Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud poslal cizince podezřelého ze znásilnění do vazby. Hrozí mu 10 let za mřížemi, měl ‚vízum ke strpění‘

Muž podle informací neúspěšně žádal o azyl v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž podle informací neúspěšně žádal o azyl v Německu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Muž, který čelí obvinění ze znásilnění šestnáctileté dívky v obci u Terezína, byl litoměřickým soudem poslán do vazby. Podle státní zástupkyně Kateřiny Doušové v minulosti žádal o azyl v Německu. Doušová, která případ dozoruje, také uvedla, že podezřelý s vyšetřovateli nekomunikuje a policie o něm získává informace především prostřednictvím mezinárodní spolupráce.

Ke znásilnění šestnáctileté dívky z Terezína došlo v úterý u obce Lukavec na Litoměřicku. Podle serveru iRozhlas.cz byl cizinec v této oblasti patrně vysazen z vlaku, protože neměl platnou jízdenku. Do Česka přijel směrem od Drážďan. Muž je obviněn z násilného a majetkového trestného činu.  Litoměřický soud ho poslal ve čtvrtek do vazby.

„Byly shledány důvody pro vazbu útěkovou, je to osoba bez jakéhokoliv zázemí, bez dokladů,“ řekl novinářům po vazebním zasedání předseda litoměřického okresního soudu Miroslav Kureš.

Muž je obviněn ze znásilnění a majetkové trestné činnosti. Hrozí mu vězení od dvou do deseti let. Proti rozhodnutí o vazbě si podal muž stížnost, o které bude rozhodovat ústecký krajský soud. „Řekl, že do vězení nechce,“ uvedl Kureš.

Cizinec u soudu řekl, že chce do Francie

Skutek je podle soudce poměrně dobře důkazně podložen. „Údajně měl být propuštěn z jednoměsíčního náhradního trestu, koupil si lístek, jel do Děčína. Pak si koupil další lístek do Ústí, zřejmě pokračoval vlakem a asi ho vysadil u Lukavce (na Litoměřicku) průvodčí jako černého pasažéra,“ řekl Kureš.

Na dotaz, zda se k činu přiznává, obviněný podle Kureše uvedl „víceméně ano“. „Pak zase řekl, že ne, že tomu nerozumí,“ dodal. U soudu Afričan řekl, že chce do Francie. Podle soudce sebral napadené mobilní telefon.

Muž s vyšetřovateli nekomunikuje.
Cizinec čelí obvinění ze znásilnění šestnáctileté dívky.

„V žádosti o azyl muž neuvedl zemi svého původu. Z rejstříku trestů také víme, že byl v krátkém výkonu trestu. Zároveň proti němu bylo zahájeno stíhání i za násilné trestné činy,“ řekla Doušová serveru iDnes.cz. Při podávání žádosti cizinec údajně hovořil anglicky, arabsky a německy.

Podle serveru Novinky.cz je muži zhruba 30 let a české úřady již jeho jméno znají. Informaci získaly na základě fotografie, která odpovídala snímku v databázi žadatelů o azyl v Německu. Německá policie potvrdila, že se jedná o muže, jemuž byla žádost o azyl zamítnuta. Podle žalobkyně vedly k určení totožnosti ještě další informace, které ale nelze vzhledem k vyšetřování sdělit.

Byl trestán za vyhrožování sociální pracovnici

Deník MF DNES uvedl, že obžalovaným by měl být devětadvacetiletý Abdallah Diallo původem z Libye či Mali. Obviněný byl v Německu třikrát trestán, v roce 2017 za neupřesněnou závažnou trestnou činnost, v roce 2018 za násilnou trestnou činnost, letos už má také jeden záznam. „Je veden jako osoba s agresivními pohnutkami,“ uvedl Kureš. „Poslední trest byl jednoměsíční, který vykonával za to, že nezaplatil pokutu,“ řekl předseda soudu. 

Německé ministerstvo vnitra také uvedlo, že muž byl v úterý propuštěn z vězení, v němž strávil 46 dní za jízdu na černo a za vyhrožování pracovnici sociálního úřadu. Původně za tyto skutky dostal pokutu, kterou ale neuhradil, proto mu byl uložen náhradní trest vězení. Odpykal si ho v káznici v Budyšíně (Bautzen), odkud byl před propuštěním přeložen do Drážďan.

Po zamítnutí azylu dostal muž tzv. vízum ke strpění a po dobu jeho držení se měl pravidelně hlásit německým úřadům. Policie nyní zjišťuje, jak dané podmínky dodržoval a jaký byl postup německých úřadů. Do České republiky přišel muž z vlastní iniciativy, podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD) na základě volného pohybu osob po unii. Z Německa zatím dle státní zástupkyně vyhoštěn nebyl. „Pravdou je to, že musel zemi opustit. Kvůli chybějícím náhradním cestovním dokladům ale dosud nemohl být vyhoštěn do vlasti,“ citoval deník Bild mluvčí ministerstva Patricii Vernholdovou. Jak se muž dostal do Česka, ministerstvo neví.

Česká policie loni podle svých statistik vyšetřovala 651 nových případů znásilnění, objasněno bylo do konce roku 439 z nich. Cizinci spáchali zhruba 18 procent z objasněných případů. Předloni byla čísla mírně nižší. Cizinci spáchali zhruba 15 procent z 418 objasněných znásilnění, nových případů bylo za celý rok 598. 

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...