Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěli jsme, aby si lidé od roušek odpočinuli, uvedl Maďar. Jejich návrat odůvodňuje i ‚nasedáním‘ viróz

Koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. | foto: ČTK

Praha Nošení roušek uvnitř má bránit i podzimnímu šíření jiných respiračních infekcí s příznaky jako covid-19, řekl epidemiolog Rastislav Maďar, který vede ministerskou pracovní skupinu pro uvolňování karantény. Připomněl, že řada zemí, včetně turisty z ČR nejnavštěvovanějších, nošení roušek ve vnitřních prostorách zachovala i přes léto.

Rada vlády pro zdravotní rizika v pondělí oznámila, že znovu bude povinné nošení roušek v úřadech, obchodech, MHD a dalších místech od 1. září.

„Do života společnosti vstupují každoročně na podzim a v zimě stovky tisíců respiračních infekcí s podobnými příznaky jako má nákaza novým koronavirem. Je nutné co nejvíce snížit jejich vliv na nemocnost populace a navíc hrozbu, že budou jednotlivé virózy na sebe ‚nasedat‘, čímž mohou komplikovat průběh nemoci a zhoršovat její prognózu,“ sdělil Maďar.

Česko povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách zrušilo od 1. července, zůstaly jen ve zdravotnických zařízeních a pražském metru. „My jsme chtěli, ať si lidé od roušek odpočinou co nejdéle to půjde. Se začátkem školního roku se však dá do pohybu velká část populace a protože určitá virová nálož v populaci stále je, mohlo by bez roušek ve vybraných vnitřních prostorách dojít k poměrně rychlému zhoršení situace,“ uvedl.

Mnoho zemí podle něj růstalo u nošení roušek i přes léto, například Chorvatsko a Slovensko, kde se s tím museli vyrovnat i Češi. Další země sice začátkem léta tuto povinnost zrušily, ale už se k ní zase vrátily.

Roušky jsou podle odborníků i ministerstva spolu s mytím rukou a dezinfekcí a dodržováním sociální distance hlavními cestami, jak proti šíření pandemie bojovat. Mohou mít do jisté míry i roli symbolickou, aby lidé na ostatní doporučení nezapomněli.

„Roušky jsou především efektivní metodou prevence šíření nákaz, u kterých se dostává virus s většími kapénkami z dýchacích cest do ovzduší. To, že jsou určitým znakem stále probíhající pandemie je až sekundární, nicméně taky důležité,“ dodal Maďar.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...