Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čínská ambasáda skrytě platila konference Univerzity Karlovy. Akce byly pod záštitou rektora Zimy

Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima. foto: ČTK

PRAHA - Čínská ambasáda měla údajně proplatit faktury za 1,2 milionu korun za konference, které pořádala Univerzita Karlova (UK) se záštitou jejího rektora Tomáše Zimy. Spolupořadatelem konferencí byl Miloš Balabán, tajemník Česko-čínského centra UK, do jehož firmy, kterou v minulosti založil, peníze z Číny mířily.
  8:51aktualizováno  14:28

Home Credit odstoupí od smlouvy s Univerzitou Karlovou. Rektor: Stejně jsme chtěli spolupráci ukončit

Na Univerzitě Karlově (UK) se v posledních týdnech dějí podivné věci. Nejprve tamním akademickým prostředím zahýbala kauza okolo uzavření smlouvy se společností Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Od ní sama společnost později odstoupila. Někteří akademici následně vyzývali rektora Tomáše Zimu k odchodu, což ale nevyslyšel. Nyní se na něj však valí další kritika.

Proč? Jde o financování konferencí pořádaných univerzitou s jeho záštitou, plátcem totiž měla být ambasáda Čínské lidové republiky. S informací jako první přišel zpravodajský server Aktuálně.cz. Podle něj je další důležitou postavou v celém příběhu Miloš Balabán.

Karolinum, Univerzita Karlova.
Po odstoupení Home Creditu od kritizované spolupráce s UK navrhl rektor Tomáš...

Čtvrtá výroční konference Česko-čínského centra UK v Praze se uskutečnila na akademické půdě před měsícem. Samotné centrum založil a předsedá mu rektor Zima, přičemž na této významné akci se se objevil například velvyslanec ČLR Čang Ťien-min a moderoval ji čínský tlumočník prezidenta Zemana Vít Vojta.

Postava Miloše Balabána

Ale zpět k postavě Miloše Balabána, který celou akci zahajoval. Byl totiž výkonným tajemníkem centra (po dotazech Aktuálně.cz na funkci rezignoval - pozn. redakce) a na UK navíc vede výzkumné Středisko bezpečnostní politiky, které akci spolupořádalo. O jeho aktivity se v minulosti zajímala i Bezpečnostní a informační služba. 

V roce 2015 založil soukromou firmu, která nese stejný název jako středisko, které na UK vede - Středisko bezpečnostní politiky s.r.o. Právě do této firmy podle zjištění Aktuálně.cz přiteklo dohromady více než 1,2 milionu korun od čínské ambasády. A to jako splátka dvou faktur za pořádní česko-čínské konference. Podle jednoho ze spoluvlastníků firmy, Libora Stejskala, měly být částky alokovány na úhradu přímých nákladů spojených s konferencí.

To podle Aktuálně.cz naznačuje, že čínská ambasáda nefinancovala přímo konferenci, ale její peníze doputovaly skrze soukromou firmu do Česko-čínského centra Karlovy univerzity, které vede rektor Zima. K tomu se ale Stejskal i Balabán nevyjádřili.

Vyjádření rektora Zimy

Akademici vyzvali rektora Zimu k odchodu. Podle něj ale tato diskuse patří na jednání senátu

„O aktivitách Střediska bezpečnostní politiky, s. r. o. vedení Univerzity Karlovy nevědělo, první informace jsme získali až z veřejných sdělovacích prostředků,“ sdělil v tiskovém prohlášení rektor Zima. Dále tvrdí, že nemá žádné informace o tom, že by se Balabánova firma podílela na financování UK, či se školou měla uzavřenu nějakou smlouvu o spolupráci. 

Jednání firmy Středisko bezpečnostní politiky označil rektor za nepřijatelné. „Okamžitě poté, co jsem se o těchto informacích z médií dozvěděl, jsem zadal prověření veškerých aktivit Střediska bezpečnostní politiky včetně auditu financování konferencí, které mělo toto centrum v gesci, pořádalo je či se na nich podílelo,“ uvedl. „V případě, že kontroly UK odhalí další vážné pochybnosti ohledně fungování SPB s. r. o. ve vztahu k Univerzitě Karlově, jsem připraven obrátit se na orgány činné v trestním řízení,“ sdělil.

Balabán po dotazech na financování konference ve čtvrtek rezignoval na post tajemníka Česko-čínského centra. Rektor podle svého prohlášení současně požádal své spolupracovníky o přerušení spolupráce UK s Balabánem a dalšími pracovníky, kteří působili ve firmě Středisko bezpečnostní politiky, minimálně do chvíle, než UK činnost Balabána prověří.

Podobné převody peněz už v minulosti

Samotné Středisko bezpečnostní politiky (tedy ne s.r.o.) pořádá konference zaštítěné Karlovou univerzitou. Jednou z nich je například Pražská bezpečnostní konference. Té se účastní politici, diplomaté nebo pracovníci bezpečnostních složek a navzájem sdílejí informace. Výzkumné pracoviště navíc dělá bezpečnostní projekty pro ministerstvo vnitra a státu radí, jak se bránit proti nepřátelům. To vše za situace, kdy výzkumníky přes jejich s.r.o. zároveň platí čínská ambasáda, píše Aktuálně.cz. 

Záležitostí se nyní zabývá Fakulta sociálních věd (FSV), pod níž Středisko bezpečnostní politiky spadá, i samotný rektorát. Podle děkanky FSV Alice Němcové Tejkalové hodlá fakulta přijmout odpovídající opatření. 

Ta přes tiskového mluvčího Jakuba Římana pro Lidovky.cz konstatovala, že   současnosti probíhá šetření a jednoznačné závěry a opatření budou až po jeho skončení. „Dnes se konala schůzka, na které pan doktor Balabán předal paní děkance svou rezignaci na pozici vedoucího Střediska bezpečnostní politiky IPS FSV UK. Zároveň děkanka předala jednateli SBP s. r. o. doktoru Stejskalovi výzvu ke změně obchodní firmy a zdržení se protiprávního jednání,“ řekl Říman. 

Alice Němcová Tejkalová.

Případ česko-čínské konference není první záležitostí, kdy soukromá firma přijímá peníze za akce konající se na univerzitě pod hlavičkou Střediska bezpečnostní politiky. Jak uvedly Seznam Zprávy, už v minulosti podobně odešlo 200 tisíc korun od Národního institutu pro další vzdělávání za pořádání konference Bezpečnost na českých školách. 

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...