Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
11. dubna 2016 6:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co máme dělat? Jde na nás Šlachta s brokovnicemi? zjišťoval u Nečasové advokát Rittiga

Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig (vpravo) a advokát David Michal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig (vpravo) a advokát David Michal. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Zcela vážně zvažovali, že opustí Českou republiku. Ivo Rittiga a jeho právníky Davida Michala a Tomáše Jindru informace o zprávě tajné služby týkající se jejich aktivit hodně vyděsila. A policejní štěnice zaznamenala, že zvažovali únikový plán. A taky jejich úlevu, když se od Jany Nečasové (dříve Nagyové) dozvěděli, že na ně „nejede Šlachta s brokovnicí“. Kvůli úniku zprávy BIS jsou všichni obžalováni.

O existenci zprávy tajné služby se Rittig s Michalem podle obžaloby v kauze úniků utajované informace Bezpečnostní informační služby dozvěděli právě od Nečasové. Advokátovi Jindrovi o ní měl pak říct tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl s tím, že je to „průser“. Předtím se totiž Bendl měl sejít s premiérem Nečasem, jemuž byla zpráva určena. Jindra pro někdejšího ministra zemědělství pracoval jako poradce.

Trojice pak v pražském hotelu Ventana 27. března 2012 začala rychle jednat, aby zjistila, o čem materiál pojednává. Obžaloba, s nímž se seznámil server Lidovky.cz, staví právě na obsahu jejich hovoru zachyceném policejními mikrofony. Díky nim může celé dění barvitě vykreslit.

Nenápadným autem

Michal se ještě týž den v 17:30 měl vypravit za Nečasovou do Hrzánského paláce: nenápadným autem a vystoupil raději za rohem. Rittig radil Michalovi, co na klíčové návštěvě říct a naléhal na něj, „že informace musí získat, protože musí vědět, co se děje“. A zjevně se také připravoval, co dělat v případě, že zpráva pro ně vyznívá nepříznivě.

„Jindra má skončit (není zřejmé v jaké funkci) a Rittig se má odstěhovat. Jindra uvádí, že musí vědět, jestli opravdu mají jít do prdele, nebo se jen stáhnout,“ reprodukují vyšetřovatelé rozhovor trojice. „Všechno končí, když se nebude vědět, o co jde,“ strachoval se podle nich Rittig.

Nečasová vypovídala před soudem v kauze údajného zneužití rozvědky dvě hodiny....

Jana Nečasová

Úleva po schůzce

Úlevu přinesla až schůzka s Nečasovou, po níž Michal podle obžaloby telefonoval Rittigovi a spěchal zpět do hotelu Ventana, aby její průběh a především obsah tajné zprávy převyprávěl. „Je tam nasbírána spousta věcí...má souvislost s penězi, neboť se blíží účtování,“ tlumočí obžaloba, jak lobbista vypráví Jindrovi, co se o schůzce z telefonu dozvěděl.

Rittig pak podle policistů ujišťoval Jindru, že zpráva není policejní, ale pochází z BIS. Mělo z ní vyplynout, že skupina kolem lobbisty vydělává na „čtyřech zlatých žilách“, za nimiž se skrývají konkrétní státní subjekty, které však obžaloba nejmenuje.

Setkání s Nečasovou zjevně uklidnilo i Michala. „Sděluje, že hlavně, že nejde o žádný masakr, žádný Janoušek 2 (odsouzený lobbista Romana Janoušek) nebo Šlachta (ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta),“ líčí policie konverzaci v hotelu po Michalově návratu.

Michal pak ve Ventaně vyprávěl další obsah hovoru s Nečasovou: „Sdělil jí, že je rozdíl, jestli na ně jedou tanky se Šlachtou nebo jestli ‚pindá‘ nějaký agent. Dále uvedl, že požádal Nečasovou o sdělení, zda se něco děje, zda po nich jde Šlachta s brokovnicemi nebo co kurva mají dělat. K tomu měla Nečasová uvést, že tak tomu není, že premiér je jen opatrný z důvodu zpráv od BIS.“

Petr Bendl

Petr Bendl

Obviněný advokát: Fenomenální

Obžalovaný lobbista již prostřednictvím advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové odmítl, že by někdy disponoval utajenými informacemi BIS a obžalobu označil za nesmyslnou. Stejně jí komentuje i advokát Michal.

„Nikdo jí (Nečasové) to neřekl, z BIS neunikla, ale přesto mi to sdělila. Fenomenální,“ napsal na svůj twitterový účet. Naráží tak na fakt, že policie nezjistila, jak se Nečasová k obsahu tajné informace dostala. I exministr Bendl, jenž v kauze figuruje jako svědek, odmítá, že by s kýmkoliv kolem Rittiga řešil obsah zprávy BIS.

Jak informoval server Lidovky.cz, obžaloba sice kvůli utajení nezmiňuje, o čem přesně zpráva pojednává. Lze však usuzovat, že jde o možný Rittigův vliv na státní pivovar Budvar. Kvůli Jindrově angažmá v dozorčí radě podniku premiér na Bendla tlačil, aby svého poradce spojovaného s Rittigem odvolal.

Soud ve druhém případu z kauzy Nagygate začne na konci května, Nečasové hrozí dva až osm let, Rittigovi, Michalovi a Jindrovi maximálně tři. Čtveřice je obžalovaná z ohrožení utajované informace.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!