Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chlapec rozhádaných rodičů byl v léčebně neprávem, řekl soud

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Ústavní soud vyhověl stížnosti Aleny Davidové, jejíž desetiletý syn strávil šest měsíců v psychiatrické léčebně kvůli sporu rodičů o péči. Soud tímto rozhodnutím podle ÚS porušil práva matky i dítěte a také právo ženy na spravedlivý proces.

Krajský soud se domníval, že chlapcův pobyt v léčebně omezí vliv matky na něj a hoch bude moci najít i vztah k otci. Podle ÚS nebyla léčebna vhodným zařízením, a navíc i kdyby krajský soud sledoval legitimní cíl, postup tomu nebyl přiměřený.

O JINÉM PŘÍPADU TAHANIC O DÍTĚ ČTĚTE ZDE

Soudce zpravodaj Vladimír Kůrka řekl, že pro ÚS byly z věcného hlediska podstatné dvě věci. První byla právě otázka přiměřenosti a druhou délka trvání předběžného opatření. Soud dobu, po níž měl

Spory rodičů má řešit párová terapie, míní expertky

Spory rodičů o dítě by mohla řešit párová terapie nebo zřízení míst, kam by rodiče za dítětem docházeli. Myslí si to odbornice na tuto problematiku.

Zdravému dítěti může pobyt v psychiatrické léčebně způsobit podle specialistek ještě větší trauma, než když zůstane mezi rozhádanými rodiči. "Stát tak trestá dítě, ne rodiče," upozornila například právnička z Ligy
lidských práv Michaela Tetřevová. Umístění do léčebny prý rozhodně není v nejlepším zájmu dítěte, navíc po návratu k jednomu z rodičů se ocitne prakticky ve stejné situaci. Lepší řešení by prý bylo zřídit místa, kam by rodiče za svým potomkem docházeli a kde by s rodinou pracoval psycholog.

Také podle dětské psycholožky Václavy Masákové je lepší najít pro dítě neutrální prostředí, například u prarodičů. "Dítě, které je odtrženo od rodičů, může cítit zlost, lítost, může se cítit rodiči zrazeno," řekla Masáková a doplnila, že do budoucna si dítě může z nedobrovolného pobytu v psychiatrické léčebně odnést citovou nestabilitu, labilitu a úzkosti. Například ve Francii musejí podle Masákové rodiče, kteří se po rozvodu nedokážou dohodnout o dítě, podstoupit párovou terapii.

chlapec v léčebně zůstat a odborníci tam s ním měli pracovat, nijak neurčil.

Chlapec mohl být v léčebně neomezeně dlouho
"Předběžné opatření bylo nařízeno prakticky na nekonečno, dokud nebude naplněn účel, dokud dítě nezmění své chování. To je další defekt," uvedl Kůrka.

Soud se prý navíc vůbec nezeptal na chlapcův názor, ačkoli rozhodování o jeho pobytu trvalo rok a půl. Okresní soud v Šumperku a olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě rozhodovaly o pobytu hocha dvakrát. Soud prvního stupně nejdřív návrh otce, aby byl chlapec umístěn do psychiatrické léčebny, odmítl. Změnil to odvolací soud.

Chlapec strávil na psychiatrii půl roku, poté soud prvního stupně na návrh matky předběžné opatření zrušil, a hoch se tak dostal domů. Stížnost matky směřovala proti dalšímu rozhodnutí odvolacího soudu, že se chlapec do léčebny má vrátit. Davidová ho tam měla odvézt ihned po rozhodnutí. "Z toho, co víme ze spisu, lze usuzovat, že se tak nestalo," uvedl Kůrka.

Nevytrhávat dítě z rodiny
U ÚS zaznělo, že chlapec se v léčebně s otcem stýkal a neodmítal ho. Vztah však k němu nenašel. Mimo léčebnu se otec se synem nescházeli. Odvolací soud musí rozhodnout znova, má však přihlédnout k nálezu ÚS.

O EXEKUCÍCH DĚTÍ ČTĚTE ZDE

Podle Kůrky by soudy při nařizování podobných předběžných opatření měly volit šetrné prostředky, které neznamenají vytržení dětí z rodiny, "byť by to bylo prostředí nesené jen jedním rodičem".

Křišťálová lupa 2011

Podle Kůrky rozhodnutí neznamená, že by jakákoliv ústavní péče v podobné situaci byla špatná. Odmítnout prý nelze ani psychiatrické léčebny, ale musely by být pro podobné případy zařízeny a mít vhodné odborné sekce. "O této léčebně jsme žádné takové poznatky neměli," řekl Kůrka.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.