Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chovanec: Každý člověk je zodpovědný za to, co píše

Evropa

  7:19
Když EU zlepší kontrolu hranic a dohodne se s Tureckem, přijde letos do Evropy jen asi 300 tisíc migrantů, říká Milan Chovanec v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. V souvislosti s úniky e-mailů předsedy vlády ministr vnitra odmítá, že by se Bohuslav Sobotka dopustil chyby.

Ministr vnitra Milan Chovanec. foto:  Michal Šula, MAFRA

LN: Jednou z priorit vašeho ministerstva pro tento rok je audit národní bezpečnosti. Nemělo by se po aktuální kauze nabourané soukromé schránky premiéra Bohuslava Sobotky začít se zabezpečením komunikace ústavních činitelů?
Ústavní činitelé mají komunikaci standardně zabezpečenu včetně třeba telefonního spojení a nevidím důvod na tom cokoliv měnit.

LN: Ale přece právě na případu premiéra je vidět, že není ochráněn, pokud se rozhodne používat volně dostupnou e-mailovou schránku...
Premiér je také předsedou strany a ­máe-mailovou komunikaci se straníky a svými přáteli a je nepředstavitelné mu zakázat takovou komunikaci vést. A nelze také nějak omezovat to, co mu tam jednotliví lidé píší. Každý člověk je zodpovědný za to, co píše. A ­z toho, co jsem viděl, se pan premiér žádné chyby v komunikaci nedopustil a bezpečnost země neohrozil.

Komunikace, která unikla, je ze soukromé schránky a je zásahem do soukromé sféry jednoho člověka, a pokud mu někdo poslal na tento e-mail utajovanou skutečnost, a já si to nemyslím, tak je za to odpovědný odesilatel.

LN: Já se také neptám na pochybení premiéra. Ptám se, zda by po tomto případu neměly být nastaveny nějaké vyšší standardy ochrany komunikace ústavních činitelů. U nich bohužel platí, že prostě nejsou běžnými lidmi.
Standardy pro komunikaci ústavních činitelů ohledně utajovaných skutečností jsou agendou Národního bezpečnostního úřadu a odvíjí se to podle stupně utajení. A všichni ve státní správě vědí, jak je s utajovanými skutečnostmi třeba nakládat. Je třeba, aby se na tuto záležitost podíval NBÚ a případně nějaké systémové řešení navrhl. Ovšem zakazovat používání freemailů lidem ze státní správy na různých vrcholových pozicích je podle mě nemožné. Dovedu si představit, že po vyhodnocení toho, co se stalo a jakým způsobem byla soukromá korespondence premiéra zcizena, může NBÚ dát obecné doporučení ústavním činitelům, jak zabezpečovat své e-maily, ale vydržme, jak se celý případ vyvine. Správné řešení podle mě je, že operátoři poskytnou větší zabezpečení všem.

To, co skutečně musíme zajistit, je, aby bylo možné ty, kdo tímto způsobem porušují zákon, potrestat. Premiér se stal obětí trestného činu a v naší zemi to přece nemůžeme tolerovat. A ­je jedno, zda jde o premiéra, Chovance, nebo kohokoliv jiného.

Autor: