Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Námitky ČSSD proti exekuci jsou podle Altnera obstrukční a nemají oporu v zákoně

Česko

  14:52
PRAHA - Námitku podjatosti ČSSD na Obvodní soud pro Prahu 1, který má rozhodnout o exekuci strany navržené bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem, považuje Altner za obstrukční. Racionální základ podle něj nemají ani další dvě námitky, které strana podala. Uvedl to dnes v tiskovém prohlášení. O námitkách rozhodne vyšší soud.

Advokát Zdeněk Altner. foto: Lidové noviny

Altnerovi má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 338 milionů korun za služby v případu Lidového domu.

ČSSD podle dokumentů namítá vedle podjatosti to, že pražský soud není místně ani věcně příslušný. Podjatost právníci strany dokládají na zprávách z různých médií, ve kterých měla podle nich mluvčí soudu Alena Novotná poskytovat Altnerovi poučení, předjímat pravděpodobný výsledek řízení či obhajovat předchozí postup soudů během sporu. Novotná ve středu nařčení popřela s tím, že se snaží informovat neutrálně.

Miliardář Krúpa nabízí za dluh ČSSD 55 milionů korun

Altner v prohlášení uvedl, že námitky ČSSD nemají oporu v zákoně. Například podjatost je podle něj možné namítat jen proti konkrétní osobě, ne celému soudu. „Nejzávažnější je však samotná skutečnost, že v běžně prováděném exekučním řízení se dlužník nesmí do pověření exekučního úřadu dozvědět, že byl podán návrh na pověření exekuce soudem,“ uvedl Altner. Skutečnost, že se o podání exekučního návrhu dozvěděla veřejnost, je de facto trestným činem, dodal.

O pohledávku vůči ČSSD projevila zájem skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která za ni ve středu Altnerovi nabídla 55 milionů korun. Altnerův syn Patrik takový postup označil za podivný, Krúpa se podle něj chce zviditelnit. Altnerův právník Václav Veselý ve čtvrtek potvrdil informaci iDNES.cz, že k prodeji pohledávky nedojde. „Klient vůbec neuvažuje, že by to prodal. Tak, jak je nabídka postavena, není vůbec přijatelná,“ řekl Veselý.

ČSSD zaplatila téměř 6 milionů finančnímu úřadu, jemuž dlužil Altner

Altner před měsícem vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Strana se proti rozhodnutí brání dovoláním k Nejvyššímu soudu.

ČSSD zatím Altnerovi nechce peníze na jeho švýcarský účet poslat kvůli obavám, že by v je v případě úspěchu v řízení o dovolání již nedostala zpět. Uspokojuje proto Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Poslala jim už téměř devět milionů korun.

Autor: