Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Startují státní přijímací zkoušky na střední školy. Co v těch testech asi bude?

Česko

  12:16
Už zítra budou patnáctiletí žáci základních škol, kteří chtějí na střední školu s maturitní zkouškou, dělat jednotné přijímací zkoušky. Ty jsou letos poprvé povinné pro všechny. Není pochyb, že nejčastější otázka dneška proto zní: Co v těch testech asi bude?
Přijímací zkouška (ilustrační foto).

Přijímací zkouška (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Samozřejmě nelze prolomit pečetě a zjistit předem konkrétní zadání. Existuje ale něco, co naznačuje hodně. Jsou to testové otázky k procvičování, které dal Cermat, jakožto státní garant celé akce, na své webové stránky s předstihem. Co do rozsahu a typu úloh nebude ostrý test jiný. Proto jsme se pokusili na základě této směrovky sestavit pár předpovědí a rad.

Pokud jde o matematiku určenou pro deváťáky, lze očekávat jak příklady ověřující rutinní početní operace, tak úlohy, jež vyžadují logické myšlení. V obou případech budou třeba znalosti matematických zákonitostí a matematické terminologie. Kdo neví, co je součin a co podíl, kdo si plete mocnění s násobením nebo neví, že násobení a dělení má přednost před sčítáním, těžko se dostane přes první úlohy. Otázka je, jestli se na nich nemůže zadrhnout i žák, který tohle všechno zná, třeba to umí i aplikovat, ale ve stresu dělá hloupé chyby. To je nebezpečí písemných testů.

Kdyby se zkouška dělala ústně, pravděpodobně by zkoušející v okamžiku, kdy vynervovaný žák například říká patnáct a píše šestnáct, zvedl obočí a dal tak zkoušenému možnost klopýtnutí napravit. V písemné formě znamená malá nepozornost při řešení komplikovanější úlohy cestu do pasti, v níž se může dítě zmítat až k panice.

Tady nelze než poradit: Nespěchejte, a než napíšete číslo nebo znaménko, zkontrolujte ještě jednou jeho správnost. Ale pokud vám něco nejde nebo to vychází divně, přejděte k dalším úlohám a vraťte se k tomu zase až nakonec, kdy už bude jasné, že vám zbývá čas.

Jaké úlohy se v testech objeví? A na co si dát při jejich řešení pozor?

Témata: střední škola