Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co vám uniklo: zastavení části restitucí a převratný objev o DNA

Bouzov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouzov | foto: ČTK

Neměli jste čas sledovat přes den zprávy? Přinášíme pro vás přehled nejdůležitějších událostí dne.

3 HLAVNÍ UDÁLOSTI

Stát zarazil část restitucí ve prospěch řádů. Zkoumá Benešovy dekrety
Pomyslnou žlutou kartu při církevních restitucích dostalo jedenáct řádů a jedno biskupství. Státní pozemkový úřad jim totiž zastavil veškeré vydávání nemovitostí. A nechává v archivech zjistit, zda řády a biskupství o majetek nepřišly na základě Benešových dekretů.

ČTĚTE VÍCE

 
Rusko přiznalo rakety u hranic s NATO. Dolet? Střední Evropa
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo zprávu německého listu Bild o rozmístění deseti mobilních taktických raket Iskander-M u hranic s NATO. Jak uvedl mluvčí ministerstva, nejde o porušení žádných mezinárodních dohod. Nejmenovaný zdroj z velení ruské armády listu Izvestija potvrdil, že rakety jsou v Kaliningradské oblasti již rok a půl, a podivil se proto nad tím, proč to způsobilo rozruch právě nyní. Varšava oznámila, že je zprávami o raketách znepokojena a že od Moskvy nedostala žádné oficiální informace.

ČTĚTE VÍCE

 
Český dluh roste. Každý z nás bude brzy dlužit 200 tisíc korun
Státní dluh by měl do konce roku 2016 překonat hranici dvou bilionů korun. Počítá s tím nově zveřejněná Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2014. Každý český občan včetně novorozenců by tak v budoucnu "dlužil" kolem 200 tisíc korun.

ČTĚTE VÍCE

 
3 ČLÁNKY, KTERÉ JSME PŘINESLI JAKO PRVNÍ

Příběh Gorbaněvské: Západ ji objevil díky mikrofilmu pašovaném v šatech
Je to odvážný čin, díky němuž se západní svět dozvěděl o nedávno zesnulé disidentce, básnířce a jednom z osmi účastníků protestu na Rudém náměstí proti okupaci Československa v roce 1968 Natalii Gorbaněvské. Dodnes se však o něm příliš nevědělo. Tehdejší studentka Jana Klusáková propašovala z Moskvy do Prahy rukopis Gorbaněvské knihy popisující okolnosti protestu.

ČTĚTE VÍCE

 
Češka si zahrála v Hobitovi. Make-up měli i koně, popisuje
Pětatřicetiletá cvičitelka koní z Pazuchy u Litomyšle, kaskadérka Petra Novotná, už v koňském sedle zaskakovala za Evu Greenovou či Nicole Kidmanovou. Ve snímku Hobit, jehož druhý díl právě přišel do českých kin, jezdí na koni jako dublérka půvabné elfky Tauriel.

ČTĚTE VÍCE

 
Lidé drtivě prohrávají ve sporu o poplatky. Poslední šance? Ústavní soud
V drtivé většině sporů o poplatky za vedení úvěrových účtů dává soud za pravdu bankám. Sdružení PoplatkyZpět.cz, které se snaží pro statisíce klientů kontroverzní položku vymáhat, se tak rozhodlo k poslednímu kroku, který by mohl stav zvrátit. Podává stížnosti k Ústavnímu soudu.

ČTĚTE VÍCE

 
3 ČLÁNKY PRO VOLNÝ ČAS

Turistou natočený taxikář s turbem už pro AAA Radiotaxi nepracuje
Šofér taxi, který na videozáznamu ošidil zákazníka, už pro Radiotaxi AAA nejezdí. Společnost v pondělí zrušila spolupráci s Wotawa Crystal, u které byl tento šofér zaměstnaný. Na dnešním setkání s novináři to řekl jednatel Radiotaxi AAA Jiří Kvasnička. Zároveň se omluvil za sobotní reakci, ve které uvedl, že kontrolovat nepoctivé taxikáře má magistrát.

ČTĚTE VÍCE

 
Češi při výběru vánočních stromků nehledí na cenu. Chtějí jedle
Nejoblíbenější druh vánočního stromku? Ve většině domácností v Česku by rádi ozdobili jedličku, a to i přes to, že smrky a borovice jsou o polovinu levnější. Jediným kritériem je vzhled, říkají prodejci vánočních stromků v Praze.

ČTĚTE VÍCE

 
Převratný objev. Vědci nalezli v DNA druhý kód života
Lidská DNA ukrývala dosud utajovaný kód, který obsahuje instrukce pro kontrolu genů. Přišel na to výzkumný tým z Washingtonské univerzity. Objev tak může přinést nové možnost při diagnostice chorob a léčení nemocí.

ČTĚTE VÍCE

 

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...