Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Falešná hvězda, před kterou by se mělo varovat a ne ji odhalovat sochy. Klaus kritizoval Marxe

Česko

  17:54
PRAHA - V sobotu odhalili v zápodoněmeckém Trevíru nadživotní sochu Karla Marxe k dvoustému výročí jeho narození. Socha byla městu darována Čínou. Den před tím v témže městě uspořádala německá Alternativa pro Německo konferenci „AfD proti Marxově kultu“, na které vystoupil i bývalý český prezident Václav Klaus. „Marxovy ideje se vrací pod sice méně rudými, ale o to více zelenými a duhovými prapory,“ varoval Klaus v Trevíru.

Zakladatel ODS, první český premiér a druhý český prezident Václav Klaus. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Už na začátku své řeči Václav Klaus prohlásil, že Marx by neměl být oslavován, ale především by před ním mělo být varováno. I přes velmi kritický tón proslovu ale připomněl, že Marxe nelze zcela odepsat a že jeho přínos pro sociální vědy velký a zároveň autora slavného Kapitálu označil za jednoho z nejúspěšnějích ideologů historie. Zároveň ale v ekonomii přirovnal Marxe k „falešné hvězdě“ a ekonomovi druhé kategorie. Kritický tón už do konce proslovu nezměnil.

V Trevíru odhalili téměř šestimetrovou sochu Karla Marxe, čínský dar budí rozpaky

Václav Klaus vykreslil Karla Marxe jako „ikonu socialismu a komunismu“. Odmítl přitom argumenty některých jeho zastánců, že bylo Marxovo dílo přiliš zjednodušeno a zneužito. Podobným argumentem hájil Marxův odkaz ve stejný den předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, do kterého se také Klaus v závěru proslovu taktéž obul. Prohlásil, že ho ale Junckerovi názory nepřekvapují. 

Socha Karla Marxe v nadživotní velikosti byla dnes po poledni odhalena v...
Odhalení sochy vzbudilo ve městě velký zájem.

„Pro mne je to přiznání vlivu, který Marx na náš dnešek a na progresivistický, téměř marxiánský projekt evropské integrace v jeho dnešní podobě Evropské unie má,“ řekl Klaus v řeči, jejíž přepis na svých stránkách zveřejnil Institut Václava Klause.

‚Postavit pomník za čínské peníze je výsměch.‘

Klaus se v proslovu věnoval také odhalení Marxovi nadživotní sochy právě v Trevíru. „Postavení obřího Marxova pomníku, navíc financovaného stále ještě převážně komunistickou, Marxem inspirovanou Čínou, považují mnozí lidé nejen v jeho rodném Německu, ale i u nás za výsměch dějinám,“ řekl posluchačům konference AfD.

Juncker hájil Karla Marxe. Nemůže za zločiny komunismu, řekl předseda Evropské komise

Vztyčení sochy je podle druhého českého prezidenta příznačné pro dnešní dobu, která prý odsouvá svobodu a tržní ekonomiku do pozadí. Marxův revoluční utopismus se podle Klause „vrací – byť v nových podobách a pod novými prapory, tentokráte méně rudými, o to více zelenými a duhovými“.

Vyslovil také znepokojení nad údajnými snahami novodobých Marxistů „zbourat a začít jakoby od nuly, jinak, nově, bez respektu k dosud vytvořenému, bez respektu k obřímu společenskému dědictví, které je produktem minulých generací, bez pokusu navázat na minulost a spokojit se s dílčími,“ řekl v závěru řeči v trevírském hotelu Best Western Klaus.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat