10. března 2017 9:24, aktualizováno  9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD před sjezdem: úbytek více než 2000 členů i menší příjmy peněz

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil 10. prosince v Praze na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil 10. prosince v Praze na... | foto: ČTK

PRAHA Nebývá obvyklé, aby strany, které jsou ve vládě, ztrácely členy. Dvě výrazné polistopadové partaje ale takový osud potkal. Stalo se to ODS, jejíž členská základna se ztenčuje od roku 2010, kdy usedla ve Strakově akademii. A nyní stejný osud postihl i ČSSD. Nejsilnější koaliční strana během dvou let v čele země přišla o desetinu sociálních demokratů. To znamená ztrátu více než 2000 členů. S jejich úbytkem souvisí postupné zanikání místních buněk. Půl roku před volbami ČSSD hlásí, že přišla o skoro šest desítek organizací.

Nepříliš povzbudivá data popisuje zpráva, s níž se straníci seznámí na blížícím se sjezdu sociální demokracie v Brně. LN mají dokument k dispozici. Z textu vyplývá, že nejsilnější základnu měla ČSSD v době, kdy v jejím čele stál Jiří Paroubek.

Na podzim roku 2008 strana pod jeho vedením s převahou zvítězila v krajských i senátních volbách. Masivní úspěch „oranžové tsunami“ rapidně zvýšil zájem lidí o vstup do v té době dominantní ČSSD. Ta už o rok později hlásila přelomové číslo: 24 497 členů. Na vyšší počet nikdy předtím nedosáhla. A od té doby množství sociálních demokratů pouze klesá. Aktuální „sjezdová“ zpráva s daty platnými ke konci loňského roku hovoří o 20 349 oranžových členech.

Ženy vpřed... tedy zpět!

Strana vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou by se sice ráda zaměřovala na mladé a snaží se také prosazovat vyšší podíl žen v politice, ani v jedné z jmenovaných oblastí ale příliš nezáří. Typickým sociálním demokratem je muž mezi 40 a 50 lety, případně mezi 50. a 60. rokem věku.

Během sledovaných dvou let naopak ČSSD ztratila 750 žen. Strana jich tak sice chce mít na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby 40 procent, nemá ale příliš kam sáhnout. Sociální demokratky činí pouze 35,2 procenta z celé členské základny.

Stejně tak ubylo mladých. Ještě před dvěma lety jich strana měla téměř desetinu, nyní je jich necelých osm procent.

Kasa ve schodku

Podklady pro brněnský „slet“ hovoří také o stranickém hospodaření. ČSSD v loňském roce skončila ve ztrátě přesahující 51 milionů korun. Vedení přitom uvažovalo o přibližně polovičním deficitu sociálnědemokratické pokladny. Jenže pak se rozhodlo přisypat o zhruba 30 milionů navíc do fondu, z něhož platilo výdaje na loňské krajské a senátní volby, které se uskutečnily v říjnu.

Další výdaje navíc přinesl prohraný spor s advokátem Zdeňkem Altnerem. Tomu soud před rokem po mnohaletém sporu přiznal téměř 338 milionů korun za právní služby, které ČSSD poskytoval, když ji zastupoval ve sporu o Lidový dům. Nedlouho po vyhraném soudu Altner zemřel, probíhá ale dědické řízení. „Jeho délku nelze spolehlivě odhadnout,“ píše ve zprávě o hospodaření místopředseda Martin Starec. Ten si pochvaluje výnosy z nájmů, neuspokojily ho ale vybrané dary a méně peněz od členů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz