17. ledna 2018 16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec: Konečné slovo o zapojení ČSSD do vlády by měl mít sjezd

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Konečné slovo ohledně toho, zda by se ČSSD měla nějakým způsobem zapojit do vládní koalice, případně podpořit například druhou menšinovou vládu hnutí ANO, by měl mít podle úřadujícího předsedy sociální demokracie Milana Chovance mimořádný sjezd strany v polovině února. Špičky ČSSD před středeční schůzkou s ANO novinářům řekly, že čekají na stanovisko šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše, protože vlastní podmínky pro jednání o vládní spolupráci už strana představila.

Chovanec před novináři zdůraznil, že středeční jednání vyvolalo ANO, nikoliv ČSSD. „Nerozumím stanovisku Andreje Babiše, že sociální demokracie má přijít s nějakými návrhy. Ty jsou na stole už několik dní,“ uvedl Chovanec.

ČSSD trvá například na tom, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba a ANO se s ohledem na kauzu Čapí hnízdo vzdalo ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra, než bude případ dořešen.

„Není to úprk do vlády, snaha získat křesla za každou cenu,“ řekl Chovanec. Za klíčový prvek možné dohody naopak označil program, například bezpečnost, růst mezd či důchodů a podporu rodin s dětmi.

„S touto pozicí jdeme na jednání s ANO, budeme chtít slyšet, co chtějí oni, míč je na jejich straně,“ dodal. Připomněl, že Babiš po neúspěchu svého prvního kabinetu v hlasování Sněmovny o důvěře zatím nebyl pověřen novým jednáním o vládě.

17.ledna 2018 v 13:20, příspěvek archivován: 17.ledna 2018 v 16:44

Nemáme ambici se oženit s hnutím ANO! Podmínky jsme dali jasně na stůl. Jsem zvědav, s čím za námi přijde ANO. Žádná obviněná osoba ve vládě, proevropské směřování, podpora rodin... Mimochodem, ANO zatím stále nemá druhý pokus. Někdo bude teprve pověřen. https://t.co/IK7Ecl77LP

Sjezd ČSSD bude vybírat nové vedení v polovině února v reakci na špatný výsledek strany v podzimních sněmovních volbách. „Pokud by ČSSD dostala nabídku na podporu menšinové vlády nebo vstup do koalice, o finální znění té koaliční nebo jiné smlouvy musí rozhodovat sjezd,“ uvedl Chovanec.

Není podle něj možné, aby rozhodoval jiný orgán. Nový lídr podle něj bude muset s určitým názorem i na postoj k vládě přijít a získat pro něj většinovou podporu. 

O kandidatuře rozhodnu na konci ledna, říká Chovanec

Zda by tímto lídrem mohl být současný statutární místopředseda Chovanec, který po loňské rezignaci Bohuslava Sobotky stranu vede, zatím sám nechtěl prozradit.

„31. ledna mám narozeniny a v tu dobu se rozhodnu, jestli budu kandidovat do vedení ČSSD,“ uvedl. Chce to také napřed projednat s kolegy včetně Jana Hamáčka, který už kandidaturu oznámil. Chovanec za to místopředsedu Sněmovny i strany Hamáčka ocenil.

„Jsem rád, že zvedl nominaci na předsedu, je potřeba, aby ten souboj nebyl o jednom člověku,“ uvedl. Nové vedení by podle něj nemělo být jednobarevné v názorech, ale nakonec by z něj navenek měl znít jen jednotný názor, který uvnitř převáží.

ANO a ČSSD se na středečním odpoledním jednání přitom dohodly, že budou dál diskutovat o programovém průniku a možné další spolupráci. „Zažili jsme první vážnou a korektní debatu o povolebním uspořádání,“ řekl Chovanec novinářům po schůzce se zástupci ANO.

Premiérem by měl zůstat Babiš, říká Faltýnek

Místopředsedové ANO Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec po schůzce oznámili, že vedení hnutí Chovancovi podmínky projedná v pondělí. Podle Faltýnka si představitelé ANO přejí, aby premiérem zůstal předseda hnutí Andrej Babiš. Chovanec po schůzce také zopakoval, že případnou vládní spolupráci ČSSD s ANO musí posvětit únorový sjezd strany. 

Programové průniky budou podle vicepremiéra a ministra životního prostředí Brabce hledat expertní týmy obou subjektů. Za hnutí ANO bude v čele týmu on, za sociální demokraty Lubomír Zaorálek, který byl ve sněmovních volbách lídrem ČSSD.

Premiér Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny, která se konala...

Premiér Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny, která se konala ve středu 17. ledna v Praze.

Diskuse se podle něj týkala programu a představitelé ČSSD zopakovali, že požadují proevropskou vládu, která bude podporovat mladé rodiny a nájemní bydlení. Přesné znění programových podmínek sociální demokraté zašlou ANO, další jednání by se mohlo uskutečnit do konce ledna.

Úřadující předseda ČSSD také upozornil na to, že jen ANO a ČSSD by dohromady nezískaly ve Sněmovně většinu. ANO má 78 poslanců, sociální demokraté 15. Bylo by tedy potřeba, aby ANO získalo podporu ještě nějakého dalšího subjektu.

Faltýnek po schůzce řekl, že podmínky sociální demokracie v pondělí projedná celostátní výbor hnutí. Dodal, že role Babiše jako předsedy vlády podle něj není otázka pro diskusi. „Znám názor jak poslaneckého klubu, kde jsme to diskutovali minulý týden, tak předpokládám i názor vedení hnutí, že my jinou variantu nemáme,“ uvedl Faltýnek. „Stojíme za svým předsedou a za svým premiérem,“ doplnil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!