Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko zažívá nejsušší podzim za poslední desítky let

Česko

  16:14aktualizováno  17:14
MNICHOV - Letošní podzim je ve střední Evropě nejsušší a místy i nejteplejší za poslední desítky let. Například v Německu je zatím listopad s naprostým minimem srážek nejsušší za posledních 130 let.

Neobvykle teplé počasí v Praze přálo sportu i procházkám foto:  František Vlček, Lidové noviny

Také pro rakouské meteorology je tento měsíc rekordní - naměřili nejméně srážek od roku 1858, kdy se s pravidelným sledováním počasí začalo. V Bulharsku a Německu vysychají řeky a sucho ohrožuje i zemědělce: na Ukrajině může nedostatek vláhy snížit úrodu obilí až o třetinu.

I čeští meteorologové hlásí extrémně suchý listopad - odhadují, že bude v tomto ohledu rekordní za posledních 206 let.

V německých Alpách kromě sucha panují rovněž nezvykle vysoké teploty. Podle meteorologů jsou v průměru o šest stupňů vyšší než ve stejném období loni a lidé si užívají i nezvykle mnoha hodin slunečního svitu. I kdyby tedy začal padat sníh, což se zatím nestalo, dlouho by na horských vrcholcích nevydržel. Lyžaři si tak na zahájení sezony ještě musí počkat.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Jense Hoffmanna z německé meteorologické služby (DWD) v Offenbachu tento měsíc vážně aspiruje na zápis do historických tabulek. Zatím nejsušší listopad byl podle německých záznamů v roce 1920, kdy spadlo 10,2 milimetru srážek, což je několikanásobně méně než průměrných 67,4 milimetru. Letošní srážky jsou ale ještě mnohem nižší než v roce 1920 - zatím pouze 0,5 milimetru.

Z Dunaje vyčínává tzv. Skála bídy

V Budapešti klesl Dunaj na tak nízkou hladinu, že z vody pod Gerardovým vrchem (Gellért-hegy) vyčnívá takzvaná Skála bídy. Ta podle lidových pověstí sedlákům oznamuje nouzi a bídu. Ráno činil stav vody v řece podle budapešťského vodočtu 87 centimetrů, v pátek to bylo dokonce jen 74 centimetrů. Rekordně nízkou hladinu v Budapešti zaznamenali vodohospodáři v listopadu 1947, kdy zde bylo jen 51 centimetrů vody.

Čtyři mrtví po bouři v Norsku:

Čtyři lidé zřejmě přišli o život v Norsku v důsledku silné podzimní bouře.

Ta podle agentury DPA řádila i v celé oblasti Baltského moře, kde přerušila dodávky elektřiny nebo narušovala lodní a železniční dopravu.

Problémy s počasím jsou hlášeny ze Švédska, Dánska, Finska, Polska, Ruska i z pobaltských států.

Maďarský spolek rejdařů nyní opět žádá výstavbu zdymadel, která by na řece udržela stálou hladinu. S tím ale zásadně nesouhlasí ekologové.

Maďarské ministerstvo zemědělství se obává milionových škod, které sucho může farmářům způsobit. Pořádně nepršelo již měsíc, což nemá za posledních sto let obdoby. Letošní úroveň srážek je o deset až 15 procent nižší, než je běžné.

Neobvyklé sucho trápí již od poloviny srpna také Rumunsko. V horách u západorumunské Hunedoary bojovali nedávno hasiči s 30 lesními požáry. V osmi vesnicích na severozápadě u města Sighetu Marmatsiei museli hasiči dokonce zásobovat obyvatelstvo pitnou vodou, protože tu studně vyschly.

Zemědělci z Baraganské stepi na jihovýchodě si stěžují, že kvůli suchu nemohou sít obilí, protože zde od 11. srpna nespadla ani kapka. Radost mají jen vinaři, protože hrozny jsou výjimečně sladké a sklizeň láme rekordy. V mnohých oblastech sklidili o 40 procent více, než činí průměr.

Také v pražském Klementinu byl dosud nejsušší listopad v roce 1920, kdy napadlo celkem 1,6 milimetru srážek. Letošek je ale na vláhu ještě mnohem skoupější. Stejně je na tom i Rakousko, kde celý měsíc prakticky nepršelo.

Většina tamějších oblíbených horských středisek navíc musela odložit začátek sezony: panují v nich tak vysoké teploty, že není možné ani umělé zasněžování sněhovými děly. Ve výšce 3100 jsou teploty kolem minus 1,5 stupně, tedy asi 2,5 stupně nad průměrem. Podobně to vypadá v lyžařských střediscích v Itálii.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.