Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD míří do opozice, vládnout velkým městům většinou nebude

Senátní a komunální volby 2010: Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátní a komunální volby 2010: Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Olomouc, Kolín a Hradec Králové dnes rozšířily výčet měst a obcí, kde vyjednávání po víkendových komunálních volbách vyústila v podpisy koaličních dohod či smluv o spolupráci, a je tak jasné, kdo jim bude příští čtyři roky vládnout. Vyjednávání zatím neskončila například v Ostravě a v Plzni, nejasná je situace v Brně či Kladně. Stoupl také počet měst, kde vítěz voleb - často ČSSD - asi skončí v opozici.

To se už dnes stalo v Olomouci, kde dohodu o spolupráci podepsaly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, primátorem bude opět lídr ODS Martin Novotný. Na spolupráci se domluvili i v Kolíně - bude mu vládnout koalice vítězné Změny pro Kolín, Kolíňáků a TOP 09. V některých menších městech Pardubického kraje většinou sestaví koalici první ČSSD. Výjimkou bude Hlinsko, kde koaliční smlouvu podepsala ODS s lidovci, TOP 09 s SPOZ - zemanovci.

V Hradci Králové se na koaličním vyjednávání dohodly ODS a čtyři středopravicové subjekty. Volební vítěz - opět ČSSD - i zde patrně skončí v opozici. V Opavě se rýsuje koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL, i tam vítěz SOS pro Opavu asi odejde do opozice. Tento osud hrozí i ČSSD například v Pardubicích, kde se formuje středopravá koalice, v Ústí nad Labem, v Jihlavě nebo v Chomutově.

Čtěte také

Už v neděli a v pondělí bylo zřejmé, že ve Zlíně směřují k vládě TOP 09, STAN, M.O.R., KDU-ČSL, VV a Zlínské hnutí nezávislých, o koaliční smlouvě bude zřejmě jasněji ve středu. Teplicím bude vládnout ODS, spolupracovat by chtěla s TOP 09 a VV. Českým Budějovicím asi povládnou vítězní Občané pro Budějovice (OPB) s TOP 09 a ČSSD. V Mladé Boleslavi uzavřeli v pondělí koaliční dohodu ODS s TOP 09 a Volbou pro Mladou Boleslav, v Břeclavi pak ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Perspektiva pro Břeclav. V Chomutově začaly koalici domlouvat Hnutí Pro Chomutov, KSČM a hnutí Nespokojení občané a Severočeši.cz.


Naopak nejasná je situace především v Brně a Kladně. Podoba koalice není zatím známá v Ostravě, Nymburce, Liberci či Karlových Varech. Lídr ODS v Brně Robert Kotzian se dnes otevřeně postavil za trojkoalici ODS s TOP 09 a KDU-ČSL. Je proti velké koalici s ČSSD, která v Brně vyhrála komunální volby. V Ostravě chce funkci primátora uhájit ČSSD, která dnes zahájila sérii jednání s potenciálními koaličními partnery.

V Nymburku vyjednává vítězná ČSSD a ODS s nezávislými kandidáty z uskupení Volba pro Nymburk a Nymburští demokraté, ovšem současně se o sestavení koalice pokouší i TOP 09. V Kladně jednala první ODS s ČSSD a TOP 09, výsledky mají být známé v pátek. Několik variant povolebního uspořádání je v Liberci a také v Karlových Varech, kde se nechce vzdát místa v koalici druhá ČSSD. Vítězná KOA ji ale ve vládě nechce.

Není jasno v Plzni ani v Praze
V Plzni chtějí vítězní občanští demokraté jednat se všemi kromě KSČM, v Příbrami chce vítězná ČSSD sestavit pevnou koalici s výraznější převahou hlasů, odmítá ale spojenectví s Příbramáky pro Příbram a za nepravděpodobnou považuje trojkoalici ČSSD, ODS a KSČM. V Mariánských Lázních by mohla vzniknout koalice postavená na ODS a ČSSD, obě strany ale potřebují další partnery. V Havlíčkově Brodě jedná první ČSSD s ODS i s komunisty.

Čtěte také

Povolební vyjednávání podle očekávání nepokročila v Praze, kde se čeká na výsledek druhého kola senátních voleb. Až po něm se předpokládá pokrok ve formování radnic. Vítězná TOP 09 dnes překvapivě akceptovala to, že za ODS bude vyjednávat i dosavadní náměstek primátora a nově zvolený šéf zastupitelského klubu strany Rudolf Blažek. TOP 09 přitom dosud podmiňovala možnou spolupráci s ODS na pražské radnici tím, že občanské demokraty nebudou zastupovat lidé, kteří na radnici působili dosud.

Volby nadále zaměstnávají soudy a policii
Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl stížnost proti výsledku voleb v Praze-Březiněvsi, kde jeden volič vyslovil podezření, že mohlo dojít k dodatečné manipulaci s hlasovacími lístky. NSS ale upozornil, že řeší jen stížnosti proti volbám do Senátu, komunální volby zkoumají krajské soudy.

Ve středu chce pět stran podat krajskému soudu v Ústí návrh na neplatnost voleb v Krupce na Teplicku kvůli podezření z kupování hlasů. Čelí mu Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město, které volby v obci vyhrálo. Policie vyšetřuje údajné ovlivňování volebních výsledků i na dalších místech Ústeckého kraje a podezření ze zmanipulování voleb ve Vojkovicích na Karlovarsku.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...