měla mít ze zákona odkladný účinek,“ upozornil Sadílek. Pelikán by podle něj v tuto chvíli neměl mít možnost a právo Nikulina vydat.

Sadílek dodal, že Pelikánovo rozhodnutí mu zatím doručeno nebylo, poukázal však na to, že i proti jeho rozhodnutí je možné podat stížnost. „Pokud by byl pan Nikulin vydán, aniž by této možnosti mohl využít, tak se mi to jeví na hraně zákonnosti,“ řekl právník.

Dodal, že právní možnosti na zvrácení rozhodnutí soudů jsou, zmínil například možnost podání ústavní stížnosti pro podjatost soudů, které rozhodovaly. „Nicméně pokud je opravdu tímto způsobem odpraven do USA, tak se domnívám, že jeho faktické, fyzické navrácení je velmi obtížně realizovatelné,“ řekl Sadílek. „Bezesporu učiním veškeré právní kroky k tomu, abych postup pana ministra prověřil,“ dodal.

Vydání během návštěvy Ryana

O Nikulinovi mluvil tento týden se svými českými kolegy šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je na návštěvě v Česku. Uvedl, že Washington nechce nic jiného než dodržení zákonů. Odmítl ale, že by se pokoušel vyvíjet nátlak na české představitele. Pelikán v únoru řekl, že ho prezident Miloš Zeman žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska, nikoli do USA.

V pátek odpoledne Ryan uvedl na Twitteru, že vydání Nikulina bylo klíčovým tématem, které v Praze nadnesl.

30.března 2018 v 19:21, příspěvek archivován: 30.března 2018 v 20:10

This Russian hacker broke our laws. His extradition was a key issue I raised in Prague, and I’m pleased that the Czech government came to this decision. https://t.co/dovXTloHRd

Na Twitteru na vydání Nikulina reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ napsal mluvčí.

30.března 2018 v 13:33, příspěvek archivován: 30.března 2018 v 13:38

Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu.

Pochvala od opozice

Politici Pelikánovo rozhodnutí většinou chválí.  Vydání Nikulina do USA naopak na Twitteru kvituje i opozice. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska šlo o správní krok. „Je na místě za to vyslovit Robertu Pelikánovi uznání,“ uvedl.

30.března 2018 v 18:02, příspěvek archivován: 30.března 2018 v 18:49

Není fér mlčet, když jindy nepřijatelná vláda udělá něco dobře. Vydání Nikulina do USA byl správný krok a je na místě za to vyslovit @RPelik uznání.

„Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu,“ uvedl mimo jiné předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Souhlasně se pro Českou televizi vyjádřili například člen zahraničního výboru Vít Rakušan (STAN), poslankyně ODS Miroslava Němcová nebo šéf sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Proti je místopředseda KSČM Josef Skála: „Jestli si chceme hodně zavařit vztahy směrem na Východ, tak se nám to asi podaří. Nevím, v jakém zájmu České republiky to je,“ řekl České televizi.

USA krok vítají

Spojené státy vítají vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina z Česka. ČTK to v pátek sdělilo americké velvyslanectví v Praze, podle něhož Washington zároveň ocenil dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti.

„Tuto spolupráci posiluje sdílený princip vlády práva a byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli ochrany našich národů před zločinem,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

Američtí vyšetřovatelé si od Nikulina mimo jiné slibují získání možných podrobností o údajném ruském ovlivňování předloňských prezidentských voleb.

Rusko označilo vydání za zklamání

Ruské velvyslanectví v Praze vyslovilo politování nad tím, že Česká republika vydala údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států a ne do vlasti. Diplomatická mise Ruska také podle agentury TASS sdělila, že o českém rozhodnutí nebyla informována.

Tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko. „Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,“ řekl Kolmakov.

Ve svém prohlášení Kolmakov očividně narážel na fakt, že Česko kvůli případu otravy bývalého agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury vyhostilo tři ruské diplomaty. K podobnému kroku se rozhodly i další britští spojenci, což Moskva kritizovala jako solidaritu, kterou si Londýn vynutil.

Nikulin byl od zadržení ve vazbě na Pankráci. Údajně se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou českému ministerstvu zahraničí 16. listopadu 2016. Ministerstvo spravedlnosti však následně obdrželo extradiční žádost Ruska vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu 2016.

Vydání Nikulina

2016 5. října - V Česku byl ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) zatčen ruský občan Jevgenij Nikulin (29). Údajný hacker skončil ve vazbě.

19. října - Ruská ambasáda byla vyrozuměna o Nikulinově zadržení v Česku. Podle televize ABC je zodpovědný za masivní útok na profesní sociální síť LinkedIn z roku 2012. Rusko vyjádřilo odhodlání udělat vše pro to, aby zabránilo Nikulinovu vydání do USA.

22. října - Porota kalifornského soudu obvinila Nikulina, že napadl počítače firem LinkedIn, Dropbox a Formspring. Obžaloba jej viní z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.

12. listopadu - Podle Českého rozhlasu soud zamítl Nikulinovu stížnost proti ponechání ve vazbě.

16. listopadu - Velvyslanectví USA požádalo o Nikulinovo vydání.

23. listopadu - Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že o vydání Nikulina požádalo i Rusko (úřad žádost obdržel rovněž 16. listopadu), které na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (zhruba 88.000 korun) spáchané v roce 2009.

2017 5. dubna - Pražské městské státní zastupitelství předalo Nikulinovu kauzu k soudu. Podle žalobců je vydání přípustné do obou států.

11. května - Soud odročil jednání o přípustnosti vydání. Nikulinův obhájce vznesl námitku, že neobdržel návrh na vydání do USA.

- Nikulin tvrdil, že po zatčení v Česku jej agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do pošty americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

30. května - Pražský městský soud rozhodl, že vydání Nikulina je přípustné do USA i do Ruska. Nikulin proti usnesení o přípustnosti vydání do USA podal stížnost.

1. června - Nikulinův právník Martin Sadílek oznámil, že Nikulin si podá i stížnost proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do Ruska. Nikulin nechce být vydán nikam, dává ale přednost extradici do vlasti, kde mu podle jeho právníka hrozí výrazně nižší trest.

24. listopadu - Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání Nikulina i do USA. Podle Sadílka mu hrozí v USA až 54 let vězení. Podle žalobkyně Marcely Kratochvílové Nikulin může v USA dostat maximálně 12 až 14 let.

2018 18. ledna - Ruský list Izvestija upozornil na údajně vážné zhoršení Nikulinova zdravotního stavu v pankrácké věznici. České úřady zprávu ruského listu popřely.

23. ledna - Nikulin neuspěl s ústavní stížností proti vazbě.

9. února - Ruská agentura TASS napsala, že Nikulin podal druhou ústavní stížnost s cílem zvrátit verdikt o přípustnosti vydání do USA. Nikulin podle TASS rovněž zažaloval rozhodnutí, jímž mu české ministerstvo vnitra odepřelo "humanitární azyl".

15. února - List Izvestija napsal, že Nikulinova matka požádala dopisem prezidenta Miloše Zemana o pomoc při osvobození svého syna.

23. února - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) řekl serveru Aktuálně.cz, že prezident Zeman letos dvakrát žádal, aby vydal Nikulina do Ruska, a nikoli do Spojených států.

13. března - Ústavní soud odložil vykonatelnost usnesení soudu, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání. Nikulina tak zatím nelze vydat ke stíhání ani do jedné země. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o Nikulinově stížnosti.

16. března - Pražský městský soud potvrdil, že Nikulin nemá nárok na humanitární azyl v ČR. Soud zamítl mužovu žalobu na nezákonnost rozhodnutí českého ministerstva vnitra. Verdikt je pravomocný.

27. března - Ústavní soud odmítl stížnost Nikulina jako zjevně neopodstatněnou.

- Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan během návštěvy ČR řekl, že věří, že ČR vydá Nikulina Spojeným státům. Uvedl, že Washington nechce nic jiného než dodržení zákonů. Odmítl ale, že by se pokoušel vyvíjet nátlak na české představitele.

30. března - Česko vydalo Nikulina do USA. Informovaly o tom server Respekt.cz a Radiožurnál Českého rozhlasu. Ministerstvo spravedlnosti informaci potvrdilo.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz