1. července 2019 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedra trhala historické rekordy. Letošní červen byl nejteplejší od začátku měření, upozornili meteorologové

Pražené využili horkého počasí ke koupání ve Žlutých lázních. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražené využili horkého počasí ke koupání ve Žlutých lázních. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Letošní červen byl s průměrnou teplotou 20,7 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961, odkdy jsou měsíční průměry v Česku sledovány. Červen zároveň patřil mezi pět nejteplejších měsíců od roku 1961. Vyplývá to z předběžných údajů, které Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

Dosud nejteplejší červen meteorologové zaznamenali v roce 2003, kdy se průměrná teplota dostala na 19,4 stupně Celsia.


Oproti normálu z let 1981 až 2010 byl letošní šestý kalendářní měsíc teplejší o 4,9 stupně. „Měsíc tak hodnotíme jako teplotně mimořádně nadnormální,“ uvedla meteoroložka Lenka Crhová.

V neděli bude vrcholit příchod teplého vzduchu z Afriky promítajícího se ve...
Vysoké letní teploty zahnaly mnohé do vod blízkých řek.

Mimořádně teplo bylo zejména koncem měsíce. V Doksanech na Litoměřicku 

se 26. června vyšplhala teplota na 38,9 stupně. Je to dosud nejvyšší červnová teplota zaznamenaná v Česku. Dosavadní rekord byl 38,2 stupně, meteorologové ho naměřili 22. června 2000 v Brně-Žabovřeskách.

Devatenáct let stará rekordní hodnota byla letos v červnu překonána dokonce několikrát. Tuto neděli bylo více než 38,2 stupně naměřeno na pěti stanicích, přičemž nejvyšší teplotu, 38,8 stupně Celsia, zaznamenali meteorologové v Dobřichovicích u Prahy.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč