Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD pomáhá firma z rajonu Kočků, její jméno na transparentním účtu chybí

Česko

  6:00
PRAHA - O kampaň pro pražské sociální demokraty se postarala i firma Park Praha 2002 vlivného člena ČSSD Karla Klímy. Zatímco ODS v hlavním městě se zvolna odstřihává od problematických postav, kolegové z ČSSD si s tím minimálně v Praze příliš hlavu nedělají. S letošní kampaní pražských sociálních demokratů pomáhala firma, jejíž stopy míří ke klanu podnikatelů Kočkových.

Kampaň ČSSD. foto: Lidové noviny

Jde o společnost Park Praha 2002. Ta v letošní kampani hradila veškeré faktury za pražskou organizaci strany. Její jméno přitom nenajdeme na transparentním volebním účtu ČSSD. A přestože firma údajně pracovala pro všechny kampaně pražských socialistů od roku 2002, její jméno je mnohým členům pražské ČSSD neznámé. Neznámým pojmem je firma i v prostředí reklamních podnikatelů, média o ní dodnes neinformovala.

Redaktoři LN se na Park Praha 2002 od začátku prosince dotazovaly místopředsedy ČSSD Martina Starce. Ten si však ani za tři týdny nenašel čas na zodpovězení dotazů – přitom během této doby zvládl dva mediální výstupy právě na téma financování kampaně. Nakonec Starec jméno firmy pouze uvedl v Seznamu dodavatelů volební kampaně 2013, kteří ČSSD fakturovali více než 300 tisíc.

Kampaň ČSSD

  • Sociální demokraté utratili podle svého vyjádření za kampaň k letošním sněmovním volbám 87 milionů korun.
  • ČSSD například přiznává 109 inzerátů v tištěných médiích nebo přes 2600 billboardů a dalších propagačních venkovních ploch.
  • Firma Park Praha 2002 měla na starosti kampaň pražské organizace strany. Podle vyjádření spolumajitele společnosti a zároveň předsedy pražské ČSSD Karla Klímy rozhodovala firma o částce 2,4 milionu korun. Polovinu poskytlo stranické ústředí, polovinu vybrali sami pražští sociální demokraté.

Jeden důvod mlčení se nabízí – firmu z poloviny vlastní šéf pražské ČSSD Karel Klíma, jehož minulost se dotýká pražského Výstaviště, a tedy i kontroverzních pražských podnikatelů z rodu Kočků. Zvláštní je i okolnost, že firma do obchodního rejstříku už sedm let nedodává žádné listiny. A podle poslední výroční zprávy z roku 2006 neměl Park Praha 2002 žádné zaměstnance a jeho hospodaření působilo dojmem „průtokového ohřívače na peníze“: společnost měla tržby 10 milionů a sama nakoupila služby za 9 milionů. Sama tedy de facto nevyvíjela žádnou činnost, fungovala jen jako prostředník.

Letošní účty: 2,4 milionu

Zatímco ústředí ČSSD informace o spolupráci s Park Praha 2002 pomíjí, Klíma o ní hovořil celkem otevřeně. „Park Praha 2002 platila všechny faktury související s kampaní pražské ČSSD. Od Lidového domu jsme dostali na kampaň 1,2 milionu, zhruba stejnou částku jsme vybrali na darech a příspěvcích,“ řekl Klíma LN. Firma podle vyjádření šéfa pražské ČSSD spolupracuje se stranou už od roku 2002. Zabezpečuje techniku a ozvučení, objednává tiskoviny, organizuje plesy či akce v jeho bývalém působišti na Výstavišti, konkrétně na Křižíkově fontáně.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro letošní kampaň měla Park Praha 2002 s Lidovým domem smlouvu, která stanoví odměnu za kampaň zhruba 80 tisíc. „Určitě nejde říct, že bych na spolupráci s ČSSD vydělával,“ říká spolumajitel agentury. Podle Klímy není problém ani to, že firma už sedm let nedodává do obchodního rejstříku žádné informace o svém podnikání: „Nevím, jestli má společnost s ručením omezeným povinnost tyhle dokumenty dodávat.“

V teritoriu Kočkových

Firma sídlí na Výstavišti v pražských Holešovicích, tedy právě v rajonu Kočkových. A protože byl Klíma v osmdesátých letech šéfem celého areálu, byl také nadřízeným hlavy rodu Václava Kočky, který tu pořádal Matějskou pouť a stále je významným mužem pražské ČSSD. Jeho syna Václava Kočku ml., kterého posléze zastřelil Bohumír Ďuričko po křtu knihy expremiéra Jiřího Paroubka, a synovce Zdeňka si Klíma v roce 2008 přivedl i do organizace ČSSD na Praze 7.

Z Výstaviště nebo z působení v Paláci kultury, posléze Kongresovém centru Praha, se Klíma zná i s bývalým šéfem Sazky Alešem Hušákem nebo podnikatelem Alešem Kyselým. Ten se rovněž stal členem Klímovy ČSSD, a jak v roce 2009 tvrdila MF DNES, trojice Klíma – Kyselý – Kočka měla v tomto roce stát za podivnými nábory členů, které vyústily ve zvolení Klímy šéfem ČSSD na Praze 7.

Kočkovi jsou kvůli své rozličné podnikatelské činnosti vnímáni přinejmenším kontroverzně. Synové třeba podnikali v jedné firmě s Andrejem Korpljakovem, považovaným BIS za kápa ruské mafie v Praze. O tom, že Klíma se v rámci strany opírá o Kočkovy, se v pražské ČSSD hovoří stále – na své jméno však o tom nikdo mluvit nechce. Sám Klíma vazby na Kočkovy odmítá. „S Václavem Kočkou starším ani s jeho klukama jsem nikdy žádné podnikání neměl. A šéfem sedmičky jsem byl už předtím, než nějaké podezřelé nábory byly. Neměl jsem s nimi nic společného, do mé organizace černé duše nepřišly,“ tvrdí Klíma LN.

Výrazného spojence měl Klíma vždy i v šedé eminenci ČSSD Petrovi Hulinském. V době, kdy byl Hulinský náměstkem primátora, byl Klíma jeho asistentem a posléze šéfem hospodářského výboru na magistrátu Prahy. Právě Hulinského křídlo stálo před rokem za zvolením Klímy předsedou pražské sociální demokracie.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...