Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Váš průzkum může ohrozit naši spolupráci, psal Sobotkův poradce sociologovi Hartlovi

Česko

  5:00
PRAHA - „Zkomplikoval jste mi život,“ stojí ve zprávě, která podle všeho odešla z e-mailu poradce premiéra Bohuslava Sobotky. Adresovaná byla Janu Hartlovi, který vede agenturu pro výzkum veřejného mínění. Ten pravost dopisu potvrdit nechtěl, nicméně ji ani nevyvrátil. Novotný na něj v dopise apeloval, že už si u nich strana nezadá průzkumy.

Váš průzkum může ohrozit naši spolupráci, psal Sobotkův poradce sociologovi Hartlovi. foto: KolážLidovky.cz

Nejen e-mailová schránka Bohuslava Sobotky se stala terčem hackerů. Na rasistické stránce White Media útočníci zveřejnili také údajnou korespondenci premiérova poradce Oty Novotného. E-maily s jeho jménem daly nahlédnout, jak politické strany pracují s průzkumy volebních preferencí a jak se snaží „organizovat“ veřejné debaty.

Ohrožení spolupráce

„Vážený pane řediteli, promiňte, ale musím otevřeně konstatovat, že jste mi svým posledním průzkumem pořádně zkomplikoval život.“

Tak zní první věta zprávy, která v září roku 2014 přistála v pracovní poště Jana Hartla, sociologa a zároveň ředitele agentury pro veřejné mínění STEM. Jejím autorem byl podle uvedeného odesílatele zmíněný Oto Novotný, zpráva byla odeslána ze schránky na Seznamu.cz.

Citace z dopisu

  • „Jen těžce mohu obhajovat relevantnost našich výsledků, když STEM jako jediná agentura ze vše ostatních (Median, SANEP, CVVM) vykazuje v období od 3.9. - 15.9. výrazně vyšší podíl voličské podpory pro ANO ve srovnání s ČSSD (u které všechny agentury vykazují srovnatelné výsledky), což pak způsobuje, že u všech agentur se rozdíl pohybuje maximálně od 0,5 p.b. do 4 p.b., zatímco STEM vykazuje rozdíl 9 p.b. (!?). A kdy jediný STEM říká, že se voličská podpora ANO zvyšuje, 3 ze 4 ostatních agentur říkají naopak, že ANO padá a 1 agentura že stagnuje.“

Ve zkratce si pisatel stěžuje na následující: agentura STEM zveřejnila průzkum, ve kterém uvedla „výrazně vyšší podíl voličské podpory pro ANO“ než pro jeho domovskou ČSSD (viz box Citace z dopisu).

„Považuji to za závažný problém a obávám se, že to může ohrozit naší budoucí spolupráci,“ píše se dále ve zprávě, která je doplněná i o analýzu. Ta prý dokládá, že STEM hnutí ANO „nepřiměřeně nadsadil“.

Jenže v další části zprávy se pisatel podepsaný jako Ota Novotný nebál jít ještě dál. Tazatelskou síť STEMu prý poznamenalo, že se jí agentura často ptá na hnutí ANO. A proto si Novotný nadiktoval podmínku. „Každopádně musím požadovat, že podmínkou naší příští spolupráce bude, abyste v žádném případě nepracovali pro hnutí ANO. (...) Jste profesionál, takže víte lépe než já, co je třeba dělat. Rád bych s Vámi dále opravdu spolupracoval, vždy jsem za Vámi stál, i když... Však víte,“ stojí v závěru e-mailu. „Prosím, zvažte všechny okolnosti a dejte mi asap vědět. Je to na vážný osobní pohovor,“ vyzývá pisatel.

Zaujmout stanovisko

Hartl nejprve server Lidovky.cz požádal o zaslání e-mailu, který hackeři odcizili. Poté sdělil, že se k věci vyjadřovat nebude, a že jeho pravost nepotvrdí, ani nevyvrátí.

Staronový šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka během druhého dne sjezdu.

„Koukal jsem na to a zjistil jsem, že to šlo ze soukromé adresy Oty Novotného na mě, proto je asi lepší se zeptat jeho. Budu si s vámi povídat na jakékoli věcné otázky, ale nebudu komentovat soukromý dopis pana Novotného,“ uvedl ředitel STEMu a znovu zopakoval, že se jedná o soukromou poštu, nikoli oficiální dokument třeba z Úřadu vlády. „Nemám pocit, že bych k tomu potřeboval zaujmout stanovisko.“

Mimochodem: Hartl se s Novotným zná několik let, potkali se v agentuře STEM/MARK, kde Novotný pracoval jako analytik. Na dotaz, zdali podle Hartla není horší, pokud v soukromé korespondenci politicky angažované osoby s šéfem agentury pro veřejné mínění zazněly uvedené věty, odpověděl jen, že podobných e-mailů dostává několik, a ne všechny výstupy STEMu prý všechny uspokojí.

Hartl tak ani nevysvětlil, jak tuto stížnost vyřešil a jak na Novotného výzvu v závěru zprávy, že je to na „vážný osobní rozhovor“, reagoval. Ostatně mlčet se rozhodl i sám Novotný. Telefon nezvedal, v sms zprávě pouze napsal: „V tomto směru nekomunikuji s novináři do doby, než do toho vnese trochu jasno policie. Omlouvám se.“

‚Ahoj Slávku.‘ Hackeři ukradli soukromou korespondenci premiéra Sobotky

Hackeři ukradli korespondenci ze soukromé e-mailové adresy premiéra Bohuslava Sobotky a podle všeho se nabourali i do poštovní schránky Oty Novotného. Podle informací LN se už na podzim loňského roku snažili dostat do schránek ministra vnitra Milana Chovance či premiérova blízkého přítele Radka Pokorného. Hackeři zveřejnili zhruba sedm desítek Sobotkových e-mailů, u Novotného je to bezmála 130 dokumentů.

Studenty připravíme

Nicméně na veřejném mínění si sociální demokracie, minimálně tedy Oto Novotný, dávala podle všeho opravdu záležet. Například když se Sobotka s Jiřím Dienstbierem v listopadu 2014 připravovali na diskuzi se studenty, poslal jim kolega Novotný údajně tuto zprávu: „Na zítřejší diskusi se studenty Vám mohou být nahrány tyto otázky ‚na tělo‘. Be prepared (buďte připraveni; pozn. red.).“

Například když se Sobotka s Jiřím Dienstbierem v listopadu 2014 připravovali na...

Sobotka a hackeři

Mailová korespondence Bohuslava Sobotky se dostala na veřejnost.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!