Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zažilo tropickou noc. Teplota neklesla pod 20 stupňů. Nejtepleji bylo v Praze

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Řada míst v republice zažila po horké středě tropickou noc, při které teplota vzduchu neklesne pod 20 stupňů. Nejtepleji bylo v Praze, kde stanice Klementinum naměřila teplotní minimum 24,2 stupně Celsia.

Na dalších dvou pražských stanicích teplota neklesla pod 23 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu na webu.

Téměř všechny meteorologické stanice měřící přes 30 let zaznamenaly rekordní teplotní minimum pro dnešní den, třetina stanic rekordní minimum pro červen a desetina stanic dokonce absolutně nejvyšší minimum za dobu měření.

Průměr minimálních teplot za Českou republiku byl 20,1 stupně Celsia. Nejvyšší minimum naměřili po Klementinu v Praze na Karlově (23,6 stupně) a v Praze Libuši (23,2 stupně). Z mimopražských stanic nejvyšší teplotní minimum naměřili v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, kde minimální teploty neklesly pod 23,1 stupně. Shodných 23 stupňů pak naměřili v Bohumíně a v Hradci Králové.

Meteorologové upozornili, že minimální teploty pro daný den se vždy uvádí od 21:00 předchozího dne do 21:00 aktuálního dne. Vzhledem k očekávanému poklesu teplot ve čtvrtek večer tak může malá část stanic o svůj rekord přijít. „Rekordů pro červen pravděpodobně několik odolá, absolutní rekordní minima s velkou pravděpodobností v konečném souhrnu nebudou,“ uvedli meteorologové na webu.

První letošní tropickou noc zažili lidé na řadě míst republiky v noci na 11. června. Nejtepleji bylo tehdy na stanici Jeseník, kde naměřili 21,9 stupně.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...