20. září 2013 18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD žádá audit OKD a zmocněnce pro Moravskoslezský kraj

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA ČSSD vyzvala vládu, aby připravila dlouhodobý plán k řešení situace v Moravskoslezském kraji a vytvořila funkci zmocněnce pro tento region. Chce také důkladný audit hospodaření OKD a kontrolu, zda společnost, která se chystá zavřít důl Paskov, splnila všechny závazky z doby privatizace. Na tiskové konferenci to oznámil šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Sobotka považuje riziko rostoucí nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji za jedno z klíčových témat pro politickou reprezentaci. Není podle něj možné, aby management společnosti prohlásil, že důl zavře, a vláda zase, že nedá peníze do soukromé společnosti, a lidé zůstali mezi těmito krajními stanovisky.

ČTĚTE TAKÉ:

NWR, která je vlastníkem OKD, v úterý oznámila, že důl Paskov uzavře. Skončit by měl 31. prosince 2014, v případě podpory státu v roce 2018.

Rusnokova vláda se ale den poté nechala slyšet, že nebude dotovat soukromého vlastníka nebo kupovat důl Paskov. S firmou však chce jednat. Premiér prý nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné je přesvědčit o prodloužení těžby do roku 2016.

Sobotka zopakoval, že primární zodpovědnost nesou vlastníci, kteří mají zisky z minulých let využít ke stabilizaci OKD. "Pokud sociální demokracie ve volbách uspěje, budeme prosazovat důkladný audit hospodaření společnosti OKD v minulých letech, důkladnou kontrolu privatizačních smluv a závazků, které byly uzavřeny mezi společností OKD a státem," prohlásil.

Důl Paskov

Důl Paskov

Na dotaz, jak může vláda zajistit audit v soukromé společnosti, později napsal, že pokud bude OKD chtít jakoukoliv příští kooperaci se státem, měla by sama poskytnout všechny potřebné údaje. "Stát má také vlastní kontrolní instituce, například v rámci daňové správy," dodal.

Zaorálek: stát může dotlačit OKD k dohodě

Také místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyjádřil přesvědčení, že stát má dostatečné páky k tomu, aby OKD dotlačil k dohodě. Ta by se podle něj měla týkat i asi 45 000 bytů RPG, na něž mají předkupní právo nájemníci. Bakala by je měl prý buď vrátit státu, nebo za výhodnou cenu převést na nájemníky. Vedení mateřské firmy BXR podle Aktuálně.cz v úterý rozhodlo, že je ochotno nájemníkům část bytů za zvýhodněných podmínek prodat.

Ve smlouvě se státem z roku 2004 se společnost Karbon Invest, která OKD koupila, zavázala, že do roku 2009 nepřevede více než pět procent bytů na třetí osobu, s výjimkou prodeje bytů dosavadním nájemcům. Po uplynutí omezení měla byty přednostně nabízet nájemcům, jinak jí hrozila pokuta 30 milionů korun. Dalším závazkem bylo vytvoření dostatečné finanční rezervy na vypořádání důlních škod, sanace a rekultivace.

Sobotka: ČSSD nenese zodpovědnost

Sobotka se dnes vyjádřil v tom smyslu, že ČSSD nenese zodpovědnost za současnou situaci kvůli tomu, že před devíti lety jako hlavní vládní strana privatizovala 46procentní podíl v OKD za 4,1 miliardy korun, i když například jen za rok 2006 vyplatilo OKD dividendu 8,5 miliardy korun. Podle Sobotky by ale stát jako minoritní vlastník tehdy žádným způsobem vyplácení dividendy ovlivnit nemohl.

Jednat nyní podle šéfa ČSSD musí i kabinet, který by měl začít s přípravami dlouhodobého plánu a také vytvořit funkci zmocněnce, který bude mít právo vládě předkládat návrhy týkající se řešení situace v kraji. "Domníváme se, že zřízení vládního zmocněnce by mohlo pomoci koordinovat aktivity všech ministerstev a všech státních úřadů, samosprávy, krajské správy," uvedl. Řešení od vlády požaduje také Asociace krajů ČR.

Zmocněnec pro kraj

V minulosti už vláda zmocněnce pro Moravskoslezský kraj měla. Nejprve jím byl Vítězslav Zamarský, kterého v dubnu 2006 vystřídal Petr Wolf. Bývalý poslanec ČSSD, který se dnes vyhýbá šestiletému trestu vězení za dotační podvod, ve funkci vydržel do jejího zrušení v listopadu téhož roku.

V případě úspěchu ČSSD ve volbách je podle Sobotky strana připravena personálně i finančně posílit instituce, které se zabývají aktivní politikou zaměstnanosti v kraji. Dále chce podpořit všechny připravené projekty průmyslových zón a investice do dopravní infrastruktury v regionu. Sociální demokracie by přitom ráda využila fondy EU.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.