4. června 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cestující z tragické havárie autobusu u Horoměřic dostali statisíce. Proč k nehodě došlo, se zatím neví

Nehoda autobusu u Horoměřic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda autobusu u Horoměřic. | foto: Hasiči Praha

PRAHA Ani necelého půl roku od tragické nehody autobusu u Horoměřic nedaleko Prahy není zřejmé, co havárii způsobilo. Policisté událost, při níž zemřeli tři lidé a dalších 45 osob bylo zraněno, stále vyšetřují. Poškozeným cestujícím vyplatil dopravce na odškodném statisíce korun. Přes čtvrt milionu korun se vybralo ve sbírkách na pomoc rodině zesnulého řidiče autobusu.

K havárii linkového autobusu dopravní společnosti Arriva, který se srazil s osobním autem Škoda Superb a po vyjetí ze silnice narazil čelní částí do stromu, došlo v pátek 12. ledna odpoledne. Vedle tří osob, které nehodu nepřežily – mezi nimi byl řidič autobus, jeden cestující a řidička superbu -, utrpělo 15 lidí vážná zranění, dalších třicet se zranilo lehce.

Co přesně nehodu způsobilo, zatím stále není zřejmé. Policie pracuje s několika verzemi, stále ale čeká na vypracování znaleckých posudků. „Vyšetřování dopravní nehody ještě není ukončeno,“ sdělila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jana Dětská s tím, že bezpečnostní sbor tak zatím nebude poskytovat více informací.

Podle místních k nehodě došlo na zrádném úseku. V rovince v mírném stoupání, jež svádí k rychlé jízdě a předjíždění. Někteří svědci po události tvrdili, že řidič autobusu krátce před nárazem troubil.

Zásah probíhal několik hodin.
Nehoda u Horoměřic si vyžádala 45 zraněných.

Dopravní společnost Arriva, které havarovaný autobus linky 316 patřil, již odškodnění více než čtyřem desítkám cestujících vyplatila. „Přesné částky nezveřejňujeme, ale mohu říct, že se jednalo o statisíce korun,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí dopravce Roman Herden.

Lidé podle jeho slov obdrželi peníze hned. Nemuseli tak čekat na závěry policejního vyšetřování. „Odškodnění dostal každý, kdo se s námi spojil a zažádal,“ uvedl Herden.

Největší nehoda autobusu od konce 20. století

Pro zesnulého čtyřicetiletého řidiče autobusu, jehož generální ředitel Arrivy Daniel Adamka již záhy po nehodě popisoval jako spolehlivého, pomohl dopravce zorganizovat dvě sbírky. Jednu mezi zaměstnanci, další s pomocí nadací Truck Help podporující rodiny, jež přišly o příbuzného při dopravní nehodě.

Dohromady se v obou sbírkách vybralo přes 315 tisíc korun. „Peníze vybrané ve firmě jsme rodině předali. Nadační sbírka má transparentní účet, ke kterému má rodina přístup,“ dodal mluvčí Arrivy Roman Herden.

Podle pražské záchranné služby šlo o největší dopravního nehodu autobusu, u níž zasahovala, od 90. let minulého století.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz