Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co můžeme čekat po brexitu? Otázek Čechů, kteří chtějí do Británie, přibývá

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Desítky Britů loni zatoužily stát se občany České republiky. Masivnějšímu zájmu brání nesnadná podmínka: znalost češtiny. I tak žádosti o občanství vzrostly mnohonásobně, stejně jako počty dotazů na téma: co bude po brexitu.

Nejasnosti spojené s brexitem nutí řadu Britů, kteří si chtějí uchovat svá práva v Evropské unii, k žádostem o dvojí občanství v různých evropských zemích. Rostoucí počet zájemců zaznamenalo i Česko. V roce 2015, tedy rok před britským referendem o vystoupení z EU, žádalo podle ministerstva vnitra o české občanství jen pět Britů. Loni už jich bylo 41. Masivnější nárůst brzdí podmínka znalosti češtiny, soudí ministerstvo. Stoupl nicméně i počet žádostí o trvalé a přechodné pobyty.

V souvislosti s brexitem zaznamenalo ministerstvo zahraničí také vzrůstající počet dotazů od českých občanů. A to v Česku i­ na ambasádě v Londýně. Aktualizované informace proto zveřejňuje na speciální webové stránce Mzv.cz/brexit.

„Návštěvnost speciální sekce webu MZV vzrostla od nového roku trojnásobně, za první tři měsíce roku 2019 ji navštívilo 5283­ návštěvníků,“ konstatoval Michal Bucháček, tiskový mluvčí resortu. „Obsah tvoříme v úzké spolupráci s kolegy z velvyslanectví v Londýně, na které se rovněž obracejí čeští občané, a to jak telefonicky, tak e-mailem či přes Facebook. Průměrně nyní dostává velvyslanectví ohledně brexitu cca 60 dotazů týdně, dvě třetiny písemných a třetinu telefonických,“ doplnil.

Vedle speciální webové sekce se ministerstvo na odchod Spojeného království z EU připravuje i­ personálním posílením. V Manchesteru byl v ­březnu otevřen nový generální konzulát, kde působí dva diplomaté. Jedním z důvodů byl právě lepší servis a dostupnost konzulárních služeb pro Čechy žijící v severní části Spojeného království. Mezi jeho úkoly patří také asistence českým občanům po brexitu. Černínský palác ustanovil i post zvláštního zmocněnce pro brexit. Stala se jím bývalá velvyslankyně v Irsku Hana Mottlová.

Důležité informace o chystaném odchodu Spojeného království z EU shromažďuje i vláda, která spustila portál Brexitinfo.cz. Nabízí texty týkající se dohody o vystoupení Spojeného království z EU a další dokumenty, včetně  infografiky znázorňující chronologicky proces brexitu.

Časté otázky: Čechy zajímá studium i telefonování

  •  Jak ovlivní brexit studium ve­ Spojeném království?

Čeští studenti nejčastěji využívají univerzitní výměnný program Erasmus. Ten zajišťuje studijní pobyty také v ­zemích mimo EU (Turecko, Švýcarsko, Norsko). Dá se tedy předpokládat, že na Erasmus bude možné vyjet i po brexitu. Dokud bude Spojené království ve fázi vyjednávání odchodu z EU, budou pro zahraniční studenty platit stejné podmínky a­ pravidla jako nyní. Kdo začal se studiem letos nebo plánuje začít příští rok, nemusí se žádných změn obávat, a to po celou dobu studia. Reformy se budou týkat až studentů, kteří nastoupí v dalších letech.

  •  Prodraží se britské školy?

Po brexitu lze očekávat výrazné navýšení poplatků za studia. Zahraniční studenti totiž již nebudou platit běžné školné, ale takzvané školné „mezinárodní“. To je vyšší zhruba o deset tisíc liber. Dále není úplně jasné, jak budou fungovat britské studentské půjčky. Ty jsou pro studenty ze zemí EU momentálně stejně výhodné jako pro Brity.

  • Jaké podmínky budou platit ve Spojeném království pro ­turisty?

Čeští turisté budou moci přijet do země na krátkodobý pobyt, který nesmí překročit dobu tří měsíců. Na krátkodobé pobyty nebudou nutná žádná povolení, žádná víza. Během přechodného období, patrně od listopadu 2019 do prosince 2020, budou občané moci do Británie cestovat i na platný občanský průkaz.

  • Zdraží se volání z Británie? 

Pokud by Spojené království odešlo z ­EU bez dohody, což nyní vylučuje, Češi přijdou o možnost volat, posílat SMS a spotřebovávat mobilní data za stejnou cenu jako doma. Bezplatný roaming skončí. V ­případě odchodu s­ dohodou ale bude platit přechodné období (patrně dvouleté), během něhož se nic nezmění a situace do budoucna se bude ladit. Prozatím Britové slibují, že udělají vše pro to, aby se roaming nezaváděl.

  • Jaká bude situace pro Čechy, kteří ve Spojeném království žili před plánovaným brexitem?

Občanům EU a jejich rodinným příslušníkům, kteří ve Spojeném království pobývali již před dnem jeho odchodu z EU, bude umožněno v zemi zůstat i nadále. Tito občané budou mít povinnost se (zatím) do 31. prosince 2020 registrovat do EU Settlement Scheme. Občané EU, již do země přicestují po brexitu, ale už zde předtím žili, se budou moci rovněž zaregistrovat do­ EU Settlement Scheme.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...