Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Falešná hvězda, před kterou by se mělo varovat a ne ji odhalovat sochy. Klaus kritizoval Marxe

Česko

  17:54
PRAHA - V sobotu odhalili v zápodoněmeckém Trevíru nadživotní sochu Karla Marxe k dvoustému výročí jeho narození. Socha byla městu darována Čínou. Den před tím v témže městě uspořádala německá Alternativa pro Německo konferenci „AfD proti Marxově kultu“, na které vystoupil i bývalý český prezident Václav Klaus. „Marxovy ideje se vrací pod sice méně rudými, ale o to více zelenými a duhovými prapory,“ varoval Klaus v Trevíru.

Zakladatel ODS, první český premiér a druhý český prezident Václav Klaus. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Už na začátku své řeči Václav Klaus prohlásil, že Marx by neměl být oslavován, ale především by před ním mělo být varováno. I přes velmi kritický tón proslovu ale připomněl, že Marxe nelze zcela odepsat a že jeho přínos pro sociální vědy velký a zároveň autora slavného Kapitálu označil za jednoho z nejúspěšnějích ideologů historie. Zároveň ale v ekonomii přirovnal Marxe k „falešné hvězdě“ a ekonomovi druhé kategorie. Kritický tón už do konce proslovu nezměnil.

V Trevíru odhalili téměř šestimetrovou sochu Karla Marxe, čínský dar budí rozpaky

Václav Klaus vykreslil Karla Marxe jako „ikonu socialismu a komunismu“. Odmítl přitom argumenty některých jeho zastánců, že bylo Marxovo dílo přiliš zjednodušeno a zneužito. Podobným argumentem hájil Marxův odkaz ve stejný den předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, do kterého se také Klaus v závěru proslovu taktéž obul. Prohlásil, že ho ale Junckerovi názory nepřekvapují. 

Socha Karla Marxe v nadživotní velikosti byla dnes po poledni odhalena v...
Odhalení sochy vzbudilo ve městě velký zájem.

„Pro mne je to přiznání vlivu, který Marx na náš dnešek a na progresivistický, téměř marxiánský projekt evropské integrace v jeho dnešní podobě Evropské unie má,“ řekl Klaus v řeči, jejíž přepis na svých stránkách zveřejnil Institut Václava Klause.

‚Postavit pomník za čínské peníze je výsměch.‘

Klaus se v proslovu věnoval také odhalení Marxovi nadživotní sochy právě v Trevíru. „Postavení obřího Marxova pomníku, navíc financovaného stále ještě převážně komunistickou, Marxem inspirovanou Čínou, považují mnozí lidé nejen v jeho rodném Německu, ale i u nás za výsměch dějinám,“ řekl posluchačům konference AfD.

Juncker hájil Karla Marxe. Nemůže za zločiny komunismu, řekl předseda Evropské komise

Vztyčení sochy je podle druhého českého prezidenta příznačné pro dnešní dobu, která prý odsouvá svobodu a tržní ekonomiku do pozadí. Marxův revoluční utopismus se podle Klause „vrací – byť v nových podobách a pod novými prapory, tentokráte méně rudými, o to více zelenými a duhovými“.

Vyslovil také znepokojení nad údajnými snahami novodobých Marxistů „zbourat a začít jakoby od nuly, jinak, nově, bez respektu k dosud vytvořenému, bez respektu k obřímu společenskému dědictví, které je produktem minulých generací, bez pokusu navázat na minulost a spokojit se s dílčími,“ řekl v závěru řeči v trevírském hotelu Best Western Klaus.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat