Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští poslanci píší Jourové. Obhajoba Marxe je výsměch historii, kritizují šéfa Evropské komise

Česká eurokomisařka Věra Jourová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká eurokomisařka Věra Jourová. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nadcházející týden by měla česká eurokomisařka Věra Jourová obdržet dopis s neobvyklou výzvou. Jádrem psaní je apel, aby se za Českou republiku distancovala od jednání šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Nejvyšší představitel evropského společenství se první květnový pátek účastnil zahájení oslav připomínajících 200. výročí narození ideologa, ekonoma a komunistického revolucionáře Karla Marxe.

List eurokomisařce Jourové bude adresovat člen sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Jan Skopeček (ODS). Byl to právě on, kdo na poslední schůzi výboru inicioval usnesení odsuzující jednání hlavy Evropské komise. Juncker předminulý pátek v německém Trevíru, rodišti Karla Marxe, revolucionáře hájil slovy, že na něj nelze svalovat vinu za zločiny komunismu napáchané ve 20. století.

„Zvláště vůči východním a středoevropským členským státům EU, které plně nesly tragické důsledky marxistických experimentů, je takový krok předsedy Evropské komise ukázkou naprosté necitlivosti a výsměchu k jejich historii,“ zní odsuzující usnesení výboru, pro které hlasovali všichni z jeho 9 přítomných členů. Výbor dohromady čítá 18 poslanců.

Na provolání naváže zmíněný dopis, jejž Skopeček plánuje odeslat nadcházející pondělí. List má eurokomisařku přesvědčit, aby se k Junckerovi postavila stejně. Zda tak učiní formou rozhovoru pro média, prohlášením na půdě Evropské komise či tiskovou zprávou, je prý jedno. „Od komisařky ze země, která prošla marxistickým experimentem s ne úplně pozitivními důsledky, bych distanci skoro očekával,“ uvedl pro server Lidovky.cz Skopeček.

Podle Jourové šlo o Junckerovu soukromou aktivitu

Karl Marx s Friedrichem Engelsem v 19. století sepsali komunistický manifest, na který se v průběhu 20. století odkazovali komunisté napříč východní Evropou při budování beztřídní společnosti. Od narození Marxe uplynulo 200 let 5. května. V německém Trevíru pří té příležitosti odstartovaly předminulý pátek oficiální vzpomínkové akce, jež svým projevem zahájil právě předseda Evropské komise.

„Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe,“ prohlásil mimo jiné Juncker. Součástí připomínky Marxova odkazu je i několik tematických výstav. Patrně nejvýraznějším počinem oslav bylo vztyčení sochy německého ideologa v nadživotní velikosti, kterou Trevíru darovala Čína.

Socha Karla Marxe v nadživotní velikosti byla dnes po poledni odhalena v...
Juncker sklidil za své výroky o Marxovi spoustu kritiky.

Zda se Skopečkův dopis setká u Jourové s pochopením, lze jen hádat. Podle předběžného vyjádření eurokomisařky pro server Lidovky.cz by ale poslanec neměl příliš počítat s tím, že se vůči hlavě Evropské komise výrazně vymezí. Pokud tedy vůbec. „Účast Jean-Clauda Junckera na oslavách 200. výročí narození Karla Marxe je jeho soukromá aktivita,“ sdělila Jourová. „Až dopis obdržím, budu na něj reagovat,“ dodala.

‚Oslavy pozoruhodného myslitele‘

Že by usnesení evropského výboru kritizující Junckera odráželo postoj všech českých reprezentantů odpovědných za zahraniční politiku, se pak říci nedá. Šéf české diplomacie Martin Stropnický se kvůli zaneprázdněnosti nechtěl k tématu vyjádřit, odkázal jen na tiskový odbor resortu. „Věc nebudeme komentovat,“ sdělila poté serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Pode informací serveru Lidovky.cz stojí téma mimo pozornost Černínského paláce.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek naopak účast předsedy Evropské komise na marxovských oslavách kvituje s povděkem. „Oceňuji, že se účastnil oslav tohoto pozoruhodného myslitele. Jak vidno, v Evropě má uznání i křesťanských demokratů,“ uvedl pro Lidovky.cz s narážkou na Junckerovu politickou orientaci Zaorálek, který byl poslední roky hlavním ideologem českých sociálních demokratů.

Na druhou stranu proti Marxovi zvedl hlas bývalý český prezident Václav Klaus. Osobně se den před vztyčením sochy v Trevíru účasnil shromáždění pořádaného hnutím AfD na protest proti uctění komunistického revolucionáře. „Jeho útok na kapitalismus a tržní ekonomiku předznamenal celé dvacáté století se všemi jeho ničivými ideologiemi a praktikami. A hrozí s překvapivě narůstající silou i ve století dvacátém prvním,“ prohlásil Klaus.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...