Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSSD podala námitku na podjatost soudu v exekuci s Altnerem. Neuspěla

Česko

  12:55aktualizováno  17:00
PRAHA - Pražský městský soud zamítl námitku ČSSD, podle níž jsou Obvodní soud pro Prahu 1 a jeho soudci podjatí při rozhodování o exekuci strany, kterou navrhl právník Zdeněk Altner. Sdělila to mluvčí městského soudu Markéta Puci. Obvodní soudci nejsou podle ní vyloučeni z projednávání a rozhodnutí v této věci. Toto usnesení už nelze napadnout žádným opravným prostředkem.

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze foto: Lidové noviny

ČSSD prostřednictvím svých právníků uvedla, že rozhodnutí respektuje. Podle dřívějšího pravomocného rozsudku pražského městského soudu má ČSSD Altnerovi zaplatit celkem 338 milionů korun za služby ve sporu o Lidový dům. Právě tuto částku chce právník vymáhat exekučně, protože strana mu peníze odmítá vyplatit a místo toho posílá peníze jeho věřitelům.

Mluvčí právníků ČSSD Jiří Chvojka řekl, že strana o rozhodnutí ví. „My jsme byli informováni, respektujeme to, další námitky jsou v tuto chvíli u Vrchního soudu v Praze,“ uvedl. Další kroky podle něj zatím strana s ohledem na rozhodování o námitkách neplánuje.

Partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům byl Altner, řekl Zeman. O Halbichovi nevěděl

Sociální demokracie se námitkou podjatosti neúspěšně snažila zabránit tomu, aby v exekučním řízení rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 1. „Městský soud v Praze dospěl k závěru, že nejsou dány skutečnosti, které by zakládaly pochybnosti o nepodjatosti soudců Obvodního soudu pro Prahu 1 pro jejich poměr k věci nebo k účastníkům řízení,“ uvedla Puci.

ČSSD zdůvodnila námitku podjatosti jednak mediálními vyjádřeními mluvčí obvodního soudu Aleny Novotné, jednak tím, že právě tento obvodní soud vydal ve sporu s Altnerem rozhodnutí, které bylo pro stranu nepříznivé. Altner námitku podjatosti označil za obstrukční.

Místopředsedkyně soudu nařčení odmítá

Novotná, která je zároveň místopředsedkyní soudu pro civilní úsek, nařčení z podjatosti odmítla. Uvedla, že se pečlivě snaží informovat zcela neutrálně a s respektem k právům obou účastníků řízení. Městský soud se jí následně zastal. „Spor byl a je mediálně sledován a v tomto směru nelze mluvčí obvodního soudu vytknout, že médiím takovéto relevantní informace poskytuje,“ napsal v rozhodnutí, které má ČTK k dispozici.

I druhou část námitky neshledal soud jako důvodnou. „To, že soud, který exekuční titul vydal, tentýž exekuční titul sám vykonává, není důvodem pro to, aby zde vznikaly pochybnosti o nepodjatosti soudce,“ podotkl senát René Fischera, který poukázal na to, že v praxi je nalézací a exekuční soud často totožný.

Strana se proti rozhodnutí o zaplacení 338 milionů korun Altnerovi brání dovoláním k Nejvyššímu soudu. Právníkovi odmítá peníze vyplatit údajně kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání už nedostala zpět.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...