Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Češky si budou moci zapsat příjmení v mužském tvaru. Zeman podepsal novelu o nepřechylování

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Praha - Kterákoli Češka si bude moci nechat od příštího roku zapsat své příjmení v mužském tvaru. Novelu, která ruší podmínky pro nepřechylování ženských příjmení, ve čtvrtek prezident Miloš Zeman podepsal. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
  16:16

Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová mají dosud jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost nepřechylování svého příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost.

‚Paní Novák‘ nejspíš příliš nepřibude. Ženy s nepřechýleným příjmením musí očekávat rozpaky, říká jazykovědkyně

Parlament na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) tyto podmínky zrušil v novele zákona o matrikách, která je součástí souboru změn k novému zákonu o občanských průkazech.

Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení. Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, kdežto Češka s trvalým pobytem na českém území to učinit nemůže.

Soubor novel k novému zákonu o občanských průkazech obsahuje změny dvou desítek právních předpisů, mimo jiné zákona o cestovních dokladech.

Občanské průkazy s otisky prstů

Lidé budou pravděpodobně už letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Počítá s tím nový zákon o občanských průkazech, který ve čtvrtek prezident Miloš Zeman také podepsal. 

Norma nabude účinnosti 2. srpna v souladu s nařízením Evropského parlamentu. Podle něj součástí občanských průkazů bude muset být i strojově čitelná část, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Bez přechýlení může být žena i ‚paní Černý‘. Češi více tolerují jména bez zakončení -ová u cizinek

U lidí starších 15 let budou mít občanské průkazy stejnou platnost jako dosud, tedy deset let. Děti mladší šesti let, které nyní mohou dostat občanský průkaz s platností na dva roky, budou moci dostat průkaz s pětiletou platností. To je nyní možné jen u dětí od šesti do 15 let věku. Průkazy, které budou vydány lidem nad 70 let, budou mít platnost 35 let.

Lidé si podle předlohy budou moci nově znehodnocený občanský průkaz ponechat. Při vyzvednutí nové občanky nebudou muset dokládat svou totožnost jiným průkazem.

Děti mladší šesti let a lidé, u kterých je odebrání otisků fyzicky nemožné, budou od povinnosti poskytnout otisky prstů osvobozeni. Stejně budou moci být osvobozeny i děti do 12 let. V případě, že je nemožné otisky odebrat dočasně, bude podle novely průkaz vydán s platností na rok.

Občanské průkazy se změní. Pohlaví v nich zůstane, ženy nebudou muset přidávat ke jménu -ová

Zákon ruší vydávání občanských průkazů bez strojově čitelných údajů s měsíční platností, které byly vydávány v souvislosti s výkonem volebního práva. Norma totiž upravuje vydávání průkazů ve zkrácené lhůtě, a to buď do 24 hodin v pracovním dnu, nebo do pěti pracovních dnů.

Podle zákona už také nebudou v občanském průkazu zapisovány některé údaje, jako je akademický titul nebo rodné číslo. Toto číslo se bude ale zapisovat do konce roku 2023. Jako identifikátor by podle dřívějších informací ministerstva vnitra mohlo sloužit číslo průkazu, ze kterého na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další osobní údaje.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...