Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hejtmanství opomíjí účast praktiků na vakcinaci, napsala Netolickému jejich krajská lídryně. Ten s ní nesouhlasí

Martin Netolický. foto: ČTK

PARDUBICE - Krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Kateřina Nechvátalová kritizuje hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) kvůli krajské očkovací strategii. V otevřeném dopise mu vytýká, že hejtmanství opomíjí účast praktiků na vakcinaci. Podle Netolického hejtmanství nikoho nediskriminuje a v očkování se soustředí na podle něj prioritní skupiny.
  17:44

„Od začátku zapojení nás praktických lékařů v kraji do očkování vnímáme vaše kroky jako vyloženě kontraproduktivní až naši práci mařící. Zakládáte nesmyslná očkovací centra v malých obcích, kde jsou praktičtí lékaři připravení očkovat s velkým množstvím zaregistrovaných pacientů,“ uvedla Nechvátalová. Podle ní měli praktici s registracemi a přesvědčováním pacientů spoustu práce, mají jejich důvěru a jsou ochotni očkovat i mimo ordinační dobu a o víkendech.

Nechvátalová uvedla, že praktičtí lékaři v kraji jsou schopni aplikovat vakcínu 25 000 lidem za týden, a to v prostředí pro pacienty známém a přátelském a se znalostí jejich nemocí a případných alergií. Tvrdí, že kraj může přenechat praktikům i vakcíny firem Pfizer i Moderna i z očkovacích center jako v jiných regionech.

Netolický v odpovědi na dopis, kterou rozeslal novinářům, uvedl, že kraj žádné vakcíny nezadržuje. „Pokud některé kraje rozhodly o decentralizovaném očkování vakcínami Comirnaty - Pfizer a Moderna, pak je to čistě na jejich zodpovědnost, a porušují tak doporučení ministerstva zdravotnictví, respektive národní koordinátorky pro očkování či výrobce samotného,“ uvedl Netolický.

Nechvátalová rovněž upozornila, že v kraji se očkují přednostně některé profesní skupiny včetně politiků z vedení hejtmanství. „U nás čeká ve frontě téměř 26 000 pacientů, z toho téměř 4 000 lidí nad 80 let. Vy přitom vesele očkujete sebe i svůj management, tedy zdravé a mladé lidi,“ uvedla lékařka. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) již byli očkování kromě Netolického i jeho náměstci Michal Kortyš (ODS) a Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) a radní Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Ladislav Valtr (ODS)a Miroslav Krčil (3PK/ČSSD).

V regionu dostávají vakcínu kromě zdravotníků a pracovníků zařízení sociální péče také pedagogové, starostové, nezdravotničtí zaměstnanci nemocnic, a pracovníci pohřebních služeb. Po nich se mají očkovat zaměstnanci správy vodovodů a kanalizací, příslušníci městské policie, dobrovolní hasiči, zaměstnanci tepelného hospodářství, energetických podniků nebo podniků odpadového hospodářství.

„Považuji za podstatné vás o tomto informovat, aby nevznikl dojem, že vakcinace je pro vyvolené. Opak je pravdou. Snažíme se maximálně vykrýt obrovský nedostatek vakcinačních dávek tím, že vedle věkových prioritních skupin se snažíme vytvářet kolektivní imunitu i u pro společnost nepostradatelných profesních skupin,“ uvedl Netolický.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat