22. listopadu 2018 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Choval se nepřiměřeně, popisuje soudní dokument incident Babiše mladšího na D1

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který... | foto: pořad ZVLÁŠTNÍ VYŠETŘOVÁNÍ, SEZNAM.CZ

PRAHA  Kauza trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše a jeho syna je díky nově získanému dokumentu zas o kousek čitelnější. Rozhodnutí Okresního soudu v Havlíčkově Brodě popisuje okolnosti převzetí Andreje Babiše mladšího do ústavní péče poté, co byl červenci 2015 zatčen na dálnici D1. Aktivista Tomáš Pecina získal dokument díky zákonu o veřejném přístupu k informacím.

„Z výpovědi ošetřujícího lékaře umístěného (Andreje Babiše mladšího, pozn. red.) soud zjistil, že se jedná o pacientovu první hospitalizaci. Byl přivezen spoután na lůžku včetně policejních pout záchrannou službou za asistence policie a dálniční policie poté, co byl nalezen na krajnici dálnice D1, jak tam postával a choval se nepřiměřeně,“ stojí v usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který na svém webu zveřejnil Tomáš Pecina.

Soud dále konstatoval, že „umístěný byl do ústavní péče přijat pro stav výše popsaný, pro který je nebezpečný zejména sám sobě.“

Server iROZHLAS.cz, který o usnesení soudu psal jako první, již pravost usnesení ověřil, a to přímo u soudní úřednice Moniky Kubátové, která je pod dokumentem elektronicky podepsaná. Úřednice potrvdila, že dokument ve čtvrtek ráno podepsala a odeslala.

Pecina si informace od Okresního soudu vyžádal poté, co vyšla reportáž Televize Seznam s obsáhlou výpovědí Andreje Babiše mladšího. Chtěl znát podrobnosti o zdravotním stavu premiérova syna, neboť právě kvůli nim je obviněný syn údajně neschopen se zúčastnit trestního stíhání. Syn dosud nebyl vyslechnut.

Advokát bývalé manželky a syna premiéra podal trestní oznámení na redaktory Seznam Zprávy, řekl Babiš Blesku. Důvodem je rozhovor s Babišovým synem.

„Je tam mnoho nejasností a tento dokument má potenciál určité nejasnosti osvětlit, případně potvrdit to, co tvrdí jedna či druhá strana,“ vysvětlil pro iRozhlas.cz Pecina, proč si o dokument zažádal.

Právě Andrej Babiš starší tvrdí, že jeho syn je vážně duševně nemocný. Na veřejnosti pak sdělil, že jeho syn má schizofrenii, která u něj naplno propukla při incidentu na dálnici. „17. července 2015 mi volala policie, že našli mého syna na dálnici D1, kde vyprávěl hrozné věci. Převezli ho do léčebny v Havlíčkově Brodě. Následně jsem poprosil o převoz do Národního ústavu duševního zdraví,“ řekl již před několika dny premiér Andrej Babiš.

Právník Pecina má za to, že dokument souzní s verzí premiéra. „Ten dokument potvrzuje, že šlo o příznaky velmi nestandardního chování, čili o té duševní nemoci to asi nebude úplná fabulace, úplné účelové tvrzení,“ řekl.

Kauza Babišova syna

skŠárka Kabátová

Najdete na Lidovky.cz