Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česku hrozí útoky na počítačové systémy nemocnic, NÚKIB vydal obsáhlé varování

Hackeři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři - ilustrační foto. | foto: Reuters

BRNO Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek vydal obsáhlejší doporučení pro zařízení, kterým může hrozit kybernetický útok. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí úřadu Radek Holý. NÚKIB ve čtvrtek varoval, že v Česku hrozí v nejbližších dnech útoky na počítačové systémy nemocnic a další významné cíle.

Materiál je ke stažení na úřední desce úřadu, podle mluvčího uvádí konkrétní doporučené postupy pro správce informačních a komunikačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Obsahuje i další doplňující doporučení.

„Nejedná se o vyčerpávající výčet všech opatření, které by bylo možné k ochraně informačních nebo komunikačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti před hrozbou zavést, ale je zpracován především s ohledem na nutnost rychlého přijetí daných opatření,“ stojí v materiálu.

Útoky jsou podle NÚKIB nyní v přípravné fázi, hlavně přes takzvané spear-phishingové kampaně. Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing pak cílí na konkrétní adresáty. NÚKIB doporučuje ohroženým zařízením, aby uživatelé počítačových systémů hlásili správci sítě otevření podezřelých příloh e-mailů v posledních dnech. Zařízení také mají například upozornit uživatele počítačů na možnost „maskování“ škodlivých spustitelných souborů za obrázky či textové soubory - například typu obrazek.png.exe, text.txt.exe či dokument.pdf.exe. Zařízení také mají, pokud je to možné, centrálním nastavením zabránit spouštění aktivního obsahu a maker především v .doc souborech. Zkrontolovat by měla také funkčnost záloh v případě bezpečnostního incidentu.

Útoky se zatím daří odvracet, mohou ale zesilovat

Úřad hrozbu kyberútoků hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Senátu uvedl, že hackeři se už nyní pokusili napadnout některé nemocnice i ministerstvo zdravotnictví. Útoky se podle něj zatím daří odvracet, ale mohou postupně zesilovat.

Premiér Andrej Babiš v pátek ujistil, že stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících především na počítačové systémy nemocnic, před kterými NÚKIB ve čtvrtek varoval.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....