Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Čína protestuje proti vlajkám

Česko

  8:31
PRAHA - Čína se letos rozhodla razantněji vystoupit proti vyvěšování tibetských vlajek v Česku v den výročí potlačení protičínského povstání v Tibetu v roce 1959. Akce Vlajka pro Tibet, která připadá na dnešek, se v Česku poprvé konala před deseti lety.

Demonstrace proti čínskému utlačování Tibetu se konají po celém světě. foto: ČTK

Tehdy se k ní připojily pouze čtyři radnice. Dnes jich ale chystá vlajku vyvěsit již 279. Čínské velvyslanectví se proto rozhodlo zasáhnout a rozeslalo jim odrazující dopis. V dopise velvyslanec Tchang Kuo-čchiang vykládá historii a píše, že česká vláda uznává Tibet jako součást Číny.

Chodili i s tlumočníkem
„Letos to je poprvé, co velvyslanectví rozeslalo dopisy. Šly ve dvou vlnách. V té první byly dopisy doručeny na radnice a další úřady, ve druhé vlně velvyslanectví rozesílalo dopis ještě e-mailem. Ten přišel i našemu sdružení,“ řekla LN koordinátorka akce Vlajka pro Tibet Marcela Procházková ze sdružení Lungta. „V minulých letech jsme měli zkušenost, že ambasáda vydávala pouze tiskové prohlášení,“ dodala. V úplných počátcích akce ale dokonce na radnice chodila vyjádřit protest čínská delegace. „Tehdy se účastnilo jen několik radnic. To to ještě stíhali. Přišli s tlumočníkem, aby nám sdělili, že s vyvěšením vlajek nesouhlasí,“ popsal návštěvy Jaroslav Brabec z radnice Prahy 3.

Radnice vyvěšují tibetskou vlajku už deset let

V roce 1996 vyvěsily vlajku 4 radnice. O pět let později jich již bylo 90 a letos hodlá podpořit Tibet 279 radnic.

Dnešní akce na podporu Tibetu:
Brno
Průvod pro Tibet

Praha
Demonstrace proti porušování lidských práv před velvyslanectvím ČLR

Olomouc
Koncert pro Tibet a pochod městem

Ostrava
Festival pro Tibet

Teplice
Malování tibetské vlajky křídami na Náměstí Svobody

Zlín
Festival dokumentů o lidských právech

Čínský velvyslanec v dopise z konce února upozorňuje, že Tibet je součástí Číny a že toto stanovisko zastává i česká vláda. „V Evropě by bylo asi těžko představitelné, že by některá z místních vlád nebo zastupitelstev mohly veřejně podporovat nezávislost baskické oblasti ve Španělsku,“ napsal velvyslanec. Ten prý věří, že místní samosprávy nebudou jednat v rozporu se stanoviskem české vlády. Velvyslanec zároveň doporučil, aby ke konzultacím kontaktovaly ministerstvo zahraničí. „Obrátila se na nás řada starostů,“ řekl LN mluvčí ministerstva Vít Kolář. Ministerstvo zahraničí proto reagovalo vydáním oficiálního stanoviska, ve kterém upozorňuje, že ČR nezpochybňuje čínskou svrchovanost nad Tibetem. „Pan velvyslanec je velice aktivní. Každý zastupitel je ale zodpovědný sám za sebe a rozhodně není zodpovědný čínskému velvyslanci,“ uvedl Kolář.

Jsme svobodná země
Na obranu čínského přístupu velvyslanec použil i cestu skupiny českých poslanců do Tibetu. „Parlament ČR vyslal delegaci na návštěvu do Tibetu, a po této návštěvě se poslanci jeden po druhém vyjádřili, že zde viděli něco jiného, než o čem kdysi slyšeli,“ uvedl Tchang Kuo-čchiang.

„Není možné takto hovořit za poslance, kdy se jednou větou shrne výsledek jejich cesty. Nemyslím si, že by se z toho daly dělat závěry, že se tím vyzývají ostatní k tomu, aby něco dělali nebo ne,“ sdělil LN šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, který organizoval cestu poslanců do Tibetu před pěti lety. „Je třeba s čínskou stranou jednat o tom, že jsme svobodná země, kde mají lidé možnost vyjadřovat své názory,“ dodal.

Autoři: