Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští poslanci píší Jourové. Obhajoba Marxe je výsměch historii, kritizují šéfa Evropské komise

Česko

  6:00
PRAHA - Nadcházející týden by měla česká eurokomisařka Věra Jourová obdržet dopis s neobvyklou výzvou. Jádrem psaní je apel, aby se za Českou republiku distancovala od jednání šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Nejvyšší představitel evropského společenství se první květnový pátek účastnil zahájení oslav připomínajících 200. výročí narození ideologa, ekonoma a komunistického revolucionáře Karla Marxe.

Česká eurokomisařka Věra Jourová. foto:  Petr Topič, MAFRA

List eurokomisařce Jourové bude adresovat člen sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Jan Skopeček (ODS). Byl to právě on, kdo na poslední schůzi výboru inicioval usnesení odsuzující jednání hlavy Evropské komise. Juncker předminulý pátek v německém Trevíru, rodišti Karla Marxe, revolucionáře hájil slovy, že na něj nelze svalovat vinu za zločiny komunismu napáchané ve 20. století.

Juncker hájil Karla Marxe. Nemůže za zločiny komunismu, řekl předseda Evropské komise

„Zvláště vůči východním a středoevropským členským státům EU, které plně nesly tragické důsledky marxistických experimentů, je takový krok předsedy Evropské komise ukázkou naprosté necitlivosti a výsměchu k jejich historii,“ zní odsuzující usnesení výboru, pro které hlasovali všichni z jeho 9 přítomných členů. Výbor dohromady čítá 18 poslanců.

Na provolání naváže zmíněný dopis, jejž Skopeček plánuje odeslat nadcházející pondělí. List má eurokomisařku přesvědčit, aby se k Junckerovi postavila stejně. Zda tak učiní formou rozhovoru pro média, prohlášením na půdě Evropské komise či tiskovou zprávou, je prý jedno. „Od komisařky ze země, která prošla marxistickým experimentem s ne úplně pozitivními důsledky, bych distanci skoro očekával,“ uvedl pro server Lidovky.cz Skopeček.

Podle Jourové šlo o Junckerovu soukromou aktivitu

Karl Marx s Friedrichem Engelsem v 19. století sepsali komunistický manifest, na který se v průběhu 20. století odkazovali komunisté napříč východní Evropou při budování beztřídní společnosti. Od narození Marxe uplynulo 200 let 5. května. V německém Trevíru pří té příležitosti odstartovaly předminulý pátek oficiální vzpomínkové akce, jež svým projevem zahájil právě předseda Evropské komise.

„Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe,“ prohlásil mimo jiné Juncker. Součástí připomínky Marxova odkazu je i několik tematických výstav. Patrně nejvýraznějším počinem oslav bylo vztyčení sochy německého ideologa v nadživotní velikosti, kterou Trevíru darovala Čína.

Socha Karla Marxe v nadživotní velikosti byla dnes po poledni odhalena v...
Juncker sklidil za své výroky o Marxovi spoustu kritiky.

Zda se Skopečkův dopis setká u Jourové s pochopením, lze jen hádat. Podle předběžného vyjádření eurokomisařky pro server Lidovky.cz by ale poslanec neměl příliš počítat s tím, že se vůči hlavě Evropské komise výrazně vymezí. Pokud tedy vůbec. „Účast Jean-Clauda Junckera na oslavách 200. výročí narození Karla Marxe je jeho soukromá aktivita,“ sdělila Jourová. „Až dopis obdržím, budu na něj reagovat,“ dodala.

‚Oslavy pozoruhodného myslitele‘

Že by usnesení evropského výboru kritizující Junckera odráželo postoj všech českých reprezentantů odpovědných za zahraniční politiku, se pak říci nedá. Šéf české diplomacie Martin Stropnický se kvůli zaneprázdněnosti nechtěl k tématu vyjádřit, odkázal jen na tiskový odbor resortu. „Věc nebudeme komentovat,“ sdělila poté serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Pode informací serveru Lidovky.cz stojí téma mimo pozornost Černínského paláce.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek naopak účast předsedy Evropské komise na marxovských oslavách kvituje s povděkem. „Oceňuji, že se účastnil oslav tohoto pozoruhodného myslitele. Jak vidno, v Evropě má uznání i křesťanských demokratů,“ uvedl pro Lidovky.cz s narážkou na Junckerovu politickou orientaci Zaorálek, který byl poslední roky hlavním ideologem českých sociálních demokratů.

Na druhou stranu proti Marxovi zvedl hlas bývalý český prezident Václav Klaus. Osobně se den před vztyčením sochy v Trevíru účasnil shromáždění pořádaného hnutím AfD na protest proti uctění komunistického revolucionáře. „Jeho útok na kapitalismus a tržní ekonomiku předznamenal celé dvacáté století se všemi jeho ničivými ideologiemi a praktikami. A hrozí s překvapivě narůstající silou i ve století dvacátém prvním,“ prohlásil Klaus.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat