30. března 2018 12:35, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko v odvetě vyhostilo diplomaty 23 zemí. Moskvu musí do 5. dubna opustit i tři Češi

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: pixabay.com

MOSKVA/PRAHA Rusko si v pátek předvolalo velvyslance třiadvaceti států, které v solidaritě s Británií kvůli případu otravy Sergeje Skripala vyhostily ruské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí informovalo, že velvyslancům předává protestní nóty a oznamuje reciproční vypovězení jejich diplomatů. U dalších čtyř zemí si Moskva zatím vyhradila vyhradila právo sáhnout k podobnému kroku. Ruské diplomaty tento týden vykázaly téměř tři desítky zemí, které společně vypověděly přes 150 Rusů. Česká republika vypověděla tři diplomaty, stejný počet českých diplomatů proto musí opustit Rusko.

Ruské ministerstvo zahraničí v pátek informovalo zástupce celkem 23 zemí, že recipročně vypovídají stejný počet jejich diplomatů působících v Rusku. Kromě Česka mezi nimi byly například Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Ukrajina, skandinávské země či tři pobaltské republiky. V případě čtyř zemí - Belgie, Maďarska, Gruzie a Černé Hory - si Moskva vyhradila právo vypovědět příslušný počet diplomatů v budoucnu.

Ruské diplomaty kromě výše zmíněných 27 zemí vypověděly ještě USA a Británie. Vypovězení 23 britských diplomatů Rusko oznámilo již v polovině března, o vykázání 60 amerických diplomatů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval ve čtvrtek. Diplomaty z ruské mise vypovědělo také NATO. O něm se v pátečním prohlášení ruského ministerstva zahraničí nezmínilo.

Jako první do budovy ruského ministerstva zahraničí v pátek dorazili velvyslanci Británie, Francie a Německa, krátce poté přijel i italský velvyslanec. Na ruském ministerstvu zahraničí byl také český chargé d’affaires Petr Kroužek, který je v nepřítomnosti Vladimíra Remka pověřen vedením diplomatické mise v Moskvě.

Moskva Kroužkovi sdělila, že tři české diplomaty považuje za nežádoucí osoby, čas na opuštění Ruska jim dala do 5. dubna. České ministerstvo zahraničí následně oznámilo, že tento ruský krok předpokládalo a že ho bere na vědomí.

Litva, která stejně jako Česko vyhostila tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, označila postup Moskvy za nevyvážený. „Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě,“ uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo v pátek podle Reuters Británii sdělilo, že musí do měsíce snížit počet svého diplomatického sboru v Moskvě na velikost ruské diplomatické mise v Británii. O počtu britských diplomatů, kterých se redukce týká, se Reuters nezmiňuje. Moskva také dodala, že k vyhoštění diplomatů západních zemí z Ruska vedly britské provokativní akce.

Britské ministerstvo zahraničí označilo reciproční odpověď Ruska za politováníhodnou. „Ale ve světle předchozího ruského chování jsme to očekávali,“ citoval Reuters britské prohlášení. V něm Londýn zopakoval, že na základě všech dostupných důkazů neexistuje jiný závěr, než že vinu za otravu Skripala a jeho dcery nese Rusko.

Německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch po odchodu z ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Ministr zahraničí Heiko Maas v Berlíně uvedl, že Německo zůstává otevřeno dialogu s Moskvou. Páteční krok Ruska podle něj není překvapením.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz